Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Miért nem eszik a kutyám?

Miért nem eszik a kutyám?

Miért nem eszik a kutyám? Sokszor hallani ezt a mondatot. Vajon mi okozza, ha egy kutya nem akar enni, vagy igen nagy mértékben válogat.

Azok a kutyák, akikkel nem megfelelően foglalkoznak, vagy csak egyszerűen nem értik meg a testjelzéseiket, azoknál gyakori jelenség lehet az evési probléma. Gondoljanak csak bele. Ha önöknek gondjaik vannak, akkor azon napokig agyalnak, kedvük sincs, ezért az étel sem esik jól. Ezzel a kutya is így van. Ha nem érzi jól magát,akkor nem lesz kedve enni. Akármilyen, és akármennyi ételt is kapnak, nem fog örömet okozni az elfogyasztásuk. Hiszen az első fontos dolog az, hogy megpróbálja a környezetével a harmóniát megteremteni. Az étel elfogyasztása csak másodlagos lesz. Vannak olyan kutyák is, akik gyorsan rájönnek, hogyan lehet irányítani a gazdájukat. Elég egy olyan gazdát kifogni, aki nem érti mit mondanak. A testjelzést félreérti. Elég néhányszor – akár véletlenszerűen – is kedvetlenül ennie egy ételt. Legyen az táp, vagy konzerv. A kutyának kedveskedő gazda pedig tudta nélkül, észre sem véve, azonnal rohan és megpróbál mindent adni a kutyájának, mert sajnálja.

A kutya ezzel szemben, nem sajnálja a gazdáját. Simán trükközik, utánoz, és átpaliz. Miért is? Mert a ragadozó megtanulta, hogy aki mer, az nyer. És aki nyer, az életet, fennmaradást nyer. Életben tud maradni. Közben pedig hamar rájön, hogy válogathat. Válogathat, mert a kutyáját imádó gazdi igyekszik mindenben kutyája kedvében járni. Aki fél, hogy kutyája beteg vagy kedvetlen lesz, ha nem kap elég, és kedvére való kaját. Sokan próbálkoznak azzal, amit javasolnak nekik, hogy vegyék el a kutyájuktól a kaját, ha nem eszi meg. És van, aki megpróbálja pár napig ezt a módszert, aztán megsajnálva a kutyáját, kedvencét adja a kutyájának, vagy addig próbálkozik, amíg végül valamire ráharap a kutya.

Alapvetően, önmagában egyik megoldás sem jó megoldás. A kutya részére ugyanis meg kell teremteni azt a feltételt, ami kell ahhoz, hogy a kutyájuk örömmel és élvezettel fogyassza el az ételt. Legyen az táp, vagy kutyakonzerv,vagy házi koszt, nyers hús, zöldség.

Az a kutya, aki nincs kellően lemozgatva, az vagy nem kívánja az ételt, vagy épp ellenkezőleg, egyetlen egy örömforrásként állandóan enne. Egy ilyen kutya előbb utóbb rájön, hogy ezzel a magatartással eléri, hogy a legkívánatosabb falatokat kapja az aggódó gazdától.

Az a kutya, aki hosszú időn keresztül mégsem akar enni, vagy csak bizonyos dolgokat és azt is nehezen, ott véleményem szerint inkább a gazda részéről meg nem értett jelzések következményeként evési rossz szokások alakulnak ki. Ezt helyre lehet állítani, de kell hozzá munka és jó pszichológiai képesség, valamint képzői készség és tudás.

Mi van azokkal a kutyákkal, akiket arra tanítottak, hogy ételt csak a gazdától fogadjanak el. Mi történik akkor, ha az ilyen kutyák elvesznek, vagy gazdáikat elveszítik. Ha utcára kerülnek, mert elkóboroltak vagy egyéb más ok miatt. Vagy akár panzióba adják őket, míg a gazda pihenni megy. Nehezen képzelhető el, hogy az előbb-utóbb éhes kutyában a táplálékszerzési ösztön és a túlélési ösztön ne kezdjen el működni. A kérdés, az idő és a kutya viselkedésének jó ismerete, annak kezelése, ezzel feloldva a gátlásokat a kutyában. Itt nagyon fontos tényező lehet azonban az, hogy az étel megtagadására hogyan és milyen módszerrel képezték ki a kutyát. Ha a kiképzés durva eszközökkel történt, a kutya nehezen felejt. A félelem sokáig ott lesz bennük, hogy ételt fogadjanak el, vagy megegyék. Ilyen esetben valóban nehéz ezt a pszichológiai gátlást feloldani, Ugyanilyen gátlást okozhat, ha túlságosan magukhoz szoktatják a kutyát. Nem viszik külső helyszínekre, nem szocializálják őket helyesen, nem ismeri a környezeti hatásokat és nincsen ismerete a világról. Az a kutya szintén csak a gazda jelenlétében mer enni.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás