Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

A kutya érzékszervei

A kutya érzékszervei

A kutya szaglását már megbeszéltük. Nézzük tovább az érzékszerveket. A látást, hallást, fájdalomérzetet.

A szaglás után a kutya legfejlettebb érzéke a hallás. A kutya rendkívül kifinomult hallással, a nagyon távoli zajokat is meghallja. Ezt érdemes tudni, mert sokszor bizony a gazdák azt feltételezik a kutyáikról, hogy a semmit ugatják. A semmit nem szokták ugatni. Az persze előfordulhat, hogy egy bizonytalan kutya ugatással jelez mindent, amitől fél. De akkor is tud ugatni, ha kifut a kertbe és ugatásával gyorsan jelzi mindenkinek, hogy ő nagyon magabiztos, és ennek hangot is ad. De ezek a magatartásformák egyáltalán nincsenek összefüggésben a zajjal, amit a kutya hall és esetleg ugatásával jelzi.

Az ember frekvenciamegkülönböztető képességének felső határa általában másodpercenként 16-18 ezer között van, míg a kutyáé 30-40 ezer rezgés között. Egyes források szerint akár 70-100 ezer másodpercenkénti rezgést is érzékel, hall. Lehet, persze hogy ez némi túlzás, az azonban kétségtelen, hogy hallása messze fejlettebb az emberénél.

A kutyák olyan ultrahangsípokat is képesek érzékelni, amit képzéseknél használnak is, amelyet az emberi fül nem hallana. Több kutya együtt énekel a gazdával, amikor az énekel, vagy hangszeren játszik. Bár az emberek ezt nagyon jópofának tartják, valójában a kutya ilyenkor fájdalmat érez és ezért kényszerből hallatja a hangját. A hangszerekből származó hangok ütik meg a dobhártyáját. Előfordulhat az is, hogy a hangosan szóló tévéből olyan frekvenciájú hangok jönnek, ami bántja a kutya fülét, ezért átvonul egy másik helyiségbe.

Látás

Sokáig azt gondolták, hogy a kutya nem lát olyan jól, mint az ember. Érdekes megállapítás, és saját kutyámon tapasztaltam, hogy a mozgó tárgyat, élőlényt már messziről, még akár kocsiból is észreveszi és szemével követi. Az egy másik kérdés persze, hogy a színeket milyen mértékben látja. Kutyája válogatja, hogy szemükkel követik a zsákmányt, vagy mozgó tárgyat. Esetleg az orrukkal, szaglásukkal követnék inkább. A kutya szeméből hiányzik a fovea, amely egy kis betüremkedés recehártyában, azaz a retinában.. Ezért annyi részletet nem tud megkülönböztetni, mint az ember.

Amikor a kutya alszik, szeméből szinte csak a fehér rész látszódik. És a szemhéjat felemelve, kiderül, hogy egy harmadik szemhéj – a pislogóhártya – a szemgolyónak, több, mint a felét eltakarja. Sokáig azt gondolták, hogy a kutya színvak.Bizonyos kísérletek során azonban kiderült, hogy a kutya bizonyos színű tárgyakból meg tud különböztetni színeket.A farkasok, akik igen fejlett “szürkületi ragadozó” számára egy-egy tárgy, élőlény színének nincs különösebb jelentősége, inkább a mintázat, a színárnyalat foka ( világosabb- sötétebb ) a fontos. A kutya számára is inkább az árnyalatok, a szag alapján történő azonosítás a fontos. A színek számukra jelentéktelen tényezők. A látás tehát az egyik leggyengébb érzékelőszerve a kutyának. De az megállapítható, hogy az emberénél még így is bizonyos értelemben fejlettebb. Az éjszaka vadászó ragadozók remek biztonsággal közlekednek a sötétben, az nélkül, hogy megsértenék magukat. Ha egy kutya mégsem mer kimenni a sötétben, annak oka nem a látásra vezethető vissza, hanem magatartás zavarra.

Fájdalom

A kutya fenyegető hangulatban meglehetősen érzéketlen a fájdalomra. Verekedő kutyák esetében a veréssel történő szétválasztásra akár még nagyobb agresszióval reagálhatnak. A düh következtében olyan adrenalin szint növekedés léphet fel, ami a fájdalom érzetet tompítja. Ha nincsen dühös állapotban a kutya, akkor viszont igen érzékenyen reagálhat egy legkisebb fájdalomra is, mint amikor a farkára lépnek, vagy a mancsára.

A helytelenül és sokáig helytelenül alkalmazott büntetés a gazda és a kutya viszonyának megromlásához, az emberek világában helyét nem találó ellentmondásos, komolyabb magatartászavaros kutyához vezethet.

Tapintás

A kutya állán, orrán szakáll vagy tapogatók találhatóak, ugyan úgy, mint a nagymacskáknál, vagy a házi cicánál. Ez a szakáll tölti be azt a szerepet, hogy a kutya, egyéb más ragadozó megtalálja a legkisebb utat a legkisebb résen keresztül is. Sokszor láthatjuk macskánkat, amin bajszán ott vannak a porcicák, amikor éppen az ágy alól mászik ki.

A kutya érzékeny a hőre. A hőt azokon a helyeken tudja leadni, amelyeket nem fed szőr. Ilyen a nyelv, a talp, a has. Ezért, mikor kutyájuk egy forró nyári napon, a hosszú séta során a koszos tócsában szeretne hemperegni, ne tiltsák meg. Így tud ugyanis a leggyorsabban lehűlni, megvédeni testét a felforrósodástól és a hőgutától.

A kutya szeret a napon sütkérezni, ha azonban bundája átmelegszik, árnyékba vonul. Amennyiben testhőmérséklete megnő – nedves, kilógó nyelvvel liheg, ami hűtőfelületként szolgál. Sok kutya a hidegre is érzékeny. Határozottan ellenzi a hidegben, esős időben történő sétáltatást. Még a lakásban tartott kutya is tudja- szaglása és egyéb érzékei közlik vele, hogy rossz idő van odakint.

Ízlelés

A kutya ízlelőérzéke jól fejlett. A kutya reakciója a különböző ételfajtákra és egyes orvosságokra, más lehet, mint az emberé. A kutya remekül kiválasztja a neki tetsző falatokat. És remekül kihalássza a gyógyszert az ételéből. Kiszemezgeti a finom falatokat a tápjából. Amikor valami finom illatot érez a kutya éhesen, elkezd nyálazni. A jól evő kutya igyekszik mindent gyorsan felfalni. Ennek részben az is a magyarázata, hogy a vadonban, ha gyorsan nem tömik meg a gyomrukat, akkor a környéken ólálkodó vagy éppen a néhány méterre lévő ragadozók könnyen lenyúlhatják a zsákmányt. Hogy miért eszik meg sokszor a romlott ételt. Valószínű gasztronómiai gyönyörűség a számukra. Mi sem igazolja jobban, mint egy alkalommal a vízcsatornában lévő halmaradványokat kitette valaki a kertbe, és másnap reggelre eltűnt. Egy macska elfogyasztotta. Mivel nagyon erős gyomorsavuk van, ezért annak segítségével az ételt gyorsan megemésztik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás