Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

A kutyának a kertben a helye (?)

A kutyának a kertben a helye (?)

Milyen sokszor hallani ezeket a mondatokat gazdáktól. De mindig, minden körülmény között? Erősen kételkedem benne. Vajon hányan nézik meg kutyájuk jelzését, hogy a kutya miért szeretne a gazda közelében maradni. Van- e gondja, fáj-e valamije. Persze a legegyszerűbb magyarázat, hogy a kutya falka állat. Nem szeret egyedül lenni. Szereti, ha van mozgás, élet körülötte. Nem szeret unatkozni. Lehetnek félelmei, amit egyedül a kertben senkivel nem tud megosztani. Nos nézzük meg a gazdi oldaláról is a kérdést. Koszos lesz a lakás. Kárt tesz valamiben. Ez mind igaz. Éppen ezért felügyelet nélkül nem hagyható a még nem tanult, vagy helyhez, helyzethez nem szokott kutyát. Ételt nem lehet szabadon hagyni, és úgy kell kialakítani a helyet, hogy lehetőleg sérülés ne érhesse kutyánkat. Ez pedig egy rövidebb- hosszabb ideig tartó felügyeletet feltételez. Ez bizony sokkal fárasztóbb, mint kitenni a kertbe a kutyát. Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy a kertben is tud akkora károkat okozni a le nem dolgozott kutya, mint a lakásban. Biztos sok gazda kertje sínylette már meg a kölyök kutyának a kert rendezési hajlamait, vagy az unatkozó kutya ásási tevékenységeinek eredményét. Nos, így vagy úgy van, de sehogy sem tudják a kedves gazdik a kutyával való foglalkozást megúszni. Egy kölyök kutya állandó felügyeletet kíván, a felnőtt kutya is nagyon gyorsan depressziós lesz, ha tőlünk elzárva kell életét leélnie. Olyan plusz szokásokat, magatartást fog produkálni, amivel majd idővel nem fognak bírni. Harapós, félős, agresszív kutyájuk lesz, aki a slagok ráncigálásával, cipők szétrágásával, félelemmel fog környezetére reagálni. Esetleg kutyákat és embereket fog megtámadni. Az együttlét alatt pedig higgyék el, olyan sokat tudnak tanulni kutyájuktól, a legapróbb mozdulatukat is megismerhetik. Jó tanács, hogy legalább éjszakára legyenek együtt kutyáikkal, amennyiben tehetik. Csak a kezdet nehéz. Aztán megtanulja a kutya rendet. És milyen öröm az, mikor a szobatiszta, környezetét, helyzeteket és szituációkat jól ismerő kutyával el lehet menni bátran nyaralni, orvosi rendelőbe, barátokhoz. Lehet vele szalonnát sütni, nem szedi le az előttünk elhaladó biciklist és néha még szót is fogad:)  A rádióban hallgattam egy beszélgetést, mely a romkereső kutyák és gazdáik együttéléséről szólt.  Ahhoz, hogy egy kutya jól dolgozhasson a föld alatt, bizony a gazdának ismernie kell minden rezdülését. Ezt pedig úgy lehet elérni, ha együtt lélegzik és él a gazda a kutyájával.  A siker csak így garantálható.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás