Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Hol tartsuk kutyánkat?

Hol tartsuk kutyánkat?

A válasz ugyan egyszerűnek tűnhet, de mégsem az. Általában azt gondolják az emberek, hogy a kutyának kint van a helye. Ez a feltételezés azon alapszik, hogy a filmekben is azt látják, hogy a ragadozók a szabadban élik életüket. Az oroszlánok a szafarin, a tigrisek az erdős sűrűjében és még sorolhatnánk. Miért ne lenne jó a kinti szabad élet kutyánknak is?

Nos, a vadon élő állatoknak nincs más választásuk, mint a szabadban élni. Azért, ha valaki megfigyeli őket, nagyon melegben vagy esős időben, akár télen, ők is igyekeznek fa alá, barlangba, fedél alá húzódni.  Ha találnának egy üres lakást, abban biztosak lehetünk, hogy be is mennének. Alapvetően a ragadozók arra törekszenek, hogy minél jobban védve legyenek a környezet káros hatásaitól. Figyeljék meg a kutyájukat. Sokszor lehet tapasztalni, hogy kutyánk úgy helyezkedik el, hogy három oldalról védve legyen és elől pedig nyitott tér legyen, ahol a bejövő tárgyakat, személyeket azonnal észreveheti. Sok gazdának fel sem tűnnek ezek az apró dolgok, pedig egy kutyaház elhelyezésében is nagy szerepe van ennek az ismeretnek.  Kutyánk szeretné látni a gazdi házának ajtaját is, hogy szemmel tartsa a gazdit, de szeretné látni a kertkaput is. Hiszen a házőrzéskor feltételezhetően itt fognak először megjelenni a vendégek. Ugyanakkor tudjon figyelni a kutya a kert többi részére is és hátulról pedig legyen védve.

Hogy melyik kutya szeret kint lenni, az függ a fajtától, a kutya genetikájától, a kutya képzésétől, szoktatástól.

Ha kutyánk dupla bundájú akkor viszonylag jobban tűri a hideget és a melegtől is jobban védve van. Ha nem dupla bundás, akkor bizony könnyen megfagy kint a hidegben, és a melegben sem fogja jól érezni magát. Ha példának veszünk egy mopszot akinek rövid az orra és nehezen kap levegőt. Nos, ezt a fajtájú kutyát nem szabad nagy hőségnek kitenni, mert könnyen hőgutát kap. De ugyanígy, a francia bulldog fajtára is figyelni kell, a kis termetű yorkira stb. A kis termetű kutyák a telet is nehezebben viselik, mert hasukra rátapad a vizes hó és sokkal könnyebben megfázhatnak. A rövid orrúak pedig nem képesek olyan hatékonyan az orrukat tisztítani tüsszentéssel, ezért sok betegséget tudnak összeszedni.  A nagy termetű kutyák sem szeretnek kint lenni a nagyon hidegben. Még nappal talán igen, de éjszaka, mikor nem mozognak, akkor bizony rájuk is vonatkozhat a megfagyás lehetősége.Ha feltétlenül kint szeretnénk tartani kutyánkat, meg kell arról győződni, hogy megfelelő mozgástere van, ahhoz, hogy tudjon rohangálni, ezzel felmelegítve testét, van számára lehetőség fa alá vonulni egy forró nyári napon. Éjszakára érdemes szalmát tenni a házába és lehetőleg külsőleg szigeteléssel ellátni a házát. a ragadozók egymáshoz bújva, összegömbölyödve alszanak a nagy hidegben. Ha falkában vannak. De ha nincs falka, és a gazda kint hagyja őket a hidegben, akkor falkatársak nélkül csak a szalma, jól szigetelt ház, egy odú marad a kutyának, ahhoz, hogy melegen tudja tartani testét.

Ha úgy döntenek, hogy kutyájuk mégis lakásban bent tartható, akkor sem döntöttek rosszul. Egyrészt a kutya sokkal jobban tudja védeni a lakást, mintha kint lenne. Megóvhatjuk attól, hogy ellopják őket, vagy megmérgezzék. Arról nem is beszélve, hogy a kutya alapvetően társas lény, aki szereti az ember vagy fajtársainak közelségét. Bármennyit is foglalkozunk kutyánkkal napközben, azért jólesik nekik is a családi hangulat. persze lehet, hogy egy szánhúzó kutya, mint a husky szeret kint lenni, de ez nem ugyanaz, mint együtt lenni esténként a családdal. Ha megfigyelik, a szánhúzó kutyák is többen vannak éjszakánként együtt a szán elé kötve és együtt alszanak. Ha vásárolnak egy kutyát, vagy csak örökbe fogadnak, érdemes elgondolkodni azon, milyen lehetőségük van, hogy teljes életet éljenek együtt a kutyájukkal. Az a tény, hogy a kutyának kint van a helye mára már nem teljesen igaz. Egy élőlény, aki éppannyira szeret a családdal együtt lenni, mint egy kisgyerek. És bizony,aki együtt lakik kutyájával, az sokkal hamarabb fog vele harmonikus, tudás alapú kapcsolatot kiépíteni, mivel sokkal gyorsabban tudja a reakcióit megismerni.. A lakótelepi kutyák esetében láthatjuk, hogy sokkal szocializáltabbak, mint a kerti kutyák. Mert ott a gazdi együtt él a kutyával, le kell vinnie többször sétáltatni, több lehetősége van a kutyának, hogy más kutyákkal játszhasson.

A romkereső, hullakereső kutyák, ideális esetben együtt alszanak gazdáikkal. Így sokkal jobban megismerik egymás jelzését,ami nagyon értékes, és rendkívül hasznos lehet, amikor a kutya több méter mélyen lent a romok alatt keresi a túlélőket. Ilyenkor sokszor az intuíció, a kutyánk nagyon jó ismerete lendíti át a mentőket a nehéz helyzetekben.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás