Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

A falka törvénye

A falka törvénye

A farkasok társas életét, viszonyait szigorú rend: a szociális hierarchia szabályozza. A rendnek az egyik fő jellegzetessége, hogy a falka tevékenységét egy domináns hím, a falkavezér határozza meg. A falkavezért kivéve mindegyik farkasnak csapott farokkal kell járnia, mert csak az alfa nőstény hagyhatja megszagolni magát a domináns falkavezér részéről.

A falkában kialakuló és megszilárduló hierarchiának a szerepe a közösség belső életének a szabályozása, és e szabályozás révén a faj fennmaradásnak a biztosítása. A vezér tart őrjáratokat a területük határán, ő jelöli meg a határokat a vizeletével. Uralkodik az összes nőstény felett, és a rangsorban lejjebb álló hím példányok felett is. A csapatban lehetnek még kifejlett hímek és nőstények, de közöttük is megvan a rangkülönbség. A falkamag körül helyezkednek el a periférikus hímek és nőstények: őket az alázatosság és az alávetettség összes árnyalata jellemzi. Ezek közé tartoznak a kölykök is. Ez a hierarchia határozza meg a párosodást, a hierarchiában kialakult kapcsolatokat. Az uralkodó nőstény megtámadja a rangsorban nála lejjebb lévő nőstényt, ha az enged a hím közeledésének.

A párzásnak persze nem csak rangsorbeli feltételei vannak. Ha egy csapat túlszaporodik, a falkában kevés kölyök fog születni,viszont szintén megfigyelések alapján mondhatjuk, hogy ahol kevés az egyedek száma, ott az ellések száma is nagyobb lesz. Ha a farkasfalkában erős a vezér, és hatalma jól megalapozott, akkor a ténylegesen nemző egyedek a kifejlett farkasok számához viszonyítva kevesen lesznek. Ha a vezérállat sűrűn váltakozik, a közösség összetartó ereje gyenge, több állat párzik, az örökítő gének igen változatosak, de nem biztos, hogy a legjobb minőségű lesz. A közösség hierarchikus felépítése tehát szabályozza az egyedek számát és egyben az életrevalóságát is. Valamennyi kutyaféle közül a farkasban él a legerősebben a falkaszeretet. A vadászat során a falka minden egyes tagja szigorúan összedolgozik, és veszély esetén akár önfeláldozóan védi társait. Mivel a kutya a farkastól származik, érdemes képzéseink, kutyánk nevelése során ezeket figyelembe venni.

4 hozzászólás a/z “A falka törvénye

 1. Kovács Ani

  Kedves Kutyakiképző!

  A gazdinak mivel lehet elérnie,hogy a kutya elfogadja őt falkavezérnek?
  Milyen jeleket kell az ebtulajdonosnak kedvence felé közvetíteni,hogy a gazda kivívja a kutya tekintélyét?
  Valamint fegyelmezés terén mit alkalmazzak,ha megverni nem akarom a kutyát? Egy szóbeli figyelmeztetés is ugyanolyan hatásos a nem kívánatos viselkedés letiltásáról?
  Segítséget előre is köszönöm.

 2. Zita írta

  Kedves Gazdi,

  ezekre írásban nagyon nehéz válaszolni, mert a kutya reakciója lehet, h. mást mutat és akkor rögtön másképp kell reagálni, a leírtakkal ellentétben. Épp ezért elég veszélyes dolog is tanácsot adni így. Minden esetben ezeket a gyakorlatban érdemes egy szakemberrel együtt megnézni milyen eszközt érdemes használni, a kívánt eredmény eléréséhez.

  köszönöm

 3. Rodert

  Szia ngy problémával küzdöm,én külföldön dolgozom három n juhaszunk v. A párommal meg két fiuval vannak othol,a kutyák életkora,2,5 1,5 ök kanok 9h szuka hatalmas harcok mennek hol játékos hol már kemény. A 2.5eves kan és a szuka mindég közöserövel megtámagyák a 1,5évest, pedig ö a legnagyobb fizikumra,de egyessével nem támadnak csak ketten. Akár ha kapu fele van hjtás ugattyák az idegent de közben. 1,5éves kant is elnyomják ,ezért ö már nem is támad ugy idegenre. És ha a párom ki megy az udvarra a 1.5 éves azonnal nála keresi a védelmet, 8 hetes koruktol v nálunk,ha megprobál a szuk támadni a 1,5 éves kanra akkor a kan lerendezi ha komolyabb akkor már megy is a 2.5 eves kan és közösen támadnak akàr nyavikolásig. De egyenként a 2.5 eves kan legyözi öket mittegyek velük?

 4. Zita írta

  Kedves Róbert,

  Ezek a harcok ilyen formában azért mennek, mert nincsenek ledolgozva a kutyák. A megfelelő fizikai és mentális munka, eredményezi a gazdával való harmóniát, a felesleges energiák levezetését. Ettől nem egymáson fogják kitölteni a feszültségüket. Most azt teszik.

  üdv

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás