Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Érzékszervek- a látás

Érzékszervek- a látás

A kutya látása elég éles, megfigyelőképessége jó. A fényerősséget majdnem olyan jól megkülönbözteti, mint az ember, de gyengébben érzékeli a formákat.

Ha szabadon mozoghat, pontosabban képes felismerni alakokat, mintha pórázon lenne, egy helyben állva. A gyakorlatban azonban nehéz a látás élességét bizonyítani a kutyáknál. Az biztos, sok gazdi tapasztalta, hogy a kutyák, habár látnak minket, mégis azonnal a szaglásukkal bizonyosodnak meg arról, hogy mi közeledünk feléje, és nem egy idegen. De azt is tapasztalták, hogy mozgó kocsiban ülve egy keverék – nagyon éles eszű kutya- a mezőn, vagy utcán vadászó, kóborló macskát azonnal felismert és hangjelzéssel jelezte is ezt. Viszont ugyanez a kutya az utcán sétáló emberekre semmilyen reakciót nem mutatott. Lehet persze, hogy csak a mozgásból érzékelte, hogy nem ember, hanem állat van a távolban.

Próbáljuk meg egy kicsit boncolgatni ezt a témát.

A kutya a mozgó tárgyakat szemével követi, és a távolságot is próbálja felbecsülni. Nincs magasságtól való félelme, ugyanakkor a leeséstől fél. A különböző fajták látókészége meglehetősen eltérő. Vannak ún. “látó-kutyák”, amelyek elsősorban szemükkel követik zsákmányukat nagyobb sík terepen, míg a nyomkövető kutyák főként a szaglószervüket használják. Az a képességük is eltérő, hogy bizonyos helyezetekben egyes doglokat felismerjenek. A kutya szeméből hiányzik egy ún. begyűrődés a retinában, amelyben a látósejtek és a fényérzékeny idegsejtek igen közel vannak egymáshoz. Ezért kevesebb részletet tud megkülönböztetni, mint az emberek. Sokáig azt is hitték, hogy a kutya színvak. Végeztek kísérleteket, arra vonatkozóan, hogy a kutya különböző színű tárgyakat ki tud-e választani. Természetesen ezek a kísérletek még nem bizonyítják egyértelműen, hogy mindenfajta kutya meg tud különböztetni színeket, de arra engednek következtetniaz eredmények. A kutya őse, a farkas mint emlősállat is elsősorban a szaglása alapján tájékozódik. A farkas “szürkületi ragadozó” lévén, többnyire színvak, de az élőlény, tárgy mintázata, színárnyalat foka (világosabb- sötétebb) a fontos. Ezért nehéz a kutyát színek megkülönböztetésére kiképezni, hiszen eredeti érzékelési világában ezek jelentéktelen tényezők. Mindent egybevetve a kutya három érzékszerve közül a látás a legfejletlenebb. De azt semmiképpen nem lehet mondani, hogy a kutya látása gyönge, sőt: egy tekintetben mindenképpen felülmúlja az emberét. Abban, hogy sötétben is lát! Megfigyelhetjük, hogy sötétben is milyen ügyesen kapja el az eldobott labdát, vagy milyen ügyesen vadászik, anélkül, hogy megsérülne, vagy akadályokba ütközne.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás