Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Hűség és egyéb jellemvonások

Hűség és egyéb jellemvonások

Nagyon sokszor hallani, hogy a kutyánál hűségesebb barát nincsen. Ez a legendás tulajdonság szakkönyvekben, elbeszélésekben,népmesékben egyaránt felbukkan. Túl a legendákon és az újságok életmentő kutyákról szóló szenzációs híradásain, vajon van-e objektív alapja és tudományos magyarázata a kutya hűségének és az emberszeretetének.

A hűség egyik eredendő oka a kutya őseinek anyaszeretete, – ezt az érzést vitték át arra a közösségre, amely ételt és otthont, védelmet nyújtott nekik.

A nőstény farkasnak meg kellett védenie a kölyköket a kifejlett állatoktól, esetleg még apjuktól is, hiszen a ragadozók tehetetlen apróságai hosszú időn keresztül ki vannak téve a faj erősebb egyedeinek, azok kényének-kedvének vagy nemtörődömségének. Ha a kicsik kapcsolatba kerülnek a felnőtt állatokkal, koldulniuk kell azok jóindulatáért. Amikor a kölyökkutya gondjainkra bízza magát, ide-oda csavarodik, tekeredik, szűköl, hátára fekszik – a kegyeinkért könyörög. ezt a viselkedést tanúsítja a serdülő kutya az idősebb kannal szemben is. Ezt a viselkedésmintát a párzás időszakában, udvarlás közben is megfigyelhetjük. Az erős kanokat ilyenkor az vezérli, hogy legyőzzék a szuka félénkségét. A gyengébb nemet pedig az,hogy feltüzelje az erősebbet, de egyben kíméletet is kér, ha már elismerte a domináns kan jogát.

A hűség másik forrása és alapja a falkaszellem. ez a primitív törzsi hűség annak az állatnak a jellemvonása, amely támogatja, védi azokat, akikhez csatlakozott. Az a kutya, amely veszélyben gazdája segítségére siet, amely harcol tulajdonosáért és kockáztatja saját testi épségét, minden bizonnyal nem azért teszi ezt, mert szeretné feláldozni magát, hanem mert egyszerűen a falkához való tartozás ősi ösztöne hajtja. Ahogy a falkájától elszakadt farkas is vágyódik társai után, éppúgy a gazda is vágyódik a gazdája után, ha egyedül marad.

A hűség harmadik forrása a feltétlen engedelmesség a falkavezérnek. A kutya hűsége a fentieken alapuló igaz tény., mert az ember egy személyben személyesíti meg a falkavezért, anyaállatot, a falkát.

Mikor nem beszélhetünk hűségről. Ha egy kutya láncra verve, elzárva nem tud saját maga dönteni, hogy saját jószántából csatlakozik-e gazdájához. Azt sem nevezhetjük valódi hűségnek, ha egy kutya válogatás nélkül mindenkihez egyformán kedves és ragaszkodó.

A gazda iránti hűségnél két érzés azonban fontosabb lehet átmenetileg: az anyai gondoskodó viselkedés a kölykök, valamint a kan szexuális vonzalma a tüzelő szuka iránt.

Egyéb jellemvonások

Emberi szemszögből másképp ítéljük meg, hogy mitől bátor egy kutya és mitől nem.Ha egy kutya kikerüli a szükségtelen veszélyt, azt nem nevezhetjük gyávaságnak. Lehet mondani körültekintésnek,tudatában van annak, hogy a szemben álló felet nem tudja legyőzni,tapasztalatnak,ösztönös reagálásnak.

Éberség a kutya és a ragadozók alapvető és életmentő jellemvonása. Különösen a vadvilágban fontos és elengedhetetlen jellemvonása kell legyen a ragadozónak. Állandóan résen kell legyen, figyelemmel kell kísérje a környezetét, állandóan éberen kell figyelni.

Bűntudat

Gazdák szerint a kutya tudja , ha valamit nem jól csinált. Azt mondják bűntudata van. Valójában nem bűntudata van a kutyának, hanem a büntetéstől való félelmet mutatja!

A ragadozó, beleértve a kutyát is, nem tud különbséget tenni jó és rossz között. Hogyan is tudna.Valami vagy sikerül  vagy nem. Ha sikerült egy vadászat, fennáll a lehetősége, hogy enni is fog tudni a zsákmányból. Ez persze függ attól is, hogy a falkában kialakított rangsorban hol helyezkedik el.Az értelmesebb, tapasztaltabb állatok egy idő után már nem a cselekmény elkövetését asszociálják a büntetéssel, hanem  a tettenérést. Éppen ezért a színlelés mesterségét is ismerik. Ha például a gazda hazatér, a kutya megpróbálja eltitkolni, hogy a párnát szétszedte. Van, amelyik bűnbánó pofát vág, van amelyik fülét és farkát lekonyítja, lopva felpillant, viselkedése alázatos. Arcjátékával is kimutatja zavarát. Ha nem egészen érti gazdája reakcióját ásítozni kezd csupán zavarában.

Becsvágy

A kutya is vágyakozik arra, hogy előtérbe kerüljön, hogy foglalkozzanak vele, sikereket arasson, első legyen a vadászatban, a játékban, versenyekben.

Birtoklás- tulajdon

A kutyának is vannak olyan szokásai, amelyeket tiszteletben kíván tartani.: őrzi saját fekhelyét,evő és ivóedényét,játékát, gazdája személyét, birtokát. Hogy ennek helyessége mennyire igaz, az már képzés és életmód kérdése.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás