Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

A falka törvénye

A falka törvénye

A farkasok társas életét, viszonyait szigorú rend: a szociális hierarchia szabályozza. A rendnek az egyik fő jellegzetessége, hogy a falka tevékenységét egy domináns hím, a falkavezér határozza meg. A falkavezért kivéve mindegyik farkasnak csapott farokkal kell járnia, mert csak az alfa nőstény hagyhatja megszagolni magát a domináns falkavezér részéről.

A falkában kialakuló és megszilárduló hierarchiának a szerepe a közösség belső életének a szabályozása, és e szabályozás révén a faj fennmaradásnak a biztosítása. A vezér tart őrjáratokat a területük határán, ő jelöli meg a határokat a vizeletével. Uralkodik az összes nőstény felett, és a rangsorban lejjebb álló hím példányok felett is. A csapatban lehetnek még kifejlett hímek és nőstények, de közöttük is megvan a rangkülönbség. A falkamag körül helyezkednek el a periférikus hímek és nőstények: őket az alázatosság és az alávetettség összes árnyalata jellemzi. Ezek közé tartoznak a kölykök is. Ez a hierarchia határozza meg a párosodást, a hierarchiában kialakult kapcsolatokat. Az uralkodó nőstény megtámadja a rangsorban nála lejjebb lévő nőstényt, ha az enged a hím közeledésének.

A párzásnak persze nem csak rangsorbeli feltételei vannak. Ha egy csapat túlszaporodik, a falkában kevés kölyök fog születni,viszont szintén megfigyelések alapján mondhatjuk, hogy ahol kevés az egyedek száma, ott az ellések száma is nagyobb lesz. Ha a farkasfalkában erős a vezér, és hatalma jól megalapozott, akkor a ténylegesen nemző egyedek a kifejlett farkasok számához viszonyítva kevesen lesznek. Ha a vezérállat sűrűn váltakozik, a közösség összetartó ereje gyenge, több állat párzik, az örökítő gének igen változatosak, de nem biztos, hogy a legjobb minőségű lesz. A közösség hierarchikus felépítése tehát szabályozza az egyedek számát és egyben az életrevalóságát is. Valamennyi kutyaféle közül a farkasban él a legerősebben a falkaszeretet. A vadászat során a falka minden egyes tagja szigorúan összedolgozik, és veszély esetén akár önfeláldozóan védi társait. Mivel a kutya a farkastól származik, érdemes képzéseink, kutyánk nevelése során ezeket figyelembe venni.

Mi is a falkavezér szerepe. Mikor mondhatják a gazdák magukról, hogy falkavezérek. Nagyon sokan azt gondolják, hogy attól, mert elsőként esznek, vagy lépnek ki a bejárati ajtón, ettől már falkavezérek lesznek. Sokan a dominancia fizikai erejében hisznek. Nos sem egyik,sem másik. Attól mert fizikailag bántanak egy állatot, még nem lesz senki sem vezető, noha a fizikai erő valóban fontos a ragadozói állatvilágban. A bölcsesség és az etika szintén. Egy jó vezető jó stratéga is. Jó gondolkodásúnak kell lennie. Ha egy domináns egyed a vadászat közben nem jól irányít, akkor lehet, hogy a zsákmányt is elszalasztják aznap. A csapat pedig éhes lesz. Ha egy vezetőnek kölyökkorában nem tanították meg hogyan kell vadászni, akkor bizony saját kárán és a csapat éhségén kell megtanulnia hogyan kell a vadászatot jól véghezvinni. Nem véletlen, hogy a vadonban a kölykök két évig is anyjukkal maradnak, aki próbálja megtanítani a kölyköket a vadászat és az élet fortélyainak minden apró fortélyára.

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás