Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Fontos-e a hierarchia?

Fontos-e a hierarchia?

Szinte mindenhol azt hallani, hogy a hierarchia nagyon fontos. És a képzések nagy része is ezen alapul. Még akkor is, amikor jutalmaznak, motiválnak.

Hol van hát az igazság? Rangsorok, hierarchiák…szinte mindenhol ezt mondogatják, és olyan erősen hisznek benne, hogy gyakorlatilag a képzés, a normálistól eltérő viselkedésre is azonnal ez a gondolat jut mindenki eszébe.

Mit nevezünk hierarchiának, mit is jelent. Azt gondolhatják kedves gazdik, akkor lesznek jó főnökök, és akkor állnak a hierarchia csúcsán, ha előbb esznek, mint a kutyájuk, ha előbb mennek ki az ajtón, mint a kutya, ha hazajövetelkor nem üdvözlik ebüket és még sorolhatnánk.

Nézzük meg a kutya szempontjából. Mit gondolhat egy kutya, ha azt látja, hogy a gazdájuk lehajol, letérdel a tányér elé, mint amikor imádkoznak, és elkezdik imitálni az evést. Nos, az emberhez szokott ragadozó már van annyira szocializálva, hogy számára ez akár nem jelenthet semmit sem. Azért nem, mert megszokássá, feladattá válik ez a mozdulat.

A gazda lehajol, csinál valamit, aztán ehet ő. Ha közben még le is ültetik, ahogyan sokszor látni, akkor azt is feladatként éli meg. Maximum, ha nagyon éhes, vagy finom falatok illatoznak a tányérban, akkor izgatottabb, tolakodóbb lesz. De egy könnyed mozdulattal arrébb lehet kutyájukat tessékelni, mert annyira szocializáltak már. Leginkább nem értik az emberek mozdulatát, mert önmagában ez a “ki eszik először” bohóckodás nem párosul megfelelő testjelzéssel és általában nem egyértelmű jelzés a kutya felé.

Elvenni egy finom falatot a kutyától, az már sokkal nehezebb. De, ha sikerül is, egyáltalán nem jelenti azt, hogy már vezetők. Ahhoz, hogy vezetők legyenek, minden területen, szituációban és helyzetben urai kell legyenek a helyzetnek. Akár döntésben, etikus hozzáállásban, és legelső sorban, jó ragadozóknak kell lenniük kedves gazdik. Jó ragadozó reakciókkal, megfelelő válasz jelzésekkel. Ez nélkül csak azt hiszik, hogy főnökök. És a meglepetés akkor éri önöket, amikor a kutya nem jön vissza hívásra, nem ül le, néha nem fogad szót…és ez bizony mind annak a következménye, hogy nem értik meg kutyájukat.

Ahhoz hogy valaki jó vezetővé váljon, kell fizikai erő is. Fel kell ismerni, hogy kutyájuknál mi az a határ, ameddig elmehetnek. Lehet, hogy egy rossz nézés is már fizikai korrigálásnak számít egy érzékenyebb kutyánál. Lehet, hogy egy harciasabb kutyánál bizony alkalmazni kell fizikai korrigálást. Egy motiválás is már vezetői szerep kérdése, hiszen a gazdik döntik el, mikor adják vagy mikor nem. Ha egy kutya nem fogadja el a gazdát, akkor nem fog együttműködni vele.

Rengeteg jelzés, pillanat, századmásodpercre gyors reakciók és mozdulatok sorozata adja meg azt a feelinget a kutyának, hogy önök értik a ragadozókat, a gondolkodásukat, és egy váratlan szituációban is remekül helytállnak. Hiszen a jó vezető a falkában egy támadás során nem csak az erejét kell adja, hanem bizony jó stratégának kell lennie. Jól kell irányítania a csapatot és nagyon jó jelzésekkel, finom rezdülésekkel. A falka vezetője egész életében harcol azért, hogy megmaradjon vezetőnek. Lásd például a szarvasoknál is a párzás idejében az “agancs harcokat minden évben”.

Nem abból áll a kutya feletti hierarchia, ahogyan sokszor hallani ” már tudnia kéne”. És bezsebelik az ezzel járó önámítást. Ha ezt mondják, akkor még nem igazi falkavezérek. Ahogy az ember, úgy az állat is arra törekszik – már a dominánsabb egyedek – hogy az uralmat, irányítást átvegyék. És nem lesz olyan nap, hogy ezt ne próbálnák meg.

Ha tehát tegnap működött valami a kutyánál, másnap nincs garancia hogy megint szót fog fogadni. Valahol mindig kitalál valami trükköt, hogy megmutassa a vezetői szerepre való törekvését. Aztán persze az idő múlásával már lesznek megszokások, vagy erőtlenebbek lesznek a próbálkozások. De soha nem fognak véget érni. A ragadozó élete állandó figyelés, menekülés, táplálékszerzés, védekezésből áll. Folyamatosan figyelniük kell,mert a ragadozóból egy szempillantás alatt áldozat lehet.

És ne feledjék, a jó vezető nem macerálja és nem parancsolgat örökké a kutyájának. Hagyja élni, hagyja hogy kiteljesedjen a kutyája, és hagyja érni.

Egy hozzászólás “Fontos-e a hierarchia?

  1. Hegedűs István

    Mint az élet más területén is, a vezetői pozícióért folyamatosan küzdeni kell, az ebünk csak erre emlékeztet.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás