Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Hobbi vagy munkakutya

Hobbi vagy munkakutya

Hobbi kutya: kedvtelésből tartott kutya

Munkakutya: tenyésztésre javasolt, kiállításokon, munka és champion osztályban való indulásra felkészített kutya.

A hobbi kutyákkal kapcsolatban könnyen arra a tévedésre juthatunk, hogy kevésbé szükségszerű őket képezni, kutyaiskolába vinni. Akár kedvtelésből tartjuk kutyánkat, akár tenyésztésre, vizsgára készítjük fel őket, mindenképp szem előtt kell tartani, hogy a kutya érezze magát “kutyául”. Ha hobbi kutyánk van, a viselkedésükre épp annyira fontos figyelni, mint a szocializálásukra, nevelésükre. Ha ezt elhanyagoljuk, akkor egy félős, acsarkodós kutyánk lesz. Sajnos szomorú tapasztalat, hogy vidéken a kutya egy ketrecben zárva éli le életét, rosszabb esetben éjjel-nappal láncra kötve. Nem tudván, hogy ezzel idézzük elő a kutya félelmeit, frusztrált viselkedését, a támadások nagy részét. Ha egy kutyát láncra kötünk, akkor elkezd kialakulni benne a lánc hosszáig tartó terület védelme. Ilyen kutyához még véletlenül se közelítsünk, mert a lánc távolságán belül a terület védelme érdekében támadhat. De lehet, hogy csak közömbös, magába forduló kutyánk lesz, akinek semmi kedve az élethez. Nem találja a helyét, naphosszat az alvásba menekül. Az is megtörténhet, hogy az ingerszegény környezetben saját magát kezdi el pusztítani, megcsonkítani. Figyeljünk oda tehát hobbi állatunkkal való foglalkozásra. Ha kevés időnk van, legalább éjszakára engedjük el, de előtte egy kicsit labdázzunk, játsszunk vele. A hobbiból történő kutyatartás még nem jelenti azt, hogy nem kell vele foglalkozni. Csupán csak annyit, hogy nem vizsgára, vagy versenyre készülünk vele. Habár ez sem teljesen helytálló, hiszen az agility ágazatban, nagyon sokan hobbi szinten tartott kutyákkal versenyeznek.

A munkakutyázás során a tenyésztésre történő felkészítés komolyabb munkát igényel.  Az ágazatonkénti felkészülés a  vizsgákra, versenyekre,  bizony nem könnyű.  Kora hajnali felkelések, rengeteg idő, tanulás és gyakorlás. Akár hobbi, akár munkakutyát nevelünk, ne felejtsük el, hogy élete végéig dolgozni kell velük, segíteni őket, hogy  a civilázióban kutya módjára élhessenek.

10 hozzászólás a/z “Hobbi vagy munkakutya

 1. Flóra

  Kedves Zita!

  Én arról érdeklődnék, hogy mennyire vannak elzárva a lehetőségek a keverékek elől. Mindig menhelyi vagy utcáról befogadott kutyáim voltak, mondanom se kell, hogy fajtatiszta nem volt köztük. Az engedelmességi vizsga alap, de keverékkel nem is tudok továbbmenni? Ha van őrző-védőre alkalmas kutyám, akkor utána IPO-ra nem készülhetek vele?

 2. Flóra

  Egy másik kérdésem, hogy szoktál fogadni tanonckodásra vágyókat a kutyaiskoládban, akik esetleg profibb szinten is ismerni akarják a kutyákat? Tulajdonképpen a lényege kérdésemnek, hogy aki kiképző akar lenni, az nálad kezdheti-e a munkával való ismerkedést-megfigyelést, tanfolyamról-tanfolyamra, stb.? Nekem ez nem igazi célom, biztosan nem lesz kutyaiskolám, se ahhoz kötődő munkám, de egyrészt, mint gazda hasznos, másrészt, mint ideiglenes befogadó nagyon sokszor kell viselkedési zavaros kutyákkal együtt élnem, és javítanom a helyzetükön, megkönnyítve az örökbefogadást, és volt már elég kemény esetem is, amit szaktudás nélkül kellett megpróbálni megoldani, konkrétan, egy emberre (kisgyerekre) végzetes szándékkal támadó kutya személyében. Szeretnék felkészültebb lenni a hasonló helyzetekben, mert nyilván nem akarok még egy ilyen kutyának ideiglenes otthont adni, de ezt sem látta senki előre az érte felelő szakemberek közül…
  Előre is köszönöm a választ!

 3. Zita írta

  Kedves Flóra,

  az én kutyáim is menhelyről ill. utcáról vannak. Semmilyen különbséget nem teszek keverék és fajtatiszta kutya között. Sőt korhatár sincsen.

  üdv

  zita

 4. Zita írta

  Kedves Flóra,
  Az alábbi szabályzat vonatkozik a HPO vizsgára:
  A HPO E L előfokozatot az IPO 1. vizsgához az FCI Használatikutya Szakbizottsága (Commission pour Chiens d’utilité / Kommission für Gebrauchshunde) dolgozta ki.
  Ezt a vizsgát alkalmazhatják:

  1. Engedélyezett vizsga (CACIT-vizsga) a kiállítási munkaosztályba nevezéshez.

  2. Előfeltételként az IPO1 izsgához.

  Ezt az FCI tagország döntheti el, hogy a hatáskörében kötelezően előírja-e. A M E O E Vizsgaszabályzat szerint, a H P O 1. vizsga kötelező előfeltétele a sikeres B H 1 vizsga.

  3. Az adott fajtagondozó M E O E f a j ta k l u b előírásai alapján,

  a tenyészszemlén, körungon, részvétel feltétele l e h et a HPO EL lővéssel (kaliber: 6 mm) és puhabot ütéssel, vagy anélkül.
  Lőni és ütni a puhabottal a “B” ágazat 1. gyakorlatában , illetve a ‘C’ ágazat 3. gyakorlatában lehet.
  Erről a fajtagondozó elfogadott Tenyésztési Szabályzata külön rendelkezik. A kivitelezést a HPO/IPO hatályos rendelkezései szabályozzák.

  A HPO/IPO Elővizsgát (IPO Vorstufe) a Szakbizottság német nyelven tárgyalta és dolgozta ki. Vitás esetekbe, főképpen más nyelvre való fordítás esetén a német szöveg az irányadó.

  Ha az FCI tagország másként nem rendelkezik,m akkor a hatályos HPO/IPO Szabályzat általános rendelkezései érvényesek.

 5. Magdi

  Kedves Zita
  7 honapos argentin dogunk van es egyelore nagyon jatekos, annyira hogy reggelente a nadragomat bokamagassagban csak nagy nehezsegek aran tudom epen megorizni. Hogyan tudnam errol leszoktatni? Nem szeretnek eroszakhoz folyamodi mert az eroszakot szul es mi egy baratsagos kutyat szeretnenk. Hogy lehet ezt baratsagos uton megoldani? Elore is koszonom…

 6. Zita írta

  Kedves Gazdi,

  Érdemes lenne találkoznunk akár a kutyasuliban, akár magánképzés keretén belül. A kutya nem egyértelműen játékosságból csinálja ezt. Illetve később lesznek ebből problémák.

  üdv

  Zita

 7. Zoli

  Kedves Zita!

  Sajnos csak most találtam rá az oldaladra,amihez ezúton is gratulálok!
  Nemrég jutottam hozzá két Német juhász kutyához ,az egyik 5 hónapos,a másik már 6 éves! Semmilyen képzéssel nem rendelkeznek,viszont zokszó nélkül elfogadtak! Kérdésem az lenne,h. nem túl késő már az idősebb kutyát tanítani,legalább az alapokra?

  Üdv.:Zoli

 8. Zita írta

  Kedves Zoli,

  soha nem késő elkezdni. Ha egy kutyát nem kölyökkorban kezdjük el tanítani, az csak annyit jelent, hogy esetleg lassabban dolgozik. De attól még igénye van a munkára és a foglalkozásra. Az alapok megtanulását pedig nagyon könnyű elsajátítani.

 9. Klaudia

  Kedves Zita

  Tanácsodat szeretném kérni a rádiosnyakörves villanypásztorokkal kapcsolatban.A kutyám előszeretettel szökik meg(átugrik a kerítés felett)Sajnos anyagilag nem engedhetem meg magamnak,hogy másik kerítést csináltassak és ez olcsóbb megoldásnak tünik.Eddig csak pozitív dolgokat olvastam róla de érdekelne egy hozzáértő személy véleménye.

  Válaszodat előre is köszönöm!

  Klaudia

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás