Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

A kutya érzékszervei

A kutya érzékszervei

Az ember elsősorban a szemével észleli a külvilágot, a kutya az orrával. Az ember, ha nem ismer fel elég jól valamilyen tárgyat, rászegezi tekintetét és úgy vizsgálja meg alaposan. A kutya rövid, gyors szimatolással, levegőt kapkodva próbálja meg az orra belső részét szaggal telíteni. Ahogyan az ember szeme állandóan működik, a kutya orra is állandóan mozog, hogy a körülötte lévő szagokat azonosítsa és magába szívja.

A kutya főként az orrán keresztül látja a világot.A talajon nem látható és a levegőben terjengő szagokat azonosítja. Idegen élőlénnyel, ismeretlen tárggyal úgy ismerkedik a kutya, hogy körülszimatolja. Még a rokonszenv és az ellenszenv érzése is az orrán keresztül keletkezik. Kántor, a híres kutyáról is elmondhatjuk, és az összes kutyáról, hogy úgy tudja beazonosítani a tolvajt, vagy betörőt, hogy a személyből eredő félelmet érzékeli. Ez alapján fogja jelezni az elkövető személyét.

Az emberek számára talán még fura, de ez alapján tudja megérezni a kutya, hogy ki a jó ember és ki nem. Ítéletében a szag játszik fontos szerepet. Az orra mondja meg neki, hogy az illető személyben megbízhat e vagy sem. A kellemetlen kipárolgású emberekkel szemben pedig bizalmatlan lesz. Morogni és támadni is fog. Furának tűnhet, de a gazdát is szagról ismeri fel elsősorban. Bár a hang is nagyon fontos, de utána szag alapján azonnal beazonosít. Kicsi kis orrocskája azonnal elkezd mozogni és felveszi a gazda illatát.

A hazaérkező gazdát örömmel és lelkesen üdvözli, de ő maga is igényli a simogatást és a törődést. Téves képzet az, hogy a hazatérő gazda forduljon el a kutyájától. Ha sokáig ezt teszi, egy kedvetlen és gazdáját már nem örömmel váró kutyát fog eredményezni. De erről írtam már hosszabban, és az archívumban megtalálható.

A ragadozók orra hírszerzőként funkcionál. A farkast és a kutyát is az orra vezeti el a táplálékhoz, a szukához.Bár a házikutya általában nem aggódik az élelme miatt, de mindig szívesen fogad ételt, amit megtalálhat az orrával.. Az egymást követő kutyák pedig az ottmaradt szag és tárgyi nyomok alapján azonosítják az előzőleg ott járt kutyák mozdulatait, és tevékenységét.

A nemi életben is fontos szerepe van a szaglásnak. A szuka által kibocsátott szag akár házassági felhívás is lehet egy kan részére. A kan jelölése pedig azt jelenti, hogy az az ő területe. Az is igaz, hogy a figyelmeztetés nem sokat jelent, mert az arra járó kutyák sorban egymás után, vizeletükkel fognak rájelölni az előző vizeletre.

Az orrát használja a kutya a többi érzékszervével nyert tapasztalatok megbízhatóságának ellenőrzésére is. Ha például füle valahonnan hangokat közvetít számára, fejét a hang forrása felé fogja irányítani, hogy orrával is megerősítse és érezze a hangforrás illatát. A kölyökkutya a szaglás alapján tanulja meg a tárgyakat. A pici baba pedig mindent megfog, szájába vesz. Így tanulja meg a környezetében lévő tárgyak felületét, veszélyét és használatát. A kutyánál és a ragadozóknál egyaránt a a szem és a fül által érzékelt jeleket, az orr fogja a végső bizonyítékot megadni a tárgyról, személyről. Annak milyenségéről, veszélyességéről, vagy éppen jóindulatáról az emberek esetében. Az embernek nehéz elképzelni, hogy milyen távolságokra és érzékenységre képes egy kutyaorr. Valahogy úgy kell ezt elképzelni, mint amikor séta közben egy házból már messziről megérezzük a serpenyőben sült hús illatát. Vagy akár már messziről megérezzük a szél által felénk sodort virágok illatát. Nos, a kutya is így van ezzel. Csak az ő orra sokkal nagyobb távolságokból megérzi a szagokat, és sokkal kifinomultabb.

Ennek oka, a szaglebernyeg nagysága, mely egy németjuhász kutya esetében kiterítve kb. 1,5 x 1,5 méter nagyságú lehet. Az emberi szaglómező ezzel szemben pedig csak egy fél tízforintos nagyságú. Feltehetőleg az orrba közvetített szagok szétoszlanak az orr belső nyálkahártyáinak irányában levő nyirkos vonalak mentén, és így következik be a szaglóidegek ingerlése. Ennek megfelelően az összes állatnak belül nyirkos az orra.

Nem minden kutya orra egyformán éles szaglású. Az a kutya, amely élete első pillanatától gyakoroltatja fő érzékszervét, kétségkívül felülmúlja más körülmények között ( város) felnőtt kutya szaglását. Részben azért lehet ez ,mert a városi kutya korlátozva szaglásának sokoldalú használatában, és így a különböző szagérzetek alapján nem halmozhat fel agyában kellő és elegendő tapasztalati anyagot, emlékképet.

Az ilyen emlékképek elraktározódnak és valamilyen külső hatásra újból előkerülnek. Sokszor látni olyan videót, hogy a katonai szolgálatból hazatérő katonákra pár másodpercig nem emlékeznek a saját kutyáik, majd amikor az emlékezetből szag alapján “behívják” a gazda emlékét, akkor kezdenek el örülni. A kutyának tehát szagemlékezete van, hosszú távú memóriával, de ha megfelelő gyakoroltatással nem keltjük fel az érdeklődését, akkor rövid idő alatt elfelejthet bizonyos benyomásokat. Emlékezni fog a kedves és szeretett illetőkre, de megtartja emlékezetében azoknak az emberi lényeknek a szagképét is, akikkel elszámolnivalója van.

A kutya szaglóképessége számos külső és belső körülménytől függ. Nagy meleg vagy kemény hideg, párás, nedves, esős vagy csak szemerkélős idő van. Szemerkélő időben a szagokat sokkal könnyebben engedi párologtatni a föld, míg nagy esőben elmosódnak a szagok. Van olyan kutya is, aki csónakban ülve a víz felszínét kémlelve, megérzi a vízbe fulladt ember szagát is. Ez azonban ritka.

Eredményesen dolgoznak különlegesen kiképzett kutyák a kábítószerek felkutatásában, vannak fajták, amelyek igen sikeresek a szarvasgomba keresésben. De találkoztunk már olyan kutyával is, amelyről fajtája alapján nem gondolnánk, hogy alkalmas lenne drog keresésére. Mégis van olyan, amelyik remekül jelzi a kábítószert a bőröndben. Valószínű egyedi képességekkel rendelkezik, és jól van kiképezve rá, így játékos módszerrel remekül motiválható.

A kutyának tehát a szaglás nagyon fontos. Szagvonalak, szaghullámok,szagfelhők és szagáramlatok sokasága.

Ezért a sétáltatás nemcsak a szükségleteinek elvégzése miatt fontos, hanem mert ő a világot az orrán keresztül látja. Az a kutya, amelyik életét kizárólag egy kertben vagy lakásban tölti, s ennek szagait már kívülről tudja – érzéketlenné, közömbössé válhat. Sétáltatás közben viszont úgymond újságot olvas, felépíti sajátos világképét. S ez a világ annál izgatóbb számára, minél több újabb és újabb szaggal találkozik.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás