Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

A kutya szemével látni

A kutya szemével látni

Nehéz feladatra kérem önöket, kedves gazdik. Nézzék a világot a kutya szemével. Miért is? Amikor felmerül egy probléma egy kutya viselkedésével kapcsolatban, és nem tudják megoldani, vagy épp meg akarják magyarázni a kutya  reakcióit, próbálják meg a következőket:

  • kezdjenek el gondolkodni kutya módjára
  • kezdjék el megnézni a kutya szemével a felmerülő konfliktus helyzetet
  • nézzék meg a megoldási lehetőségeket a kutya oldaláról
  • gondolják végig a kutya szemszögéből, milyen mozdulatokat, parancsokat is tettek vagy kértek a kutyától.
  • vajon egyértelműek voltak-e a vezényszavak. Vajon a kézmozdulataik, és a szóbeli utasításaik egyértelműek lehettek-e?
  • lehet, hogy ellenkezőjét kérték, mint amit a mozdulataikkal sugalltak. Lehet, hogy a kutya számára nem érthető jelzéseket, jelzéskombinációkat használtak.

Kire is hallgassanak, amikor kutyájukkal elkezdenek foglalkozni. Melyik könyvnek higgyenek. Vagy épp a szomszédnak, esetleg a szakembernek. Kétségtelen sok helyről, többféle információ érkezik. A kezdő gazdiknak, de sokszor a tapasztaltabbaknak, is nehéz eldönteni, mi a helyes, és mi nem. Ki mond jót, kinek a tanácsát fogadják meg. Kutyával foglalkozni időt igénylő életmód. A gyakorlat, tapasztalat sok mindenre megtanít. Érdemes tanulni, gyakorolni és minél több szituációt megélni. A kudarcok is lehetnek építőek, mint a sikerek. A kudarcélmény gondolkodásra késztet. Ha gondolkodnak, akkor pedig tanulnak és utánajárnak. Ez pedig mindenképpen jót tesz a kutyájuk tanításában. Megtanulják kiszűrni a jó, és a nem túl biztató információkat.

Fontos, akárhány kutyájuk volt, azok sosem fognak egyformán viselkedni.Nem érdemes arra hivatkozni, hogy az előző kutya az önök tanítására bezzeg jól viselkedett. Értette és tudta. Nincs két egyforma kutya. Lehetnek bizonyos elemek hasonlóak, talán ugyanazok, de az egyéniségek, a genetikával hozott tulajdonságok sosem egyformák. Mint ahogy nincsen két egyforma ember sem. Még akkor sem, ha ikreknek születtek. Ezért az előző kutyánk, vagy kutyáinkra alkalmazott módszereket ne etalonként kezeljék. Legyenek egyediek. Az egyik kutyának nagyon erős lehet a vadászó készsége, ezért lehet, őt kevésbé lehet rávenni arra, hogy az orra ne a földet szimatolja örökké. Amelyik a hasát szereti, azt nehezebb, vagy tán nem is érdemes az élelem megtagadására tanítani. Lehet persze, de sok energiával és az eredmény nem 100% ban garantált. A remek védőösztönű kutya pedig őrizni fogja a házat, nehéz lesz lebeszélni róla, hogy ne tegye. Persze ezt is lehet, de annak komoly negatív következménye lehet. Az már egy másik téma lesz. Ha példának okáért egy ugatós fajtát vesznek, olyan kutyát, melynek már régóta- generációkon keresztül –  az a feladata, hogy jelezzen ugatással, azt nehéz rávenni arra, hogy ne ugasson. A puli, mint terelő kutya, pedig terelni fogja a környezetében lévő élőlényeket, ha a szituáció erre készteti, a vizimentő kutyák pedig meglehet, hogy nagy szorgalommal fogják a vízben lubickoló embereket kimenteni a vízből.

Kedves gazdik, mint látják nagyon sok dologra kell figyelni, mikor elkezdenek kutyával foglalkozni.  Ne ijedjenek meg és nem kell kétségbeesni, ha elsőre nem sikerül megoldani a feladatot, ha nem lesz egyik napról a másikra engedelmes kutyájuk. Idő kell míg a tanítás beérik. Ha felmerül valamilyen probléma, akkor pedig kérjenek segítséget, mert néhány alkalmas munka egy szakértővel megéri, ha nem kell hetekig kínlódni egy problémával.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás