Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Félreértések kutyák között

Félreértések kutyák között

A kutyák általában ritkán értik félre egymás jeleit. Ez talán a kölyökkutyákkal fordul elő, akik még nem ismerik a másik kutya jelzéseit, hiszen a tanulás fázisában vannak. A másik kutya gesztusainak egészére figyelve érzékelik az ellenfél vagy barát jelzéseit.

Még akkor is érzékelik a hangulatát, ha egyértelműen a szembejövő kutya nem vicsorít. Viszont felemelt farokkal és a hátán felálló szőrrel, lassan, szemét az ellenfélen tartva közelít. Olyan ez, mintha a kutya társas kapcsolatában többszörös biztonsági rendszerrel működne. A kutyának több száz jele van annak kifejezésére, hogy milyen a hangulata. Ha ellenfelére akar ugrani, ezt a következő jelek mutatják a másik kutyának: hátracsapott fül, morgás, fogak mutogatása és egész testtartása fenyegetővé válik, lassú, megfontolt, dominanciára utaló mozdulatok.

A közlési lehetőségeknek persze vannak bizonyos fajtakorlátai. A farok nélküli kutya nem csóválhatja a farkát, a lelógó fűlű eb nem adhatja kedélyállapot-változásának ugyanolyan jeleit, mint a farkas. Hosszú szőrű kutyáknak pedig a szőrzete elrejti arckifejezésük finomabb árnyalatait…. A kutya kifejezheti a dühét, félelmét, a bizonytalanságát vagy a félelmét, örömét vagy játékos hangulatát.

Vajon mi mennyire értjük a kutyák jelzését. A legtöbb kutyánál egyértelmű. De vannak olyan fajták, amelyek kinézetüknél fogva nehezen kiismerhetőek. Ilyen pl. a szánhúzó kutya, amelyeknek a kék szeme nem sok információt árul el. De ide sorolhatnánk a bulldogot is. Bár ők is jeleznek, de nem mindig könnyű értelmezni. Már azért sem, mert náluk a bizalmat is ki kell vívni, ahhoz, jól reagálhassanak a jelzéseikre, hogy az általuk adott jelzések egyértelműek legyenek, sok esetben, ugyanis a szemük se áll jól, mondanánk. De egy francia bulldog, olyan aranyos pofával tud az emberre nézni, hogy könnyen abba a hibába eshetnek, hogy aranyosnak vélik, pedig ott van bennük a fenyegetés, illetve a lenézés. Attól, mert a gazdi azt gondolja, hogy ő a főnök, a bizalmat még nem szerezte meg. A kutya édes nézése pedig könnyen megtévesztő lehet. És nem tudják felismerni a fenyegető magatartást. Márpedig a bulldog, lassúnak gondolt természete ellenére bizony nagyon gyors. No, de visszakanyarodva ahhoz, hogy a kutyák hogyan értik meg egymást. Illetve tévedhetnek-e. Idáig nem tapasztaltam, hogy ilyen előfordult volna. A kutya érzéke sokkal kifinomultabb, mint az emberé. A legapróbb rezdülést, hangulati változást is megérzi. Az egy más dolog, hogy az egyik kutya jelzését a másik kutya nem veszi tudomásul. Mert úgy érzi, hogy márpedig ő játszani akar, és ezt próbálja elhitetni a másik kutyával is. Ha ebből verekedés lesz,akkor a játékot nagyon erősen akaró kutya majd tanul a hibájából. Ami egyébként nem hiba, csupán egy próbálkozás arra vonatkozóan, hogy a másik kutyát – a nem tetszése ellenére – játékra hívja.

Ragadozóknál is előfordul, hogy az erőviszonyokat nem jól ítélik meg. Ennek lehet nyomós oka. Ha hiéna a nagy éhségben betéved az oroszlánok földjére, mert a gazella arra rohan, akkor könnyen előfordulhat, hogy az oroszlánok megtámadják, és megölik. Mint ahogy egy ilyen jelenetet, a National Geographic kamera szakemberei le is videózták.

Nehezen elképzelhető, hogy egy tapasztalt állat a jelzéseket félreértse. Csupán csak nem veszi tudomásul. De ez már tudatos döntés.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás