Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Mennyire szeressük kutyánkat?

Mennyire szeressük kutyánkat?

Évtizedekkel ezelőtt, különösen vidéken,  a kutya helye az udvarban volt. Feladata a házőrzés, ugatás,betörő megfogása. És igen, a kutyák ugattak, a gazdák nem sokat foglalkoztak velük, és azt gondolhatták, ez így van rendjén.

Mennyit változott a világ. Mi okozta a változást. Ez pontosan talán nem is lehet megmondani. Az biztos, hogy a kutyás sport előtérbe kerülésével, még a szakértők is kezdtek rájönni, hogy drákói szigorral nem képezhető egy kutya. Igaz, félelemből megcsinál feladatokat, de amikor szükség lesz majd az igazi helytállásra, akkor lehet, hogy megijed a kutya.

A vizsgákon, versenyeken, már előtérbe került, hogy a kutyának nem csak végre kell hajtania a feladatot, de az legyen impozáns, büszke. Felemelt farokkal. Legyen benne játékosság, öröm. Ha ez nincs, bizony pontlevonás jár érte. Hogyan lehet ezt elérni. Csakis pozitív, motiváló eszközökkel. Időnként vegyítve némi határozottabb fegyelmezéssel, amíg az nem megy a munka és boldogság rovására.

Mára ez a trend olyannyira meghonosodni látszik, hogy a gazdák agyon szeretgetik a kutyájukat. És valljuk meg őszintén, az állatbarátok, a gazdák és média elég sok nem helytálló információt sugallva, arra kényszeríti  a gazdákat, hogy kutyáikat ne ragadozóként, hanem emberként kezeljék. Ez pedig hosszú távon,  sem a gazdának, sem  a kutyának nem lesz jó. Miért is nem?

A kutya szereti ragadozó szemmel figyelni a körülötte zajló eseményeket. No, másképpen nem is tudná. Akárhogy próbálkoznak vele, a kutya bizony nem fog írni, olvasni vagy számolni. És a kávét sem fogja megfőzni. Bizonyos mozdulatokat be lehet tanítani neki. Tettek is erre kísérletet. Vezetni tanítják manapság a kutyákat. Be is lehet őket ültetni a kormány mögé, el is fordítja azt. De mindezt vezényszóra. A kutya nem fogja ismerni ettől  a jobb kéz szabályt, nem fogja a helyzetet felismerni, és gondolkodni. Betanított séma szerint tud csak gondolkodni. Persze a régmúlt időkhöz képest, egy falusi, láncon tartott kutyához képest már ez is nagy haladás. És alapvetően jó is, hogy foglalkoznak a kutyákkal. Ő sem szeret unatkozni.

A kutyát elkezdte az emberiség agyonkényeztetni. Persze Ceasar Millan ezen helyzetből fog megélni, és bár ezerszer elmondta már, hogyan gondolkodik a kutya, valahogy mégsem akarják az emberek megérteni. Nos, akkor szegény kutya, akinek még nincs emberi agya, az hogyan érthetné meg az emberi elmét. Pedig azt várják el tőle, kedves gazdik. Miért nem tanulják meg önök a kutya nyelvét. Mert az nehéz? És az emberi agy gondolkodása, működése az egyszerű?

Hát nem. És ebből lesz a galiba. A kutya nem érti mit akarnak tőle, a gazdik meg a kutyát nem értik. Sem a jelzésrendszerét, sem az ugatását, sem  a mozdulatait. Az a sok buta magyarázat, amit ilyenkor kisajtolnak magukból a kutyás gazdák. Szegény kutya, pedig ezer jellel mutatja a gazdinak, hogy valami nem kerek. A gazdi pedig egyre jobban nem értve a kutyát, babusgatja, és mindig ugyanabba a hibába esve terheli a kutya idegrendszerét. Ez pedig egy rossz magatartásban fog megmutatkozni. Agresszió, szeparációs félelem,acsarkodás, felesleges ugatás, bepisilés,szorongóvá válik. Hogyan lehetne ezt megoldani. A válasz egyszerű, a megoldás nem. A megoldás ugyanis időt, energiát, odafigyelést és szakértelmet igényel.

Sok kutyaiskola nem fogadja nyolc hónapos kor alatt a kutyákat. Vajon mi lehet ennek az oka? A saját gyerekeikkel sem foglalkoznának pár évig, mert még kicsik. Egész pici korban kell elkezdeni a foglalkozást. Ha megöregszik a kutya, akkor meg majd azért nem fognak vele foglalkozni? Belegondoltak már abba, hogy mennyi rossz tanáccsal vannak körbevéve a gazdák? Nos, mindenkit arra biztatok, hogy merjen tanulni, merjen hibázni, segítséget kérni, csak alaposan nézzen körbe, kitől kéri a segítséget. A médiának, a szomszédnak és még sorolhatnánk nem kell mindent elhinni. Vagy tegyék azt, de előtte jól járják körbe a témát. Járjanak utána, több fórumon, szakembertől, és merjenek gondolkodni.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás