Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Legyen vagy ne legyen kutyánk?

Legyen vagy ne legyen kutyánk?

Nehéz kérdés. Sokszor hetekig, évekig gondolkodnak ezen a leendő gazdik. De mikor annyira helyesek a kölykök, vagy megsajnálják a menhelyi kutyát. Ezek bizony pillanatnyi érzelmi gondolatok. És hol van a józan ész? Az az ember, akinek még nem volt kutyája, bizony nehezen tudja helyesen összegezni miért ne legyen kutyája. Mi is szól a kutya vásárlás, vagy örökbe fogadás mellett:

  • kertes házban mindig jó, ha van kutya, jelez, ugat, és védi a területet
  • panel lakásban pedig ad programot. Le kell vinni sétálni, lehet ismerkedni, beszélgetni a lakótelepi lakókkal. ( meg kell jegyezni, hogy a panel kutyák, pont a leírtak miatt, sokkal szocializáltabbak, mint a kertben élő társaik.)
  • Szegény kutya, mentsük meg a menhelyről. Olyan szépen nézett a leendő gazdára, meg egyébként is szegény…
  • Van társ az életükben, főleg ha egyedülállók. Lehet beszélni hozzá, meghallgat, és nem “ugat” bele a mondandójukba. 🙂

Nos, a kezdő kutyatartók nagyjából ennyi információból dönthetnek. Akinek már volt kutyája, vagy éppen van, az már tudja, hogy télen milyen érzés lemenni sétálni. Hidegben, hóban, fagyban. A nyári meleget sem ússzák meg, este munka után. Fel kell kelni korán, igazítani kell a napi és nyaralási programokat. Izgulni, ha nem családtagra bízzák a kutyát, míg távol vannak. Ha nem megfelelően szocializált, aggódni, hogyan fogják tudni kezelni kedvencüket. Ha megharapta a gazdát, akkor félnek, vagy rosszabb esetben megválnak kutyájuktól. Pedig szinte mindenki szereti kutyáját. De vallják meg őszintén, egy hosszú, bosszantó, fáradt nap után kinek van kedve még játszani és mosolyogni a kutyájával. Arrébb küldik, és elvonulnak saját maguk baját kezelni. Valahol persze ezt érthető is. Ha azonban ez az állapot hosszú ideig áll fenn, akkor a kutya megsínyli. És kezdődnek a rémálmok.

Ugatós,harapós, támadós, vagy épp ellenkezőleg: visszahúzódó, magányos, bánatos, kertet ásó, elszökő kutyánk lesz. Ilyenkor mit lehet tenni. Elmenni kutyaiskolába, kihívni egy kutyakiképzőt, saját maguk foglalkoznak többet, és másképp a kutyájukkal, hoznak mellé egy másik társat ideiglenesen vagy véglegesen. Viszik magukkal mindenhová. Kedves gazdik. Ne essenek túlzásokba. Nem baj, ha hibáznak, ha nem mindenben tökéletesek kedvencük nevelésével kapcsolatban. A lényeg, hogy törekedjenek a harmóniára, a kiegyensúlyozott életvitelre, a nagyjából egyenletes foglalkozásokra. Az önök életmódja fogja meghatározni a kutya jellemét, örömét, és keserűségét. Önökön múlik, hogy észreveszik, kutyájuknak van-e bajuk. Hogy észreveszik-e a néma jelzéseiket, egy nézést, egy mozdulatot megértenek-e. Kétségtelen, sokat kell utánaolvasni, tanulni, iskolába járni.

De gondolják végig, kutyájuknak sem könnyebb. Ő sem ismeri az ember nyelvét, és önök sem a kutyáét. A különbség viszont az, hogy önöknek tudnak segíteni a szakemberek, a kutyájuknak meg csak önök vannak. Bár a kutyakiképzők helyre tudják tenni a kutyájuk viselkedését. De ha önök nem akarják megtanulni a kutyájuk reakcióit, jelzéseit, akkor újból rosszul fogja magát érezni a kedvencük. A folyamatos tanulás mindenkinek kötelező és megéri. Egy jól kezelt, vezényszavakat ismerő, kiegyensúlyozott kutyával el tudnak utazni. ott tudják hagyni a szálloda szobában, az autóban. És egy nyaralás alkalmával sem kell aggódni kutyájuk viselkedését illetően. Sőt még büszkék is lehetnek rá. És mások is fogják ezt látni.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás