Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

A kutyakiképzés ágazatai, fajtái

A kutyakiképzés ágazatai, fajtái

Agility

Az agility (ejtsd edzsiliti) ma már jól ismert szabadidős tevékenység Magyarországon. Az “agility” szó szerinti fordításban ügyességet, gyorsaságot, fürgeséget jelent, amely átvitt értelemben is igaz, hisz ez a sport gyors, ügyes és irányítható kutyákat igényel.

Az Agility sport leginkább a lovassportból ismert díjugratásra hasonlít a legjobban, hisz annak mintájára jött létre. A kutyának a pályát adott idő alatt kell befutni, de az akadályok nem egyenes sorrendben követik egymást!
Az agality sportág Angliából származik, atyjának PETER MEANWELL-t tartják, Ő alakította ki a verseny szabály-rendszerét. Rájött, hogy valamivel ki kell tölteni a kiállításokon az űrt a bírálatok befejezése és a Best in Show program között.
Javaslatára kiépítettek egy igen egyszerű pályát, nyolcas (8) formájában. Ezen a pályán kellett végigfutniuk a versenyre benevező kutyáknak, úgy, hogy a pálya közepéről indultak, és oda is tértek vissza.

Az akadályok egyforma méretűek voltak, a kutyák gyorsasága volt a döntő. A mai agility-pályákhoz képest persze meglehetősen egyszerű volt a feladat.

 • JOHN GILBERT és PETER LEWIS (Peter Luis) tette meg a következő lépést:
 • GILBERT álmodta meg a pályát és az akadályokat,
 • LEWIS (Luis) pedig kidolgozott egy módszert, amely alapvetően a negatív kiképzési módszereket mellőző pozitív megerősítésen alapul.

A sportág népszerűsége gyorsan nőtt, hamar átlépte Nagy-Britannia határát. Előbb Franciaországban, majd egész Európában népszerű lett. Ezeken a versenyeken bármilyen fajtájú ebek – fajtatiszták és keverékek is! – részt vehetnek. Egy-egy versenyen akár 100-150 kutyás páros is elindul.

Ma már évente rendeznek Agility Európa- és Világbajnokságot. Csak a VB zárt, ott a keverékek nem indulhatnak.

Nyomkövetés

A kutyát saját nyomon, jutalomfalattal arra tanítjuk, hogy a lábnyomunkat kövesse. Ebből az alap tanításból lehet tovább képezni idegen szag/tárgy felkutatására.

Őrző-védő munka

A kutya zsákmányszerző ösztönén keresztül fejlesztik a védőösztönét. Ennek a munkának – a szóbeszéddel szemben – nem az a célja, hogy mindenkit megtámadó, harci kutyákat képezzenek, hanem egy engedelmes, vezényszóra parancsot végrehajtó, egyes munkakörökben segítő kutyáink legyenek. Nagyon fontos a zsákmányszerző és védőösztön helyes arányban történő fejlesztése. Ellenkező esetben egy túlterhelt, ideges és nem kiegyensúlyozott kutyánk lesz. Ezért nagyon fontos ebben a képzésben a segéd szerepe.

Engedelmes

Minden munkához szükséges, hogy kutyánk megfelelően képzett és engedelmes legyen. Az engedelmes részben, megtanulnak vezényszóra ülni, feküdni, állni. Tárgyakat apportírozni, akár akadályon keresztül visszahozni. Irányíthatóvá válnak.

Mentőkutyák

 • -vizimentő
 • -romkereső
 • -hullakereső

Vadászat

Vadat/madarat vezényszóra visszahozza arról a helyről, ahova a lelőtt állat leesett/kifeküdt.
Csapázó kutya, a sérült vaddisznó helyét nyomkövetéssel megmutatja.

Vakvezető kutya

2 hozzászólás a/z “A kutyakiképzés ágazatai, fajtái

 1. Lautner László

  Helló!

  van egy Bichon Bolognese kiskutyám. Most 2 hónapos. nem egészen szobatiszta. nem fogad szót.. az idegenekkel többnyire játszik, barátkozik. Előlem pedig mindíg elbújik, elfut. Alíg tudom megfogni. Pedig sosem bántottam. Amúgy egy boldog kiskutyus. De szeretném ha szófogadó, kezelhető lenne a későbbiekben.

  kérdésem az lenne, hogy milyen foglalkozásra lehetne elvinni, és annak mi lehet a várható eredménye?
  kb. mennyi lenne az időtartama?
  és mennyibe kerülne?

  válaszod előre is köszönöm!

 2. Zita

  Hello,

  Ha valaki nem tudja megfogni a kutyáját, az nem mindig függ össze azzal, hogy bántották-e a kutyát vagy sem. A kölyökoviba kellene hozni és ott megmutatom mi a teendő vele.
  üdv

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás