Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Az én kutyám a világon a legokosabb

Az én kutyám a világon a legokosabb

A legtöbb kutyatulajdonos nagyon büszke a kutyájára. És el is hiszi, hogy egy -két dolog betanítása már elég arra, hogy kutyáját az okos jelzővel illesse. Ez mind nagyon jó, hogy kutyáikat szeretik, de azért legyünk reálisak.Nézzük meg mitől okos és mitől buta egy kutya. Nos, van-e egyáltalán buta és, van-e okos kutya. Egyáltalán mit jelent, hogy buta kutya és mit takar az okos kutya fogalom.

Ha egy kutya nem hozza vissza a labdát, vagy nem állandóan, mikor eldobják azt neki, akkor már bizony gondban van a legtöbb gazda. Miért is? Mert azt látja, hogy a másik kutya bizony visszahozza nagyon lelkesen és soha nem unja meg a labdázást.

Elgondolkoztak már azon, kedves gazdik, lehet, hogy az a másik kutya viszont nem türelmes, nem tud egy helyben maradni, állandóan mozgásban van. Az a kutya, amelyik visszahozza a labdát, az rendelkezik zsákmányszerző ösztönnel. Ezért,a mozgó tárgyra – ez esetben a labdára – azonnal ugrani fog és hozza vissza. Ha kifáradásig, csak ezt csinálja, viszont gond van a kutyával való tartásban. Ugyanis az már egy elég erős pótcselekvés, függés, akár a boldogság forrása, amit másképp nem kap meg a kutya.Lehet, hogy ez az egyetlen forrása, játéka a kutyának, ahol együtt tud lenni a gazdával. Lehet, hogy ritkán mozdul ki a házból – állandó ingerszegény környezet – és arra a kis időre, míg kiviszik gyorsan pótolni akar mindent. Lehet, hogy vadászkutya, akinek valahogy le kell vezetnie a zsákmányszerző ösztönét.Lehet, hogy más életformát nem kínáltak fel neki, ezért marad az örökös pörgés. labda utáni rohangálás. Találkoztam ilyen kutyával. Szinte egész nap ugatott a labdáért, hogy játsszanak vele. A vele foglalkozás után már lehiggadt, nyugodt maradt. Felszabadult kutya lett. Hiányzott neki a megfelelő kezelésmód, a jó időben történő korrigálás. Ezért úgy érezte, hogy neki kell megoldani a játszás módját és idejét. A gazdi pedig ráhagyta.Ettől a kutya összezavarodott és nem értette, miért nem kutyául bánnak vele.

Ha látnak egy másik kutyát, aki illedelmesen viselkedik, mindent megcsinál a gazdájának, ne irigykedjenek. Sok munka van egy jó alap megteremtésében. Ahhoz, hogy legyen egy jó kutyájuk, energiát kell beletenni a képzésébe. Foglalkozni kell vele. Közösségbe vinni, figyelni, korrigálni, feladatot adni neki. Utána olvasni, ha valamit nem értenek, nem tudnak. Ahhoz, hogy eldöntsék laikusként, a másik kutya boldog -e mindamellett, hogy végrehajtja a gazda parancsait, sokat kell önöknek is tanulni.Meg kell ismerni minden mozdulatukat, reakciójukat, rezzenésüket. Ráadásul azt is figyelembe kell venni, hogy a kutyájuk milyen fajtájú. Vadászni szeret inkább, mert akkor az orra szinte állandóan a földet fogja súrolni. Állandóan szimatolni fog, szagot fog, aztán uzsgyi….és már nem is működik az otthon megszokott behívás. Aztán megint jön a kétségbeesés. Az önök kutyája most okos vagy buta?

Összességében véve, sok dolgot kell figyelembe venni. Fajtát, ösztönöket,múltat, alomban eltöltött időt és ingereket….A cseh farkaskutya, amelyet farkas és kutya kereszteződéséből alakult ki, bizony nem könnyű tanítani. Ha egyáltalán lehet. A farkas genetika dominál ugyanis. És a farkasok nagyon nehezen képezhetőek. Ismerek olyan kiképzőt, aki több évig próbálkozott farkasok betanításával. Két év után sikerült nagyon kis eredményt felmutatnia. Ettől még ez a fajta nem buta. Hiszen a farkasok élete a futásról és a zsákmányszerzésről szól. Arról, hogyan legyenek stratégák, hogyan üldözzék a vadat és kapják el. Nos ezt viszont remekül tudják csinálni.Igaz pacsit nem adnak, és tán apportírozni sem fognak, de a farkasvérben kódoltakat nagyon fogják tudni.

Fel kell ismerni, hogy az a kutya, amelyet vettek, alkalmas-e arra a feladatra, amit önök elvárnak tőle. Vásárlás előtt, vagy örökbefogadás előtt bizony érdemes ezeket elemezni. Ellenkező esetben bizony csalódás éri önöket, és sok pénzt fognak költeni arra, amire egyébként nem éri meg. A csalódottságról nem is beszélve. Egy uszkárt is meg lehet tanítani örző-védő munka  elemeinek betanulására, de nagy valószínűséggel nem ez lesz a fő profilja.

Természetesen az egyedi jellemvonásokat mindig hozni fogja a kutya, és tudunk olyan kutyáról, foxi vagy terrier volt, aki nagyon tudta  az orrát használni, és kábítószer keresésre használták. És ugye mindenki ismeri Columbo kutyáját. Bassethound. Milyen kis lusta, Columbo saját maga bevallása szerint, nem a világ legokosabb kutyája, de nagyon szerethető. És ez is nagyon fontos szempont. Egyébként láttam már agility pályán remekül teljesítő Bassethound kutyát. Ez a kutyafajta vadászkutya, akinek az orra az egyik fő érzékelő szerve. Kedves gazdik, ne hagyják magukat félrevezetni. Minden csak önökön múlik.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás