Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Karácsonykor is tartsuk be!

Karácsonykor is tartsuk be!

A gazdik általában nagyon szeretik kedvenceiket etetni. Főleg ünnepek alkalmával. Ha hosszasabban boncolgatjuk ezt a témát, akkor azt is megállapíthatjuk, hogy egy túletetett kutya olyan gazda kezében van, aki nem annyira sportos, kevesebbet mozdul ki, aktív mozgás kevés van az életében. Ezért a kutya szervezete úgy reagál, hogy zsírt növeszt az izomzat fölé. Ha ez még párosul egy szeretetpótlás tevékenységként a gazda részéről, akkor egy idő után, már szinte mozogni is csak nagyon nehezen tud a kutya. Az aktív élet hiányát, az ingerszegény környezet hatását, pótcselekvéssel próbálja ellensúlyozni a kutya. Ez többek között alvásban, vagy evésben is megmutatkozhat.  Ugyanis a pótcselekvés lesz életében az egyetlen olyan dolog, amikor legalább történik valami. Kimozdulhat az ingerszegény környezet hatása alól.

Visszatérve a karácsonyi evésekhez. Sajnos, az embereknek is nehéz megállniuk, hogy ne összevissza egyenek karácsonykor. Mégpedig azért, mert mindenki főz, és a finomságok sokaságának ellenállni bizony embert próbáló. Ilyenkor persze a szemfüles, gyomrát kedvelő kutyák is ott toporognak a karácsonyi vacsora körül. Olyan szomorú szemekkel nézve bárkire is, hogy szinte mindenki megsajnálna, vagy ajnározni kezdi őket és etetni. Még akkor is bedőlnek a kutya eme trükkjének, ha szemmel látható a kövér kutyán, hogy túl jól van tartva.

Ha egy kutya étkezésében hirtelen változás van, akkor arra vagy hasmenéssel reagál, vagy- ha hosszú távon nem kutyának megfelelő kajával etetik-,akkor akár daganatos megbetegedéssel is. 

Az internetes szakirodalom szerint, példának okáért ,az alábbi ételeket biztosan nem eheti a kutya:

xilit: Édesítőszer, amely rágókban és cukormentes termékekben fordul elő leggyakrabban. Kutyusoknál hányást, letargiát, kábultságot, görcsöket, kómát okoz. A túlzott inzulin-felszabadulás és a hipoglikémia miatt májpanaszok is lehetnek.

kókusz: Lehet, hogy a te szervezetednek egészségesek, viszont kedvenced gyomrát felforgathatják: hasmenése lehet a kókuszolajtól, a –tejtől, a –hústól.

avokádó: Persint tartalmaz, amely szintén gyomorbántalmakat válthat ki a kutyusodnál.

szőlő és mazsola: Vesepanaszokhoz vezethet. A pontos okát még nem tudják, viszont az biztos, hogy egyik sem jó (a szőlő még rosszabb is).

sárgabarack levelek, szárak és magok: Hasonlóan az almacsutkához, kitágult pupillát, légzési nehézségeket, sokkot és halált okozhat.

almacsutka és magok: Ezek kitágult pupillát, élénkpiros nyálkahártyát, légzési nehézségeket, sokkot válthatnak ki, és akár halálhoz is vezethetnek.

hagyma és snidling (metélőhagyma): Vérszegénységet és bélirritációt okozhatnak. 

fokhagyma: A hagymához hasonlóan hasi bántalmakhoz és vérszegénységhez vezethet. Macskáknak is tilos a fokhagyma, rájuk nézve is káros.

nyers vagy nem eléggé megfőtt hús és csont: Szalmonellát és egyéb baktériumokat tartalmaznak a nyers húsok, így kedvencünknek is okozhatnak kellemetlenségeket. A csontok apró szilánkjai pedig megakadhatnak a nyelőcsövekben, vagy akár a beleket is kilyukaszthatják.

kamilla: Gyógynövényként használatos az emberek között, viszont kutyáknak kifejezetten rossz; hasmenést és hányingert okoz, illetve étvágytalansághoz, vérzékenységhez is vezethet.

só és sós snackek: Nagy mértékű szomjúságot, és vizelési ingert okozhatnak, illetve egyes esetekben nátriummérgezést, hányingert, depressziót, kimerültséget, remegést, görcsöket is kiválthat; akár halálhoz is vezethet. Ne oszd meg a saját nasidat kutyusoddal, inkább legyen nálad mindig speciális kutyanasi az ő számára.

cseresznye szára, levele és magja: A finom piros, nyári gyümölcs embereknek remek csemege, viszont kutyáknak a benne levő cianid miatt kitágult pupillákat, nehéz légzést, sokkot, és halált is okozhat.

makadámdió: Gyengeséget, depressziót, hányást, remegést, túlhevülést és szédülést okoz.

más magvak (pl.: pekándió, mandula, mogyoró, dió): Hányást, hasmenést, hasnyálmirigy-gyulladást okoznak magas zsírtartalmuk miatt.

mustármag: Kedvencednél hányingert és hasmenést válthat ki.

rebarbara: Nyálzást, remegést és veseelégtelenséget okozhat.

paradicsom: Szolaninmérgezést okozhat, mely olyan mellékhatásokkal jár, mint a nyálzás, étvágytalanság, letargia, gyomor- és bélrendszeri panaszok, gyengeség, zavartság, viselkedésbeli változások, lassú szívverés.

citrusfélék: Már kis dózisban is okozhat gyomorbántalmakat kedvencednek, nagy dózisban pedig akár a központi idegrendszert is megviselheti.

csoki: A csokoládé fogyasztása hányáshoz, hasmenéshez, túlzott ziháláshoz, nagy mértékű szomjúsághoz, megemelkedett vizelési ingerhez, remegéshez, szívritmuszavarhoz, hiperaktivitáshoz, görcsökhöz és halálhoz vezet. Az étcsoki pedig még a tejes és a fehér verziójú társainál is rosszabb választás.

kávé és koffein: A csokoládéhoz hasonló hatásokat váltat ki metilxantin tartalma miatt.

nyers tojás: Bőr- és bundaproblémákat okozhat a kutyának, illetve mivel nyers, lehet benne a szalmonella és az e.coli baktérium is.

édesgyökér: Gyulladáscsökkentő hatása miatt fogyasztják, viszont nagy mennyiségben izomsérülést és mellékvese-problémákat okozhat kutyusodnak.

burgonyalevél, -szár, -héj, és egyéb zöld részei: Burgonya szára és levelei hányást, hasmenést, étvágytalanságot, levertséget, zavart okozhatnak. A héj pedig szintén gyomorbántalmakhoz, illetve letargiához, remegéshez, görcsökhöz és szívritmuszavarhoz vezethet.

őszibarack szára, levele és magja: Cianid tartalma miatt hasonló tüneteket vélhetünk felfedezni a kutyánkon (kitágult pupilla, légzési nehézségek stb.), mint almacsutka fogyasztásakor.

tejtermékek: A kutyák szervezete kevés laktázt tartalmaz, így nehezen bontják le a laktózt. Így a tejtermékek fogyasztása hasfájáshoz, hasmenéshez vezet.

alkohol: Koncentrációzavart, hányást, hasmenést, nehézlégzést, remegést válthat ki; beállhat a kóma, és akár halálos kimenetele is lehet a kutyusok alkoholfogyasztásának.

marihuána: Kitágult pupillák, remegés, letargia, túlhevülés, nagyon gyors vagy épp nagyon lassú szívverés, alacsony vérnyomás, hányás, inkontinencia, kóma és halál. Ezt mind az a csepp zöld váltja ki.

kelt tészta: Az élesztő miatt életveszélyes gyomorduzzanathoz vezethet a túlzott gáztermelődés miatt. Másodlagosan az etanol miatt mérgezés is kialakulhat,pl. kenyér

komló: A mechanizmus még ismeretlen, viszont az biztos, hogy túlmelegedést, görcsrohamokat, lihegést okozhat, ezek pedig halállal is végződhetnek.

Persze nem minden kutya reagál egyformán a felsorolt ételekre. És ha egy lehullott szőlőszemet megesznek, sőt magáról a szőlőtőkéről is vígan csemegézik a kutyák némelyike , még nem jelenti azt, hogy a felsorolt tüneteket produkálják. De hosszú távon nem egészséges, sőt betegséget,halált okozhat.

Kedves gazdik, nagyon jó lenne, ha meg tudnák állni, hogy kedvenceik esdeklő szemébe nézve, nem adnak neki mindenféle zsíros, fűszerezett, kutyának egyáltalán nem megfelelő ételt. Más gazdi kutyáját meg pláne ne etesse senki, mondván, hogy semmi baja nem lesz ettől a kis falattól.

Lehet, hogy pont az a sok kicsi fog számítani. Amikor meg orvoshoz kerül a beteg kutya, akkor aggódnak, sírnak, majd fogadkoznak.

Inkább előre gondolkodjanak, és óvják tudatosan kedvenceiket.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás