Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Hamis a baba….vagy a kutya?

Hamis a baba….vagy a kutya?

Hamis a baba….vagy a kutya?

De sokszor hallani ezt a mondatot! Vajon honnét ered, miért terjedt el ez a kutyákról? amikor megszületik egy kiskutya, akkor mindenki imádja. Jaj de cuki, édes. Úgy hazavinném. ….sorolhatnánk még a kedveskedő szavak és gondolatok sokaságát. Ilyenkor senki nem mondja és még csak nem is gondolja, hogy a pár hónapos kutya hamis.  Vajon miért nem? Vajon a hamisság lehet egy megszerzett dolog vagy veleszületett. Ezen gondolkodtak már, vagy csak rutinból ismételgetik, hogy ez vagy az a kutya hamis.

Miért is mondjuk egy kutyára, hogy hamis. Ha az önök testjelzését elemeznénk, az arc mimikájukat, mikor ezt a mondatot kimondják, akkor a következőket látnánk:

  • nem értik a kutya reakcióját
  • a kutya magatartása ellentmondásos
  • megharapott valakit, látszólag indok nélkül
  • csak, mert azt mondták és hallották valahol ezt a kifejezést
  • magyarázatnak nagyon jó használni ezt a kifejezést, mert senki nem kérdezi  a valós okát, hátterét ennek a mondatnak. Pont azért nem, mert az állat viselkedését nem értik, ezért megmagyarázni sem fogják tudni. Így könnyen el lehet bújni egy mondat mögé.

Próbáljuk meg értelmezni, mit jelent az a szó, hogy hamis. Hamis – megtévesztő. Nos elemezzük ki vajon hamis-e a kutya. Nehéz feladatra vállalkozunk, mert nem létezik hamis kutya. Amikor valami nem úgy történik, ahogyan az emberek elképzelik, és a kutya ellentmondásos viselkedést mutat<, akkor hiszik, hogy hamis. Nézzünk egy példát:

Csóválja a farkát és mégis megtámad, vagy harap. Ez elsőre valóban hamis, mondhatnánk képmutató magatartásnak tűnik. De nem az. A kutya ugyanis nem ember módjára gondolkodik. Ki kell ábrándítsam önöket, kedves gazdik.

A kutya ugyanis minden esetben mutatja a jeleket, hogy valami nem tetszik neki. Ezek lehetnek hosszan tartó jelzések, lehetnek nagyon gyors és hirtelen jelzések, mozdulatok. Az, hogy az ember nem érti ezeket a mozgássorozatokat, mimikát, vagy reakciókat, az nem jelenti azt, hogy nincsen. A kölyökkutya sem ismeri még a tapasztalt kutyák jelzését, nem is figyelnek rá, hiszen el vannak foglalva a játékkal.

És ha túlzásba viszik az idősebb kutyatársaik macerálását, vagy játékra hívását, azok finom, apró kis jelekkel ( testük megmerevedik figyelmeztetően, farkuk fent van, picit felhúzzák az ínyüket) jelzik a nem tetszésüket. És ha a kölyökkutya nem veszi ezt észre, vagy észreveszi, de még nem tudja értelmezni, akkor lehet, hogy az idősebb kutya ráharap, belecsíp.

És ebből fogja megtanulni a kölyök a testjelzéseket. Lehet, hogy ez később az életét menti meg, egy igazán elrontott, önhibáján kívül agresszív kutyával szemben. Nos, a kiskutya megtanulja a leckét és okos, bölcs kutyává válik az öregek tanítása alapján. Az embereknek is ugyanezt kéne tenni. A kiskutyák nem mondják, hogy hamis a kutya. Mivel a ragadozó sokkal tisztábban gondolkodik. Nem is tudnának másképp. Sajnos az emberek sokat rontanak a kutyák viselkedésén.

Ettől még persze tudnak bosszúállók lenni, lehet, hogy apró jeleket mutatnak támadás előtt, amit alig vagy szinte nem is lehet észrevenni. De ettől még ők jeleztek. Csak az ellenfél nem észlelte. Amit mutat a jelzésük, ők azt gondolják. Hogy érthetőbb legyen, az ember sokszor mosolyog, de nem azt gondolja, ami a felszínen van. A ragadozó nem tud így kombinálni. Kedves gazdik, higgyék el, nem hamis a kutya. Önöknek kell megismerni a jelzéseket. Sok sikert és örömet a tanulásban!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás