Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Mit érez a kutya?

Mit érez a kutya?

Vannak -e érzelmei a kutyának? Egyáltalán jelzi-e, és ha igen, hogyan, ha valami gondja van. És vajon értik-e a gazdák. A kutyatulajdonosok szinte mindegyike azt mondja, a kutya beszélget velük. És mesélnek. Panaszkodnak és az öröm minden jelét is mutatják. És alapvetően igaza is van a gazdáknak. De nézzünk meg komolyabb eseteket. amikor döntéssel egybekötve kell megítélnünk, hogy helyesen értelmezünk-e dolgokat. Engedjék meg kedves olvasóim, hogy saját példát hozzak fel.

Két kutyám közül az egyik évekig beteg volt. Az endoszkópia, röntgen, vérvétel egyike sem mutatta meg vajon mi okozta a betegség fura tüneteit és kutyám elpusztulását. Amikor a tünetek jelentkeztek, kapott gyógyszert, ami rendbehozta, és ez így ment jó pár évig. Utolsó hetekben lehetett látni a kutyán, hogy lefogyott. De Nelly kutyám csendes kutya volt, és egyáltalán nem panaszkodott. Sohasem. Nála a testjelzés mutatta meg, vajon van-e fájdalma, jól érzi -e magát.Vagy maga a betegség. Utolsó előtti napon már nem lehetett vizet adni neki, a száját sem nyitotta ki, csak viselte a fájdalmait. Még aznap állatorvos, infúzió, másnap vérvétel, infúzió. Kicsit jobban érezte magát, majd délután hosszú kínlódás után, csendben, egyetlen nyüszögés nélkül, a fájdalmakat tűrve ment el. A vérvétel eredménye pedig azt mutatta ki, hogy az egyik mért faktor több százszorosa volt a normál értéknek. Képzelhetik ,milyen fájdalmai lehettek. De még dolgozott, kicsit lassabban, lelkes is volt, de  ingerlékenyebb is kutyákkal szemben.

Másik kutyám pár évvel ezelőtt kezdett lelassulni, kb. két évig tartó vizsgálódás és véletlen mutatta meg, hogy lépdaganata van. Nagyon rossz állapotban volt már a kutya, amikor is diagnosztizálták nála a rákot. Csontsoványra lefogyott, vörösvértes száma a minimálisra csökkent. Esélye a nulla felé tendált, hogy egy komoly műtétet kibírjon. Többször felbukott, nem bírt felkelni. És rajta lehetett látni, hogy nem érzi jól magát. Ő is csendben tűrt, mert a ragadozókra jellemző , hogy utolsó óráikban, elvonulnak és csendben mennek el. De az ő szemében ott volt a segítségkérés. Rajta lehetett látni, hogy még élni szeretne. Bármilyen furcsa, meglepetten tapasztaltam valami mást a kutyában. Ahogyan nézett rám, és a testmozdulata is azt jelezte, hogy ő még nem adta fel. Döntöttem. Műtét. Bár a műtőasztalon, drága jó állatorvosaink még dilemmában voltak, hogyan bírja ki a kutya. De az idő sürgetett és a végső döntés megszületett. A kutya túlélte a műtétet. És a mai napig is lassan 14 évesen lelkesen segít a képzésekben, jó katona módjára őrzi a házat, és rám néz, hogy jól csinálta-e.

Nagyon nehéz döntést hozni, egy kétséges ügyben. Ahhoz, hogy jól lehessen dönteni, de legalábbis lelkünket megnyugtató végeredmény szülessen, jól kell ismerni a kutyánkat. Minden rezdülésüket tudni kell, ha egyik nap már nem úgy indul, nem úgy mozdul – legyen az egy lassabb munka, egy engedetlenebb, nem megszokott magatartás, egy-egy elbambulás…az már jelzés értékű kell legyen. A műtét óta eltelt egy év. Akárhogy alakuljon is, túléltünk. Megtanultuk, hogy a visszajelzés, visszacsatolás mennyire fontos. Annak helyes értelmezése. A reakciók, jelzések érthetősége. Nem csak a leírt esetekben, hanem egy képzés során is. Gyakorlatilag a kutya magatartásának nagy része ezen múlik. A genetika, váratlan körülményeket most nem tárgyaljuk.A képzés során nagyon fontos az állandó visszacsatolás, kontroll. Ezért fontos, hogy kutyáinkat állandóan figyeljük, korrigáljuk, segítsük. Ezért szoktam javasolni hogy éjszaka is minél közelebb van a gazdihoz a kutya ( lakás, terasz ), annál többet fognak megtudni a kutyájukról. Megismerik az apró rezdüléseiket, megkapják a miértekre a választ. Higgyék el, fordított esetben kutyájuk állandóan figyeli önöket, kedves gazdik, figyelik és nézik az önök mozdulatát. Próbálják értelmezni azokat. Megnézik azt is, hogy mikor hibáznak. És azt kihasználva lelépnek, gödröt ásnak, házimacskát bosszantják, megeszik a saját vagy más kutya esetleg állat ürülékét….Ők megpróbálnak kedveskedni önöknek, megpróbálják megtanulni a hibásan vagy nem egyértelműen adott jelzéseiket értelmezni. És mint a leírtak mutatják, ha jól veszik a jelzést, azzal a kutyájuk vagy esetleg saját életüket is megmenthetik.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás