Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Hogyan értsük meg a cicánkat?

Hogyan értsük meg a cicánkat?

Sokan szeretnének menhelyekről hazavinni állatokat, vagy tenyésztőtől venni. Van, aki menhelyről visz haza kutyát,vagy macskát. Van, aki társnak viszi haza, és van, aki csak egykének. Lehet ez kölyökállat, vagy felnőtt állat. Mindkettővel kell foglalkozni. Ámde igaz, hogy a kölyökállattal kezdetben könnyebb. Azonban, ha nem jól kezelik kiscicájukat, kiskutyájukat, akkor már pár hónapos korban is meglepetés érheti a gazdát. A kutya, macska érthetetlen módon fog viselkedni, nem fogad szót, agresszív lesz, támad, nem lehet megsimogatni és még sorolhatnánk. Nos, eddig a kutyákról beszélgettünk, nézzük meg, a macskáknál, cicáknál vajon ez másképp működik.

Nos, nézzünk meg konkrét eseteket. Egy olyan kutya, amelyik kölyökként kerül a leendő gazdihoz, eleinte kedves, bújós vagy félős attól függően milyen a genetikája, hogyan bántak vele a tenyésztőnél. Mennyi kutyát látott, milyen tapasztalatokat szerzett. A tenyésztő mennyire szigetelte el a külvilágtól. Egy ilyen kutya nagyon sokféle reakciót kezd el mutatni. Ha erre nem jól reagálnak, akkor jönnek a hosszútávú problémák. Az a kutya, amelyik nem érzi magát biztonságban, aki nincsen megfelelően és helyes mértékben korrigálva, az úgy fogja érezni, hogy magára hagyták. Ebből következően pedig saját maga fog dönteni. Dönt arról, hogyan védje meg magát, hogyan védje meg a gazdit, hogyan védje a területet. Kedvesen, aranyosan, vagy agresszív viselkedéssel. Vagy mindkettővel. Hogy melyiket választja, az függ attól is, hogy milyen válaszreakciókkal találkozik. Melyik hatás hosszabb, a környezet és a gazda milyen választ ad a kutya magatartására.

Hogyan működik ez a cicáknál? A kezdetektől fogva a gazdánál lakó cica, egy idő után elkezd elvadulni. A házaspár egyik tagjával jól kijön, a másikkal meg nem. Egyiket folyamatosan és agresszívan támadja, a másik felet pedig kedveli. Az a személy, akit támad a macska, pedig nem érti, hiszen ő állandóan szeretgeti a macskát, kedveskedik neki.

Nos, a macska számára nagyon fontos a saját terének kialakítása, mivel nagyon territoriális állat. Szeret a lakásban, egy olyan helyet kialakítani magának, ahova elbújhat. Ez olyan, mint amikor az embernek saját szobája van. Ha nincsen, akkor állandó feszültségben fog élni, hiszen nincs pihenési helye, és nincs egy olyan hely, ahol ragadozóként élheti meg ösztöneit. Ezt az ösztönös viselkedést pedig nem lehet állandó szeretgetéssel pótolni. A macska ezt pedig jelzi. Megfeszül, mikor a nem kívánt személy feléje közeledik, ráadásul feléje is nyúl, mert meg akarja simogatni. Ekkor már kimutatja fogát is, hangot is hallat. És a gazda továbbra sem érti, mit csinált rosszul. Ilyenkor érdemes tehát, saját kis külön helyet kinevezni a lakásban, ami zártabb, és ott a cica el tud bújni. De ezzel még a cica gondja nem oldódott meg, hiszen még nem került közelebb érzelmileg a nem kívánt személyhez. Hogy ezt el lehessen érni, játszani kell a cicával. Amikor morog, fúj, egy érdekes, izgalmas, új játékot lehet elővenni és elterelni a haragról, támadásról a cica figyelmét.

Ahhoz, hogy jó legyen a kapcsolat, a macska igényli a foglalkozást. Szeretné az egész lakást birtokba venni. Ezért a támadott személy szobájába is szeretne bemenni. De amíg a harmónia nincsen meg, addig fél ezt megtenni, és igyekszik elkerülő magatartást tanúsítani. A komfort megteremtéséhez pedig jó lenne, ha a gazda be tudná hívni a macskát a szobájába. Hogyan tegye ezt? Amikor a cica megáll az ajtóban, mert még nem óhajt bemenni, akkor étellel, vagy játékkal lehet megerősíteni a bizalmat, illetve kizökkenteni a macskát ebből az állapotból. A játék és étkezés közben elfelejti, hogy ő nem akart a szobába menni, illetve megtanulja azt, hogy az addig nem kedvelt személlyel is lehet játszani, lehet bizalmat építeni. A nem kedvelt személy pedig ily módon, játszva invitálja be szobájába a macskát, aki azt birtokba is veszi, feltéve, ha a szobában is elhelyeznek egy zártabb kis macskakuckót és illemhelyet. Így nem a szobájában végzi el a dolgát, hanem az erre kijelölt ládikájában, és a birtokbavétel megnyugtatja a cicát. Egy idő után a bizalmat azzal fejezi ki, hogy a gazdipáros nem szeretett felének az ágyára is felugrik, ott kényelmesen és feszültségmentesen helyezkedik el.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás