Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Agresszió

Agresszió

Az agressziót okozhatja a félelem, a helytelen bánásmód vagy a szakszerűtlen képzés.

Azok a kutyák, amelyek nem szerzett agressziót mutatnak, hanem születésüknél fogva azok, bizony nagyon nehéz kezelni és sokszor eredménytelen. A tenyészetekből az agresszív egyedeket igyekeznek szelektálni. Gondoljunk bele, ha egy agresszív terelőkutya, minden ok nélkül megtámadná a juhász nyáját, mennyi állat maradna egy idő után épségben. Amikor kiválasztunk egy kiskutyát, érdemes erre is odafigyelni és különböző módon tesztelni. Pl. ha ételt adunk, hogyan viselkedik a többi kutyával szemben, vagy játék közben milyen a reakciója, akár velünk, akár kutyatársaival szemben.

203 hozzászólás a/z “Agresszió

  1. Zita írta

    Kedves Bettina,
    az ugatás azt jelzi, hogy ez az ő területe, viszont még fiatal és új a helyén ezért bátortalan. Ezért hátrál. De nem sokáig. üdv

  2. Miskolczi Sándorné

    Üdvözlöm van egy 3 éves keverék kutyám anya német juhász apja rotti morog nagyon ránk velünk él a lakásban a férjemet meg harapta csúnyán a kezét több helyen én rám is morog a szájkosarat rögtön rá teszem de most már azt se nagyon engedi el vittem állat orvoshoz ö azt mondta hogy sajnos 90 százaléka hogy ilyenkor altatni kel fel kerestem egy kutya oktatót ö azt mondta hogy nem kel még 1 vitet el mit tegyek félünk tőle de meg szeretnénk menteni meg akarnám kérdezni ön mit mond el kel altatni vagy mi a tegyek köszönöm a válaszát már régen is morgot mindig de nem vettük figyelembe csak most hogy meg harapta a férjem kezét ..köszönöm szépen…

  3. Zita írta

    Kedves Gazdi,

    a leírásból nehéz eldönteni, hogy a kutya azért morog, mert nincsen jól kezelve, vagy azért, mert kisebb korában érte valami sérülés, ami terheli az idegrendszerét. ez utóbbi esetében kétséges, hogy mennyire tud javulni egy kutya. A kutyaoktató nem tudta ezt a problémát megoldani? üdv

  4. Melinda

    Üdvözlöm. 4honapos havanese kiskutyat kapott a kislanyom 2 honapja van velünk. a szobatisztasagra meg tudtam tanitani, de a harapdalasrol nem tudtam leszoktatni emiatt kislanyom fél, sikitozik. Vendégeket viszont folyamatosan agressziven ugatja akkor hozzá sem lehet nyúlni mert kap a kezem felé.ha meg tudom fogni bezárom a fürdőbe míg el nem mennek. Ha kiengedem általában folytatja a harapos ugatást. Mit tehetek, hogy ezekről leszokjon?

  5. Nándor

    Üdvözlöm!
    A 6 éves beagle kan kutyám mellé a szomszédba (szülőkhöz) 1 éve érkezett egy szintén kan bichon havanese. Mostanáig teljesen jól elvoltak együtt játszottak. Az utóbbi időben a beagle féltékeny a kicsire ha azzal foglalkozunk. Ezt azzal jelzi, hogy megtámadja a bichont. Ezt elkerülendő jobban figyelünk, hogy „egyformán ” foglalkozzunk mindkettővel. A mai napon viszont szintet lépett a féltékenység mert ha a kicsi kutya csak a közelembe tartózkodik a beagli már támadja. A verekedésnek csak nehezen tudtam véget vetni. félek a kicsit megfolytja. Viszont most már ha a két kutya találkozik, akkor a bichoni morog a beagle pedig rögtön verekedni kezd. Mit tegyek ,hogy az eddigi nyugodt kiegyensúlyozott kapcsolatuk visszatérjen?
    Segítségét előre is köszönöm

  6. Zita írta

    Kedves Nándor,

    Féltékenyég mindig lesz a két kutya között. A mértékét tudja szabályozni. Ebben az esetben nyugodtan adjon egy maflást a kutyájának, úgy ahogyan azt egy anyakutya tenné. Persze előtte jelezze a kutyának egy tiltó szóval, hogy a támadást fejezze be. Ha nem teszi, akkor kell korrigálni másképp is. Mivel a kutya is fizikailag tartja távol a másik kutyát öntől, ezért utánozza le. üdv

  7. Kissné Hajdú Izolda

    Üdvözlöm kedves Zita!
    A segítségét véleményét szeretném kérni!
    A helyzetünk elég érdekes, mivel a férjemmel most veszünk házat, ahol van egy kutya ( keverék, 7 éves és szegény egy kis ketrecben van, kozepes-nagy testű kutya, nincs foglalkozva vele, és elég agresszív) viszont mondta a néni akitől a házat vennénk, hogy nincs hova vinnie, altatasra kerülne a sor… Mivel én nagyon állat barát vagyok, nem tudnám lelkileg feldolgozni, ha szegényt ezért elaltatnák, vagy Jobbik esetben menhelyre kerülne, ahol lehet meg ennyi mozgástere se lenne, plusz idegen helyen lenne. A másik dolog, hogy nekem van egy labrador kutyám.. Ötleteim vannak, mivel tudnám enyhíteni a másik kutya agresszív viselkedését, tudom nem lesz egyszerű és sok türelem kell majd hozzá, de pár tanács igazán jól jönne egy szakértőtől.
    Válaszát előre is köszönöm
    Tisztelettel :Izolda

  8. Zita írta

    Kedves Izolda, szívesen segítek, de konkrét kérdésekre célszerűbb megadni a választ. Úgy nekem is könnyebb. köszönöm

  9. Dorina

    dvözlöm. A mi problémánk az lenne, hogy van egy egy éves labrador kanunk. Jó korban kezdtük el szocializálni, csak sajnos a nagykutyánk agresszív volt, és így ő is az lett, mivel elnézte a nagytól. Végül mostmár külön sétáltatjuk. Az a helyzet, hogy ugatott az emberekre, arról már letudtam szoktatni. De mikor jön egy kutya akkor, morog és ugrál, próbál oda menni hozzá. De mikor egy kerítésen belül lévő kutyához engedem, aki nem harap nem morog, akkor boldogan megy oda, nem ugat, nem harap oda, csóválja a farkát. Próbálom erről tiltani, de nem megy annyira.

  10. Zita írta

    Kedves Dorina,

    Látatlanban azt gondolom, hogy otthon a másik kutyától azt tanulta meg, ha a vele szemben lévő kutya morog, ( mint az önök kutyája), vicsorít és ugat, az támadni is fog. Ha nem morog és nem ugat, akkor feltehetőleg semmi nem fog történni, hiszen ezt így tapasztalta meg a másik kutya által. Ne szoktassa le arról, hogy kedves legyen, hogy ismerkedjen a másik kutyával. Szüksége van ezekre a játékokra, ismerkedésekre.

  11. Akos

    Tisztelt cim.
    1 hete hoztunk el egy menhelyrol egy 1 eves, nagyon hanyatott sorsu kutyust ( nemetjuhasz keverek). 3 honapos koraba kerult be a menhelyre, korabbiakban fizikailag is erosen bantalmaztak, felt at emberektol. A menhelyen terapiakkal kezeltek, es orokbefogadtuk.
    A kutyus jelenleg jol erzi magat, de tegnap jatek kozben megharapta a kezem. Azota ha a jatekai kozelebe megyek morog. De ettol fuggetlenul odajon hozzam barmikor ha szolok neki. Mit javasol, mit tegyünk?
    Köszönöm

  12. Zita írta

    Kedves Ákos,
    Valószínű annyira kezdi otthon érezni magát a kutya, hogy már mer dönteni. Kezdi próbálgatni az erejét és teszteli önt. Vajon hol áll a rangsorban. Érdemes lenne neki elmagyarázni, hogy a játék és minden egyéb, az nem az övé, hanem a gazdáé. Így ugyanis egyre rosszabb lesz a helyzet. A látszólag engedelmes kutya és a morgás között jelen esetben nincs összefüggés.Tesztelje le ugyanezt ételnél is. Több szituációban.

  13. Timi

    Tisztelt Cím!
    2 drótszőrű foxink.van 1 anyától 1 év különbséggel, 3 éve vannak együtt nálunk, kb 1 éve verekedtek elöszőr azóta egyre sűrűben esnek egymás torkának, és csak nagyon nehezen lehet őket szétválasztani Ön szerint, mit tegyünk már az elajándékozáson gondolkodunk, van valami megoldás. Bár mit megtennénk értük. A verekedést nem tudjuk mi váltja ki. Mind a kettővel úgyan úgy bánunk. Szeretjük őket.
    Várom a tanácsokar.

  14. Zita írta

    Kedves Timi,

    Azt jó lenne tudni, hogy két kanról van-e szó. Ha igen, azt gondolom, hogy frusztrációjukat egymáson vezetik le, némi dominancia harccal megfűszerezve. Próbálja meg külső helyszíneken levezetni az energiájukat, ismerkedjenek más kutyákkal. Nézze meg, azokra hogyan reagálnak. Abból sok mindenre lehet következtetni. Az otthoni környezet ugyanis tovább fog rontani a helyzeten, és az otthon megszokott viselkedésformát fogják alkalmazni más kutyákkal szemben is. Hiszen nem lesz más mintájuk, ami alapján megtanulnák a játékszabályokat, viselkedést. A harcolás előbb utóbb ugyanis megszokássá válik. Amennyiben kan és szuka, azaz külön neműek,a szuka általában a dominanciára törekszik.

  15. Hajni

    Tisztelt cím!
    3 éves Cane corso kan kutyám van. Szeretettel bánunk vele. Minden este ki szoktam menni hozzá még lefekvés előtt utoljára szeretgetni. Ilyen alkalom volt a péntek este is kimentem hozzá, hogy szeretgessem egyszer csak, egy pillanat volt az egész, odakapott, bekapta a hüvelykujjamat, rám vicsorgott,ugatott. Gyorsan beszaladtam a házunkba és nagyon vérzett az ujjam. Nem értem a viselkedését, hiszen 3 éve szeretettel bánok vele, mindennap játszunk vele meg simogatjuk, egy csomó ételt kap de még is így viselkedik előtte is azon a ét elején volt egy ilyen eset játszottunk vele, feküdt a földön és apukám felé akart kapni agresszíven, akkor is már félelmetes volt. Mit tudnánk tenni? mert egyszerűen most nem szólok hozzá se,hanyagolom azért amit tett velem. Várom a javaslatokat! Előre is köszönöm!
    üdv: Hajni

  16. Gabi

    Kedves Zita!

    Közép ázsiai juhász kutyánk 5 hónapos múlt. Sokat játszunk vele, rendszeresen mozgatjuk és iskolába is viszem. Az etetésnél, nem ugrál össze-vissza, rendesen ülve várja az ételt és amikor leteszem a tányérját kezd neki az evésnek. Az étkezést követően elvenni azonban még az üres tányért sem hagyja. Morog, vicsorog és félek, hogy ennek harapás lesz a vége. Sajnos a félelmemet valószínűleg a kutya is érzi.A suliban tanácsolták, hogy etetések előtt a tányérjára tegyek egy kisebb tányért, amiről a kutya szeme láttára én eszem először – ezt sokszor meg is teszem. Kis korától kezdve én etetem. Nem tudom, hogy mi lehetne a megoldás, a tanácsát szeretném kérni. Üdvözlettel:Gabi

  17. Zita írta

    Kedves Hajni,

    az eset pontosan mutatja, hogy a kutya diszharmóniában van önökkel. Nem egyértelmű jelzéseket kap a gazdától, nem ragadozó módjára bánnak vele. Egy idő után, a kutya ezt jelezni fogja. Teljesen mindegy hogy 3 évig szeretgették, babusgatták. Lehet, hogy pont ez volt a baj. Ez önmagában ugyanis kevés egy ragadozónak. Nehéz elhinni, hogy ennnyi idő alatt sosem kerültek olyan helyzetbe, amikor jó vezető módjára korrigálni kellett volna a kutyát. Ha ugyanis a rangsorok, jelzések, és reakciók nincsenek a helyén, a kutyának már régen jeleznie kellett volna, hogy ez nem komfortos a számára. Ha nehéz helyzetekben is jólelkűen, nem ragadozói gondolkodással korrigálták a kutyát, vagy szóltak hozzá, esetleg a szóbeli információ és a mozdulataik ellentétesek voltak, akkor a kutya rájön, hogy nem is igazi vezetők önök. Nos, egy idő után a kutya jelzi ezt. Kutyájuknál a harapással jelezte. Gazdi ! Vívjad meg velem az igazi harcot az igazi vezetői pozícióért.

  18. Zita írta

    Kedves Gabi,

    az utolsó tanácstól elszörnyülködök, mikor ilyet hallok szakembertől. Semmi jelentősége nincs, hogy ki eszik először és ki utána. Mégpedig azért nem, mert nem jó testjelzéssel szokták ezt elvégezni. Önmagában ez folyamat nem fog sorrendként agyat érni a kutyában. Rengeteg más dolog van, ami kialakítja a kutyában vezetői szerepet. Nem az a fontos, ki eszik először, hanem ki tudja elvenni a kutyától a kaját. Az lesz a mérvadó. Ha az sikerül, akkor már valamilyen pozícióban vannak. Technikai megoldásokat kell itt kitalálni és sokféle szituációban megnézni, hogyan reagál a kutya a pozíció „harcra”. Kérjék szakember segítségét, akár engem is megkereshetnek, mert a meglátásuk és félelmük valóban jogos.

  19. Timy

    Kedves Zita!

    Nekünk van egy 2 éves Border Collie szuka kutyusunk! Egy problémám van csak vele, hogy az idegeneket megcsípkedi. Ha elmegyunk sétalni folyamatosan rá figyelek, nehogy véletlenul vki csak úgy felé nyúljon, mert azt tuti megcsípkedi. Nincs vele semmi gond akkor sem, ha sok ember közé megyunk, egészen addig amíg vki nem akar hozzá nyúlni. Hihetetlenul bizalmatlan, pedig nem volt neki még rossz élmenye senkivel. A terv az volt hogy majd visszuk kiallitasokra mert annyira gyonyoru, de így sajnos nem tudjuk mert nem engedi hogy idegenek hozzá nyúljanak. Lehet ezen változtatni?

  20. Zita írta

    Kedves Timy,

    jó lenne tudni, milyen foglalkozások és hogyan történtek eddig a kutyával. A csipkedés ez esetben a „legjobb védekezés a támadás” -t jelentheti. Olyan, mint amikor a birkákat csipkedik a terelő kutyák. Próbálják kiugrasztani a nyulat a bokorból. Várják a választ, hogy reagál arra a környezet. Majd a reagálásnak megfelelően eldöntik, milyen irányban válaszoljanak vissza. Azaz meneküljön vagy harapjon. Ezek a csipkedések adódhatnak rossz szokásból, de én inkább azt gondolom, hogy gondja van a kutyának, ami általában a környezeti hatások hatására alakul ki. Mindenképp érdemes szakember segítségét kérni, mert kutyát csak a gyakorlatban lehet nevelni.

  21. Gergő

    Kedves Zita!

    Van egy 3 éves ordas németjuhászom.
    Sajnos kölyökkorától elmaradt a rendszeres szocializáció,idegen kutyákkal és ennek most iszom meg a levét,hullámzóan viselkedik idegen kutyákkal.Hol agresszív,hol haverkodós.Ez az én hibám egyértelműen.
    Idén nyáron 2 roti szukával tökéletesen elvolt,játszottak a vízben.
    Jelenleg egy keverék németjuhásszal próbáljuk összeszoktatni.
    Egy 3 éves kutyánál túl késő megtanítani az idegen kutyákkal való normális viselkedést?

    Köszönöm megtisztelő válaszát!
    Üdv: Gergő

  22. Bea

    Kedves Zita!
    Van egy hat hónapos Border Collie és egy szintén hat hónapos Shiba Inu kiskutyánk. Sajnos egyre többször összeverekednek amit mindig a Shiba Inu generál. Többször nekimegy a nagy kutyának de persze Ő húzza a rövidebbet. Most már ott tart a dolog,hogy vérző sebek keletkeznek rajta. Külön zárni niem tudom őket nincs rá lehetőség. Mit tudok tenni,hogy ezt az agressziót legyőzzem ha egyáltalán le lehet? A Border Collie nagyon jámbor természet ,mindig csak védekezik a támadás ellen ,de soha nem Ő kezdeményez. Hogyan lehet ezt kezelni?

  23. Zita írta

    Kedves Gergő,

    Szerintem sok dologtól függ, hogy mennyire könnyen lehet dolgozni a kutyával. A leírásból arra következtetek, hogy még van benne kedv a játékosságra. Ha a kutya kan, akkor a szukákkal alapvetően jóban kell legyen. Nem csak szocializáció kérdése, hanem a gazdával való hierarchia is számít. Együtt fog egy harmóniát alkotni. Van még remény.

  24. Zita írta

    Kedves Bea,

    a kutyák vannak olyan kis gengszterek, hogy addig provokálnak, amíg végleg nem dől el a hierarchia. Mivel a border collie sem magabiztos, ezért állandóan provokálja őt. De hozzá kell tennem, hogy a Shiba sem tudja mit kezdjen ezzel a helyzettel. Ha ugyanis erősebb lenne, mint a border collie, vagy ismerné a harc módját, akkor már rég eldönthette volna a hierarchia harcot egy leteperéssel. Így viszont nem egyértelmű, inkább acsarkodik, ezért nem jutnak előbbre. A megoldáshoz az is hozzátartozik, hogy a gazda ilyenkor hogyan reagál. Érdemes fizikailag helyre tenni a kiskutyát. Érezze ő is a fizikai korrigálás hatását, ugyanazt, mint amit ő csinál a border collie-val. Ezen felül persze mozgassa le a kiskutyát, adjon neki feladatot, vigye kutyák közé. Ott meg tudja tanulni, hogy ez a viselkedés következményekkel jár, és visszafele sülhet el a dolog. Ráadásul megtanulja a helyes kommunikációt, és az energiáját is levezeti.

  25. Kobori Zitta

    Egy fekete kan munkavonalu nemetjuhaszom van 1 eves 8 honapos ugat mas kutyakat morrog es sípol ezt miert teszi ? Mikor szembe kerul egy kannal aki nagyobb ugat ugat es tamadni akar majd hatral.

  26. Zita írta

    Kedves gazdi,

    azt jelenti, hogy nekimenne, de még nem elég magabiztos. Érettebb lesz, neki fog menni a neki nem tetsző kanoknak.Ezt muszáj kezelnie, mert nem fog bírni vele.

  27. Minda Beatrix

    Kedves Zita. 2 éves kan kutyánk elkezdett ránk morogni. Ha eszik és ott állunk mellette, ha fel akarjuk emelni, hogy a fürdőkádjába tegyük, mert meg szeretnénk fürdetni, vagy csak egyszerűen elkezdjük simogatni. Eddig ilyen gondunk nem volt vele. Sokat játszanak vele a gyerekeim, sétáltatják. A férjem egyik nap felé nyúlt, hogy megsimogassa, vicsorgott és morgott is rá. Tőle fél a kutya, mert mindig szól rá. Viszont mostmár a család minden tagjára morog. Mit tanácsol?

  28. Zita írta

    Kedves gazdi,

    amint lehet, próbáljanak meg szakember segítségét kérni. A kutya most érett meg arra, hogy megmutassa nincsen a helyén a hierarchia. A vezetőhöz nem lehet csak úgy odamenni megsimogatni. Ezért vicsorog. Alapvetően a magánszférájába sem enged be. Ezért morog, mikor mellette állnak. Ez persze lehet annak következménye is, ha nem jó reakciókat mutatnak a kutya jelzéseire. Javaslatom ilyenkor a fizikai korrigálást.

  29. Farkas Cili

    Kedves Zita!
    Épp egy éves kan törpe tacskónk az utóbbi időben morog 11 éves kislányomra. Már, ha csak ránéz… Ha hozzányúlna, hogy megsimogatja, vicsorít is. És ez egyre gyakoribb. Kislányom nem bántotta, csak rá-rákiabált, ha nem fogadott neki szót. Attól tartok, egy óvatlan pillanatban megharapja, mert volt már rá példa, hogy odakapott a kezének. A kutyának teljes mértékben én vagyok a falkavezér, a morgást és vicsorgatást csak akkor hagyja abba, ha én rászólok. Hogyan tudom gyermekem közeledését elfogadtatni a kutyával? Segítségét előre is nagyon köszönöm!
    Üdvözlettel: Cili

  30. Zita írta

    Kedves Cili,
    ezt így látatlanban nehéz megmondani. Amit tehet, gondolja végig, mikor kezdődött és mi történt akkor,amikor először morgott a kutya. Azt, hogy a falkavezér szerepét tölti be ön, attól a kislánya még nem. És egy kutya, akkor támadja a falka többi tagját, ha valami nem kerek neki. Ez pedig akkor történik, ha a falkavezér valójában mégsem tudja a vezető szerepet ragadozó módra betölteni. Önmagában az a tény, hogy a kutya rászólásra abbahagyja a morgást, nem jelenti azt, hogy az egész élete kerek. És valahol kiadja a gondját. Ehhez megtalálta, a kislányt, aki egyrészt még nem alkalmas arra, hogy a kutya fölé kerekedjen hierarchiában. Másrészt mint gyenge láncszem, rajta tölti ki a kutya a gondját. Érdemes lenne tudni, hogy idegenekkel mit csinál a kutya, más családtagokkal. Akkor ugyanis könnyebb leszűrni, hogy a kutyának egyéb gondja van, vagy csak a lányával van problémája. Lehet, az is, hogy a lánya próbál ugyan a hangjával a kutya fölött vezetői szerepet betölteni. De a kutya pontosan tudja, hogy a kislány ehhez kevés, már koránál fogva is. Ezért jelezheti neki, hogy tőle nem hajlandó elfogadni az utasításokat.

  31. Alesszia

    Üdvözlöm, 2 hónapja ki hoztam egy menhelyrol egy közepes testű kutyát, lakásban jól viselkedik pórázon viszonylag szépen sétál, mamám kutyájával jól elvan a kertben ha le viszem hozzá, viszont ha más kutyát lát az utcán támad, akár kicsi akár nagy. Mit tudna tanácsolni?

  32. Zita írta

    Kedves gazdi,

    A kérdésem az, hogy szukát, kant egyaránt támad? Az ön kutyája szuka-e vagy kan?
    Alapvetően ha minden kutyát támad, azt jelenti, hogy nincs szocializálva kutyákra. Ezért legjobb védekezés a támadás. Nem tudja mit kezdjen velük. Szakértővel próbáljon meg megoldást találni. Ugyanis nagyon fontos a jó reakció, a jó időben történő korrigálás és kitartó munka. Ilyenkor mindig az a kérdés, mennyire rögzült a kutyában, hogy idegen kutyát támadni kell. Mennyire tud fejben oldódni és felejteni az eddigi tapasztalatait illetően. Milyen idős a kutya? Az sem mindegy a másik kutya milyen jelzést ad neki az utcán. A kutya képes arra, hogy a saját gazdához tartozó és környezetében élő állatokat nem bántja. Megérti és érzi, hogy a családi környezettel barátságban érdemes lenni, ahhoz, hogy ne kerüljön vissza a menhelyre. Sok összetevős persze ez a dolog. Azt nem lehet tudni, milyen kutyák között volt a menhelyen. Egyáltalán tudott-e közösen játszani és élni ott a többi kutyával. Foglalkoztak-e vele. Segített -e ott valaki a kutyának, Vagy csak egy kutyával, akár egyedül egy ketrecben tartották.

  33. Tamás

    Kedves Zita!

    Nekem van egy 1,5 éves japán akita kutyusom. Kiskorában az ül, pacsira megtudtam tanítani, a kapun sem szökik ki, ha valami rosszságért leszidom, akkor lehúzza fülét, kerüli a szemkontaktust. Viszont van egy pálca, amivel ha súlyosabb dolgot követ el, akkor azzal kikap. A minap fordult elő az, hogy kikapott a pálcával, és elkezdett rám vicsorítani, majd vicsorítva ugatott is rám. Leszidtam, abba hagyta, majd megfogtam a nyakán a bőrt, és úgy szidtam le, ezután nem mozdult, csak sírdogált a helyén. Attól félek, hogy ez el fog fajulni, és ne adj Isten, meg is harap engem, vagy valamelyik családtagot, vagy elvadul. Próbálom meghúzni a határokat, és nem engedem, hogy ő domináljon. Mit tegyek, hogy ha megdorgálom, akkor azt be is tartsa? Mert most jelenleg magasról tesz arra, hogy leszidom. Ütni – verni nem szeretném, csak végső esetben használom ezt a „lehetőséget”. Ha hívom oda jön hozzám, szeretgetem, simogatom, játszok vele, viszont ilyen helyzetekben agresszióval reagál, és félek, hogy harapni is fog a jövőben. Egyébként végtelenül játékos, láthatóan jó közérzetű kutyus, mindenkit szeret, mindenkivel játszik, egyéb esetben semmilyen agressziót nem mutat. Van tanácsa azzal kapcsolatban, hogy hogyan tudnám úgy megdorgálni, hogy hallgasson is rám, de ne szálljon velem szembe?

    Köszönöm,
    Tamás.

  34. Zita írta

    Kedves Tamás,
    Ez egy nehéz feladat mindkettőjük számára. Alapvetően jó a gondolatmenet. Vannak kutyák, akiknél azért nem működik a fizikai korrigálás, mert a múltjukból adódóan, olyan mélyen rögzült tapasztalatokat hordoznak, és amely olyan mértékben rögzült a fejükben, hogy onnan fizikai dominanciával nem lehet kivenni. Pontosabban főleg az marad meg bennük, ha vicsorognak, akkor nincs ellenfelük, ezáltal békén hagyják őket. És ők ezt az állapotot akarják előidézni.Ilyen esetekben érdemes a fizikai korrigálást váltogatni a pszichikai korrigálásokkal. Ha megnézi a Hatchi filmet, abból jól lehet látni, hogy egy nagyon erős kötődés váltja ki a bizalmat és azt, hogy a kutya szót fogad. Jóllehet a film nem biztos, hogy a kutyával való eredeti bánásmódot adja vissza. De maga a tény, ahogyan bemutatják, elgondolkodtató. A negatív korrigálás építő jellegű, ha azt megfelelő időben és reakcióval végzik.Próbálja meg a csapatból való elzavarást, kizárást, de mindig kontrollal.Figyelje, hogyan hat a kutyára. Lehet azt is kipróbálni, hogy hosszabb ideig várakoztatja a kutyát, míg a kitett ételt megeheti. Vagyis különböző módon próbálja meg a lelkét megérinteni a kutyának. De a módszereket, a jelzésrendszerhez és a nem kívánt viselkedéshez kell igazítani. Ne legyen sok, se kevés. Sem időben, sem tettekben. Amikor meg igazán szükséges, akkor vegye elő a legkeményebb korrigálási módot. Az akita amúgy is öntörvényű, mert neki ilyennek kell lennie. Ő aztán pláne nem adja ingyen a vezető szerepet. És tisztában vannak a testi erejükkel. Ugyanakkor keményen tudják ignorálni, semminek nézni az ellenfelet. Ezért sokszor egy korrigálás nem hatja meg őket. a fizikai meg azért nem, mert ők a harchoz vannak szokva, a fizikai sérülések elviseléséhez. Hiszen náluknál nagyobb,vagy egyméretű ellenfelekkel is felveszik a harcot. A nagytestű kutyákra általában jellemző, hogy mindenféle analizálás nélkül nekimennek az ellenfélnek. Ha megnézi a husky vagy lajka kutyákat. Ők bizony kemény fizikai küzdelemmel mutatják meg egymásnak, és a világnak erejüket. Érthető, hiszen a sarkvidéki hidegben az marad életben, aki ügyes, határozott és erős.

  35. Ilona

    Üdvözlöm!
    2 éves ivaros hím francia buldogom van, szocializált, más kutyákkal szemben óvatos, előzékeny (ha szájában a játéka odarohan más kutya leengedi, nem szokott támadni, csak nőstényekkel szemben fordul elő hogy megpróbálja ledominálni (mancsolni, fedezni stb. ) ). Nagy kutyás közösségbe járunk minden nap kétszer. Havonta, vagy kár sűrűbben kell azzal a problémával megküzdenem. hogy némely (általában közép termetű keverék kutyák, illetve mudi, és ehhez hasonlók) támadják őt, csipkedik, erősebben… nyakra mennek fület húznak, acsarkodnak morognak, rá. Ilyenkor jellemző szituáció hogy a kiskutyám hátán fekve pörög alattuk (megadó) kevésbé jellemző hogy nyakra megpróbál visszatámadni. De ő ugye méreténél és harapás (tágasságánál ) fogva nem tudja magát megvédeni. Két kérdésem lenne: előfordulhat e, hogy valamilyen nem látható módon mégis ő a provokátor?(szuszogás, felálló fül – fajta jellemzők, esetleg benyomul valamilyen intim szférába?) Illetve zavar hogy én leblokkolok és nem tudom védeni, nem tudom mikor kell cselekedni, de annyira lassan reagálok -hiszen ezek nagyon gyors szituációk – hogy az alatt már jelentősen sérülhetett volna. Fontos: egyszer sem vérzett ilyen támadás után, tehát nagyon komoly agresszióval még nem találkoztunk lehet hogy azért mert ő megadó, de minden alkalom úgy néz ki hogy milliméterekre vagyunk komoly sérüléstől. Kérdésem, hogy tanítják e valahogy valahogy a gazdi reagálását. A nem reagálásom alapja általában az hogy várom a támadó kutya gazdájának fegyelmezését, de mint én is ők is lassúak. Köszönöm válaszát!

  36. Zita írta

    Kedves Ilona,

    Remekül leírta a problémát. És teljesen igaza van, amikor ilyen sokoldalúan közelíti meg a megoldást. Tapasztalatom azt mutatja, hogy ezt a fajta nyúzást, domináns játékot, kekeckedést akkor csinálják a kutyák, ha a másik -ez esetben az ön kutyája -nem egyértelműen jelez vissza. Ezért a többi kutya próbálja addig feszegetni a húrt, ameddig végleg el nem dől, hogy ki az erősebb. Ezt még akkor is megteszik, ha a végén a kezdeményező kutya marad alul. De azt is tudni kell, hogy a kezdeményező kutyák sem egyértelműen tudnak harcolni, nem egyértelmű vezetők, mert a vérbeli, igazi vezetői egyed az teljesen egyértelműen fog támadni és leteperni egy másik kutyát. Az nem vacakol ennyit. Mivel nem jutnak egyről a kettőre, ezért megy a huzavona. Aztán az is lehet, hogy valamelyik kutyának egy rossz mozdulata, reakciója kipattant egy erősebb verekedést, amitől megnyugszanak majd a kedélyek egy időre. Ha meg ott végképp rájön a győztes kutya, hogy hogyan lehet lenyomni a másikat, akkor azt taktikát használni is fogja. De alapvetően ezek a kutyák sincsenek harmóniában a környezetükkel, és a gazdájukkal. Vagy a múltból hoznak valami bizonytalanságot, vagy szerzett tapasztalatot, amely során a bizonytalansági faktor ott lesz az életükben. Ez megmutatkozik a harcban, játékban, viselkedésben. A szerzett tapasztalat a múltból jöhet, vagy a jelenlegi gazdától, aki nem jól kezeli – minden jóindulata ellenére sem a kutyát. Ezért a feszültséget egy másik, gyengébbnek ítélt kutyán vagy emberen, vagy rossz szokásban fogja kiélni, megmutatni. Ha az ön kutyájában alapból nincs meg a vezetői szerepre törekvés, akkor önnek kell előre jelezni a másik közeledő kutyának, hogy csak az ön testén keresztül tudja az ön kutyáját macerálni. Ehhez kell egy egyértelmű, gyors reakció. Ha egymásnak esnek is, megteheti, ha úgy ítéli meg a helyzetet, hogy a másik kutyát nyakörvénél fogva felemeli és arrébb teszi. Ez arra jó, hogy időt nyer, és a kutya is lehiggadhat. Persze ennek van veszélye, tehát csak saját felelősségre. Hogy mit szól a másik gazda ehhez, az egy másik kérdés. Amit érdemes, elkerülni az ilyen kutyákat. Vagy tényleg megmutatni a harciasabb kutyának, hogy a harcot nem az ön kutyájával kell megvívnia, hanem önnel, mint vezetővel.

  37. Ivanics Imréné

    Kedves Zita! Van egy 4 éves kan pulikutyánk. Nagyon szeretjük, pici korában került hozzánk,tél volt és van egy másik kutya is, ezért bent tartottuk a lakásban így nagyon hozzánk szokott. Mindenhova követ, udvar,kert. Általában szót fogag, de ha valamit nem akar megcsinálni morog. Vagy ha valamiért megszidom, morgással jelzi, hogy az nem tetszik neki. A másik problémám az, hogy ha valaki közelít, vagy megáll a kapuban, annyira ugat hogy nem értem mit mondott. Tudom hogy valamit elrontottam, de helyre tudom hozni? Nagyon szeretjük, és ő is ragaszkodik hozzánk ha valaki elutazik, nagyon várja haza. Mit tanácsol milyen szabályokkal tudom helyrehozni a hibát. Köszönöm szépen a választ. Üdvözlettel Ilona

  38. Zita írta

    Kedves Gazdi,

    kutyát nevelni és képezni csak gyakorlatban lehet, mert csak úgy lehet a kutya reakcióját látni és arra reagálni. Alapvetően azt gondolom, hogy ön jólelkű és nem szeret határozottan fellépni a kutyával szemben. Ezért a kutya nem érzi jól magát, pontosabban próbál a mi világunkban eligazodni. De nincsen aki ebben őt kutya módjára segítse. Ezért átvenné az irányítást, azzal viszont nem kap pozitív visszacsatolást, amitől a kutya még inkább nem érzi jól magát. Röviden, nem kutya reakcióval reagálja le a kutyája viselkedését. Sajnos napok is számítanak ilyenkor, mert egyre romlik ez az állapot.Önmagától kevésbé fog helyreállni ez a viselkedés. Szerintem kérjen szakembertől segítséget.

  39. Nagyné Bodó Rita

    Kedves Zita, érdekelne a véleménye, hogy egy németjuhász keverék kutyus, aki úgy került hozzánk, hogy kölyökként szó szerint az utcára dobták és mi befogadtuk, egész eddig hűséges megbízható társunk volt, az idegenek érintését viszont soha nem tűrte el, most viszont 11 évesen a család több tagját is megkapta ijesztő acsargás kíséretében, Ön szerint valamilyen betegségből kifolyólag vagy a kora miatt válhatott rövid időn belül ilyen agresszívvé és van-e remény arra, hogy még visdzakapjuk a család kedvenc kutyusát olyannak, amilyen volt? Köszönettel: Rita

  40. Zita írta

    Kedves Rita,
    Ha az idegrendszer nem nagyon terhelődött, akkor van esély hogy a kutya javuljon. Alapvetően azt gondolom, hogy most jön ki rajta az, hogy nem érzi magát otthonosan a világunkban. Elsőként el kell kezdeni vele kutya módjára dolgozni. Abból kiderül, mennyire terhelődött az idegrendszere. Az acsargás sajnos jelentheti, hogy hirtelen reakciókat, amit általában akkor csinál a kutya, ha ténylegesen már elege van dolgokból. A kérdés az, mennyi marad meg ebből a viselkedésből a kutyában. és mennyire válik szokássá, hirtelen reakcióvá. Ez ugyanis sajnos megbízhatatlanná fogja tenni. A foglalkozás során persze érdemes azt is megnézni, hogy a kutyának van-e egyéb más egészségügyi gondja, amitől ingerlékenyebb, és amire még rápakolódik az, hogy kutyaként nem érzi jól magát.

  41. Martin

    Kedves Zita!

    Szeretném a véleményét kérni. 1 éves múlt, 3 hónapja Németjuhász kan kutya. Nagy mozgástere van, játszik állandóan, imádja, ha kergetjük, de kicsi kora óta folyamatosan harapdál. Nem tudom leszoktatni róla, az ételért nem morog, ha például elveszem előle, ezt már kicsi korában korrigáltam. Viszont most, mióta tüzelő időszak volt, egyre agresszívabb. Érdemes lenne ilyen esetben kiheréltetni, le lehet még szoktatni, az állandó harapdálásról?

  42. Zita írta

    Kedves Martin,
    igen érdemes kiheréltetni. Azzal a hormonok által okozott kanos támadó jellegű viselkedés jelentős mértékben csökkenni fog. De ezzel egyidejűleg foglalkozás keretében az agressziót is muszáj lesz kezelni és foglalkozni vele. A hierarchiában a vezető szerepre törekvés, ugyanis a kiheréléssel nem múlik el, max.csökken a lendület és az energia. Könnyebben kezelhető lehet a kutya, de ha egyéniségében domináns egyed, azt mindenképpen képzéssel lehet megoldani.

  43. Varga Zoltán

    Üdvözlöm!
    Volt 3 most már 4 border terrierem ( 2 szuka egy kan). Az egyik szuka aki lettek kölykei. Amint a kölykök nagyobbak lettek a szuka folyton meg támadta a másik szukat. Az egyik kölyköt meg hagytuk. Azóta néha minden ok nélkül rá támad a másik szukara. De van hogy hetekig meg jól el vannak.
    Mi lehet ennek az oka hogy ilyen Anti szoc lett a másikkal szemben akivel együtt nőtt fel?

    Válaszát előre is köszönöm
    Üdvözlettel Varga Zoltán

  44. Zita írta

    Kedves Zoltán,

    képzeljen el egy családot. Anya,lánygyerek. Feltehetőleg közöttük is lesz kimutatott vagy rejtett rivalizálás. Apró rezdülések, hatalmi harcok. Ugyanez igaz a kutyákra is. Két azonos nemű kutya között, amikor már ivarérettek a kölykök, megkezdődhet a harc. Az ivarérett szuka ugyanis egy potenciális ellenfél a rangsorban. A kanok felé is küzdenek, kinek legyen kölyke, ki szülje meg az utódokat. Ezek a magatartásformák a genetikában kódolva vannak. A kutya egyéniségétől és temperamentumától függően előjöhetnek. Akkor is lesz rivalizálás közöttük, ha az csak pici kis mozdulatokban, vagy alig látható morgásokban mutatkozik meg.

  45. Eszter

    Kedves Zita!
    Két alomból van két Moszkvai őrkutyánk. A kan 3.5 éves, húga 3 éves,ivartalanítottuk. A kannak eredetileg sógoromék voltak a gazdái, de páromat tekintette inkább falkavezérnek. Már mindketten a mieink. Egyformán kezeljük őket, a szőrüket is mindig ketten tisztítjuk egyszerre. Családi házban élünk, az egész kert az övék volt, eddig. Laasan 1 hónapja lekerítettük az utcára néző részt,ez kb az 1/4-e a teljes kertnek. Azóta agresszív lett a kan. (lehet hogy nincs hozzá köze, de furcsa egybeesés) A szukára támad. Ez leginkább akkor fordul elő, amikor az utcán elmegy valaki. A szuka ekkor rosszul lesz, epilepszia tüneteit produkálja (oldalra dőlve elesik, görcsrohama van, remeg). Ilyenkor a kant azonnal rendre utasítjuk, rászólunk. Mit tehetnénk, hogy ez ne forduljon elő? Hogyan tudnánk megoldani ezt? Sajnos párom legtöbbször nincs itthon mikor ez történik és rá hallgat a legjobban. Köszönöm szépen a választ.

  46. Zita írta

    Kedves Eszter,
    a kutyák sokszor megérzik a bajokat. Egy csapatban előforduló betegségre reagálhatnak így a ragadozók, mert gyengeségnek vélik, ezért támadnak. Azt, hogy a kert lekerítéséhez van-e köze, megtudhatja, ha egy kis időre ( egy-két napra) a lekerített részt megszüntetik. Ezzel legalább egy lehetőséget ki tudnak zárni. Az utcán elmenő emberek már csak egy kiváltó plusz ok, de nem az igazi ok. Érdemes lenne a két kutyát leválasztani egymástól kerítéssel. A szukának ugyanis nincs menekülési lehetősége. Ez stresszt okoz, ami kiválthatja az epilepsziás rohamot.
    üdv

  47. Pádár Boglárka Anna

    Kedves Zita,

    októberben örökbe fogadtam egy menhelyi 10 hónap körüli kutyát, aki mint később kiderült akkor már vemhes volt. A kutyát minden bizonnyal bánthatták, mielőtt menhelyre került. Sajnos nem lehetett már mit tennünk, mikor kiderült a vemhessége, és egy hete meg is szülte a kutyusokat. Az első kettő születésénél még ott voltam, le is húztam az egyik kicsi fejéről a magzatburkot, de aztán már a többinél nem engedett oda, és azóta sem enged minket a kicsik közelébe (morog, majd ugat ránk). Nyilván ez a két hónap nem volt elég, hogy kialakítsunk egy megfelelő kutya-gazda viszonyt, de aggódok, mi lesz akkor, mikor elkezdenek a kicsik járni kelni…mit tudnék annak érdekében tenni, hogy oldjam a helyzetet? Látszik, hogy nem érzi jól magát ebben a helyzetben ő sem, egyre többet ugat csak úgy (vagyis nincsen látszólagos oka). Próbáljam meg kifárasztani jobban? Vagy mit tudnék tenni, hogy nyugodtabb legyen? Köszönöm szépen a választ.

  48. Boda Máté

    Üdvözlöm,
    6 éves kutyámnak a viselkedésével kapcsolatban érdeklődnék hogy lehet-e ezen változtatni. Pár hónapja volt egy eset amikor a telken belül elkapott a kutyám egy macskát és sajnos meg is ölte.Kiskorában megtámadta egy macska és megkarmolta a szemét. Előtte nem volt gondja a macskákkal de azóta sajnos támadó jelleggel közeledik feléjük. Az első eset óta sajnos volt még kettő. És a mai nap megvolt az elő alkalom amikor másik kutyára támadt. A másik kutya már volt hogy korábban megpróbálta megtámadni a kutyámat amikor a faluban vittem pórázon sétáltatva. De akkor eltudtam kergetni még,viszont most kifejezetten azt láttam hogy az én kutyám volt a támadó fél és ami nagyon zavart hogy mintha tudatosságot láttam volna a kutyámon hogy milyen testrészekre próbált rámenni. A kutyám keverék stafford terrier és belga juhász,ivartalanított. Tanácstalan vagyok avval kapcsolatban még hogy tudok-e ezen a támadó ösztönön változtatni vagy legalább tompítani. Nehezítő körülmény hogy jelenleg másik településen tanulok egyetemen és havonta csak két alkalommal járok haza. Nem szeretném elaltatni,de nem gondolom hogy joga van elvenni másnak az életét. Távollétemben is heti 2x sétáltatják a szüleim és alapvetően 700m2 telken van.
    Válaszát előre is köszönöm!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás