Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Covid, HIV virus az állatoknál, férgek a hüllőkben

Covid, HIV virus az állatoknál, férgek a hüllőkben

Igen aktuális kérdés, hogy az állatok vajon hordozzák-e a vírusokat, mennyire fertőznek, és ami a legfontosabb, hogy kit. Csak egymás között adják át a vírusokat, fertőzéseket, vagy emberek is elkaphatják tőlük.

Nos, azok, akik az állatokat szeretik általában kétféle módon reagálnak kedvenceik betegségére. Ennek egyik oka, a túlontúl ragaszkodás kedvenc kutyájukhoz, macskájukhoz vagy akár másfajta állataikhoz, mint pl. a hüllők. Az első dolog, amit ilyenkor tesznek a gazdik, meghallgatják a híreket, megnézik a híradót, a szomszédot, a hitelesnek vélt tévéműsorokat, mint a heggeli műsorok, Híradók, National Geographic, és még sorolhatnánk. A gond akkor kezdődik, amikor a reggeli műsorokban sztárokat, más utcai embereket, vagy kutyabarátokat, menhelyeket szólaltatnak meg, és mindenki valahogy más véleményen van. Az egyértelmű, hogy a véleményeket befolyásolhatják érzelmi kötődések is.

Nos, az elmúlt hónapokban meglepetten tapasztalták egy ázsiai országban, állatkertben tartott tigriseknél, hogy betegek lettek, köhögtek és nem nagyon volt étvágyuk. Azt gondolták, hogy ez megfázás, amikor is az egyik ott dolgozónak gyanús lett a dolog, és koronavírus Covid -ra tesztelte az állatokat. Kiderült, hogy a tigrisek, az egyik alkalmazottól, aki tünetmentesen a hordozó volt, elkapták a vírust. A tudósítás szerint, szervezetük volt olyan ellenálló, hogy hamarosan jobban lettek.

Ehhez hasonló hírről kaptunk információt tévéműsorban, hogy kutyák is megfertőződtek a koronavírussal. Nos, ez feltehetőleg előfordulhat a kutyákkal is, de ha el is kapják, őket is az ember fertőzi meg. Visszafele azonban akkor tud emberre terjedni, ha a gazda simogatja az állatot, szájába nyúl, esetleg közel hajol a kutyához. Ha ilyen esetben a gazda megsimogatja kutyáját, cicáját, akkor a kezéről az állat bundájára kerülhetnek kórokozók. De ez igaz, bármely vírus vagy baktériumra is. Ha a gazdi kutyáját valaki megsimogatja, és utána nem mos kezet, akkor a fertőzés megtörténhet. De ez igaz, pl a Giarda nevű egysejtű parazita esetében is, mely kutyáról kutyára, és kutyáról emberre is terjedhet. A giardia fertőzés kiváltó oka a giardiák – egysejtű paraziták – melyek megtelepszenek a kutya vékonybelében, és azoknál hasmenést és hányást okozhatnak. Különösképp a kölyökkutyákat, és a legyengült immunrendszerű kutyákat érintheti a probléma. A giardia fertőzés újbóli előfordulásának megakadályozása érdekében össze kell gyűjteni a kutya ürülékét, és az arra kijelölt helyen kidobni azt.  Megtisztítani a kutya minden fekhelyét – az autóban is – , valamennyi játékát, puha állatkáját, etető és itatótálját, és így tovább! A felületek megtisztítására és fertőtlenítésére kiválóan alkalmasak a gőzzel tisztító készülékek,  fertőtlenítő hatású tisztítószerek.

Kedves kutyatartó gazdik és állatszeretők. Minden esetben érdemes a higiéniára odafigyelni, józanul és racionálisan végiggondolni, hogy egy fertőző betegség milyen úton és módon tud terjedni.

A macskáknál előforduló HÍV vírus, szinten macskáról macskára terjed. Emberre nem. De macskáknál egy harapással is átadható. Mivel nem feltétlen okoz külsőleg is látható tünetet, ezért tud veszélyes lenni. A macskanátha ezzel szemben külső tüneteket is hordoz, mert a cica szeme csipás lesz, orrfolyása lesz, és bizony elég szörnyen tud kinézni szegény cica.

És akkor beszéljünk a hüllőknél előforduló férges megbetegedések egyikéről. Kígyóknál és házi kedvencként tartott varánuszoknál tapasztalták, hogy egyik napról a másikra rosszul lettek, alig mutattak életjelet. Az orvosi vizsgálat során kiderült, hogy az állatok torkában, illetve pontosabban a tüdejében férgek raktak petét, amelyek az idő folyamán hosszú gilisztákká nőtték ki magukat a nedves környezetben, a tüdőben. Így elzárva a levegőt a légutakban. Sajnos ellepik a tüdőt tömegével, így nagyon kicsi az esélye annak, hogy a hüllő túléli a betolakodók jelenlétét. Nagyon nehéz ezeket az állatokat megműteni. Mire észlelik a jelenséget, és bekerül az állatklinikára, már általában késő is. Ráadásul ezeket a hüllőket nehéz altatni, és kevés erre specializálódott orvost találni a lakóhelyeink közelében.

Írásommal arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy minden vészhelyzetben érdemes alaposan utánajárni a dolgoknak. És ami a legfontosabb, aki állatokkal dolgozik, vagy állatot tart, az lehetőség szerint ne puszilgassa azokat, ne engedje, hogy nyelvükkel az önök arcát nyalogassa, mert nem lehet tudni, hogy milyen baktérium,vírus, féreg került a kedvenceik szervezetébe. Az alapos kézmosás pedig minden esetben nagyon fontos, akár van vészhelyzet, akár nem.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás