Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Jó gazda – rossz gazda

Jó gazda – rossz gazda

Kedves olvasóim,

nagyon sokszor írjátok, hogy a kutyáitok furán viselkednek, pedig….

 • nem bántottátok
 • jó kaját kap
 • sokat játszotok vele

Nos, ezek nagyon dicséretes tevékenységek. De tudni kell, hogy a kutya komfort érzetét nagyon sok dolog befolyásolja.

Kezdjük az elején:

Nem bántjátok a kutyát. Nem is kell, de korrigálni igen. A bántás és korrigálás két teljesen különböző dolog. Ha ez utóbbit nem teszitek meg, a kutya zavarodott lesz, hiszen nem tudja mi  a helyes, mi nem.

Jó kaját kap. Ez valóban fontos, ahhoz, hogy legyen energiája a mozgáshoz, tanuláshoz. De a tanult magatartáshoz nem sok köze van.

Sokat játszotok a kutyáitokkal. Ez is dicséretes. Csak az nem mindegy, hogyan teszitek. Milyen mozdulatokkal, mikor és mennyi ideig dicsértek vagy negatívan jutalmaztok. És itt sok hibát lehet elkövetni.

Az írásaimban nem győzöm hangsúlyozni, hogy a kutya akkor él minőségi életet, akkor lesz harmóniában a gazda életvitelével, ha komplexen kezelünk egy dolgot. Ha megértjük, hogy a kutya egy érzékeny, tanulékony és még mindig, folyamatosan  új oldalát mutató élőlény. Ha bizonyos kutyaiskolák, könyvek, a média által szajkózott betanult rutinokhoz és szabályaikhoz ragaszkodtok, akkor nem lesz jó kutyátok.

A kutyával együtt kell élni. A szó szoros értelmében. Figyelni kell őket folyamatosan. Analizálni és merjetek magatok dönteni, megfigyelni. Merjetek ellentmondani a szakembernek, ha úgy érzitek valami fontos mozzanatot nem vett figyelembe. Ha nem a ti és a kutyátok érzékenységének megfelelően tanít. Legyetek ösztönösek!

 

2 hozzászólás a/z “Jó gazda – rossz gazda

 1. Anita

  Tisztelt Címzett!

  Lenne egy kérdésem. Németjuhász kan kutyám van 3 éves, és mostanában szokatlanul viselkedik. Igaz keveset vagyunk otthon (munka miatt) de igyekszünk vele foglalkozni.
  Mostanában és ha jól megfigyeltük akkor mikor párzási időszak van akkor viselkedik úgy hogy mikor közel megyek hozzá és hangosan rászólok és utasítani próbálom valamire akkor rám morog. Több esetben is elfordult velem is és a párommal is. Volt példa hogy a szomszédba véletlenül átszökött és elő akartam hozni (a szomszédba egy ugyan ilyen németjhász kutya van csak lány) és akkor is a páromra morgott. Úgy gondolom hogy félemében morog ránk mert a mai nap azt is tapasztaltam hogy egy kicsit már remegett a lába. Pedig soha nem bántottam csak volt hogy ráütettem a seggére vagy hangos szóval fenyegettem meg.
  Kérdésem lenne, hogy ebben az esetben mi a teendő? Hogyan reagáljak ha még egyszer rám morog? Szerintem nem normális hogy gazdájára morog.
  Szeretnék kérni a segítségét ebben.
  Előre is köszönöm szépen a válaszát.

  Üdvözlettel:
  Anita

 2. Zita írta

  Kedves Anita,

  a kutya szempontjából teljesen normális, hogy a gazdára morog. Azért teszi, mert ezzel tudja kifejezni, hogy valamit a gazda nem jól csinál. Előfordul, hogy konkurrenciának tekinti önöket a párzási időszakban, csak sajnos ezt megjegyzi és később egy konfliktus helyzetben – mint ahogy írta is – sem fogják tudni kezelni őt. Egyszerű dominancia kérdés ez nála. Ha remeg a lába persze jelenthet félelmet, viszont az meg ellentmond azzal, hogy soha nem bántották. Ezért fizikai félelem nem lehet. Lelki igen, viszont az meg nem illik össze a párzási időszakkal. Felnőtt viselkedés ez, talán még szokatlan neki. De nem sokáig. üdv

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás