Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Nem szobatiszta a kutyám….

Nem szobatiszta a kutyám….

Nem szobatiszta a kutyám…..vajon mit jelent ez.

Sokan fordulnak hozzám ezzel a kérdéssel. Miért van ez a jelenség, meg tudom-e oldani.

Kezdjük az elején.

Ha kölyökkutyáról beszélünk, ott még néhány hónapos korig egyértelmű, hogy nem tudja visszatartani sem a székletet, sem a pisilést a kiskutya. Még tanulja azt a folyamatot, hogyan kell jelezni a gazdának. Nem könnyű időszak ez, hiszen jó megfigyelőnek kell lenni, hogy észrevegyük a kutya jelzését, ami azt jelenti, hogy valami gondja van. Ki szeretne menni. Ez a jelzés lehet egy megváltozott viselkedés. Például járkál fel alá a kutya a lakásban. Lehet, hogy állandóan bökdös, ami azt jelenti nála, ki kellene mennie. Azért nehéz ezeket a jeleket helyesen értelmezni, mert könnyen összekeverhető a kutyának azon szándékával, amikor csak játszani szeretne kimenni. Sok megfigyelés szükséges ahhoz, hogy a különbségeket észrevegyük és a megfelelő választ is adjuk a kutyának.

Amikor feltételezzük, hogy a kiskutyánk már egyértelműen jelzi a pisilési szándékát és mégis otthon végzi el a hosszú séta után a “dolgát”, akkor kezdenek el a gazdik kétségbeesni. Vajon hol rontották el, ők mindent megtettek, sőt van, aki még el is fenekeli kutyáját, van aki az orrát nyomkodja bele a szagokba stb. Van, aki jutalomfalattal próbálja megértetni kutyájával, mi a helyes magatartás.

Nos, a fent leírt kezelési módszerek mindegyike csak  ront a kutya helyzetén. Ugyanis a kutya egy viselkedésre nem a megfelelő választ kapja a gazdától. Érdemes másképp tárgyalni a pecsételős vizelés és a nagy mennyiségű vizelet fogalmát. Míg az utóbbi azért következhet be, mert este lefekvés előtt a kutya nem tudta elvégezni a dolgát, mert az éjszaka hosszú volt neki. Esetleg nagyon meleg volt és az átlagnál többet ivott. Lehet, hogy egy betegség jele.

Az első eset az, amikor lehet aggódni. Ez  ugyanis egy visszajelzés a kutya részéről, hogy nem megfelelően bánnak vele. Ezért bizonytalanná kezd válni, szorong. És a lakásban csöpögtető vizeléseket csinál. Egyik gazdi 5 hónapos  kutyája az utcán sosem végezte el a dolgát ( vizelet, széklet) mindig hazavitte.  Nem értette az okát. Egy állítólagos kutyapszichológus akkor azt tanácsolta , hogy a nap 24 órájában legyen lent az udvaron  a kutyával és figyelje meg. Nos…nem kommentálom ezt a megoldást, aminek persze semmilyen eredménye nem lett. Foglalkozásunk során egy órán belül a kutya elvégezte az udvaron az összes dolgát. A vizelet vissszatartás a lakáson kívül sokszor azért nem megy a kutyának, mert szorong. Ennek következtében a záróizmok bezárnak és nem tudja elvégezni a dolgát. Nos a foglalkozások során ezt a pszichológia “zárat” nyitom meg és ezzel együtt a húgycső “csapjait” is. Ne feledjük, ha egy kutya nem a megszokott magatartást mutatja, az sosem az ő hibája. Valahonnan a mi környezetünkből kapja a negatív megerősítéseket, amit fel kell oldani és azt az állapotot élete végéig fent kell tartani.

9 hozzászólás a/z “Nem szobatiszta a kutyám….

 1. Kovács Józsefné

  Kedves Zita!
  A következő problémával fordulok Önhöz: van egy 2 éves harlekin uszkár kiskutyám. Az utóbbi időben rendszeresen a lakásban pisil.
  8 hetes korában került hozzám, mivel tél volt akkor kutyapelenkára szoktattam, amit a fürdőszobában helyeztem el. Elég hamar megszokta és nem volt semmi probléma. Tavasztól őszig a bejárati ajtó nyitva szokott lenni résnyire és szabadon közlekedett ki és be az udvarra.
  Most viszont már betettem az ajtót és nem jelzi, hogy ki szeretne menni. Kiskorától kezdve napi séták alkalmával soha nem végezte el a dolgát útközben. Mindig amikor haza értünk, akkor a kertben pisilt vagy kakilt. Séta közben soha nem szaglászik, fegyelmezetten jön mellettem. Más kutyákkal barátkozó. Kicsit tanácstalan vagyok, hogy mit tehetnék, hiszen szinte mindig csak utólag veszem észre a nyomokat. Naponta hat-hét alkalommal is kimegyek vele, de általában megfordul és visszafut a lakásba.
  Kérem, hogy adjon tanácsot, hogy mit tehetnék vele. Nem elhanyagolt kutya, sokat simogatjuk, babusgatjuk. Ezt igényli is.
  Válaszát várva, üdvözlettel: Kovács Józsefné

 2. Zita írta

  Kedves gazdi,

  a kutya azért pisil be a lakásba, mert bizonytalan. Az, hogy kint sosem végzi el a dolgát, azt jelenti, hogy nem meri.Inkább hazaviszi, mint a legtöbb ember, aki utazás során nem képes idegen helyen illemhelyen elvégezni a dolgát, mert koszos a WC, mert sokan vannak, mert zavaró körülmények vannak. És ez mind pszichésen befolyásolja a megszokott tevékenységet. üdvözlettel

 3. Bényi Kincső

  Jó estét!

  Van egy 5 hónapos kutyám és kb két hónapja szépen rászokott a kutyapelenkára de a séták során kint is elvégezte a dolgát, viszont az utóbbi két hétben folamatosan vagy a szőnyegre vagy a padlóra pisil és a pelust ritkán használja. Nem értem, miért csinálja ezt?
  Válaszát előre is köszönöm!
  Bényi Kincső

 4. Zita írta

  Kedves Gazdi,

  Tapasztalatom szerint sok dolog megzavarja a kutyát. Ahogy nőnek, és új információkat kezdenek megismerni, a megszokott pelenka már nem fontos nekik a pisiléshez. Alapvetően ott végzik el a lakásban a dolgukat, ahol a legmesszebb vannak a saját fekvőhelyüktől, vagy tartózkodási helyüktől. Ha a pelenka egy ilyen helyhez közel van, a kiskutya, akinek közben kinyílt a világ, már tudja, hogy oda nem kell pisilni. Az is lehet, hogy a cipőjükkel bevittek olyan szagot a szőnyegre vagy padlóra, ami készteti őt a dolga elvégzésére. Nem tartom megbízható dolognak a pelenkára való szoktatást. Egy-egy kutyánál bejön, de csak azoknál, akik valamiért megrögzötten ragaszkodnak hozzá. Viszont ott biztosan van valami más nem megszokott a kutya életében. Javaslatom inkább az, hogy ha lehet, inkább arra kéne a kiskutyát szoktatni, hogy jelezzen. És jelzéskor le kéne vinni őt a kültérre. Igaz, ezt éjszaka, vagy ha a gazda nincs otthon, akkor nem lehet megvalósítani. De néhány hónap múlva már sokáig vissza tudja tartani, és akkor már nem a lakásban végzi el a dolgát.

 5. Andrea

  Kedves Szerkesztő!

  Nagyon sokat segít a honlapja a kutyusom tartásával kapcsolatban és ezért szeretném jelezni önök felé a tapasztalatomat és az észrevételemet. Nekem is van egy saját honlapom és már az általam fontosnak talált szavakra az első helyen volt google keresőben. Sokáig megjelent a honlapom címe mellett az az írás, hogy “nem biztonságos”. Nem foglalkoztam ezzel és a google hátra sorolta a honlapomat a hetedik-nyolcadik oldalra és kb. a 200. helyre. Kiderült, hogy SSL tanusítványt kell elhelyeni a honlapon, ami már a tárhelyszolgáltatónál régen megvolt.
  Remélem nem veszik tolakodásnak a levelemet.
  Üdvözlettel, Andrea

 6. Regőczi Viki

  Jó napot!
  Nekem van egy 4hónapos yorkim. Lent az utcán nagyon szépen elvégzi a dolgát már ha kell neki. Fent a lakásban pelus van kitéve arra próbálom szoktatni.
  De valahogy reménytelennek látom olyan mintha visszafele fejlődnénk eddig soha nem pisilt ágyra fotelra most tegnap sajnos már oda is.
  Mindenhova megy a lakás összes pontján csak a pelusra nem. Persze ha néha rajta tartom és sikerül mindig nagyon megvan dicsérve. De tanácstalan vagyok mit tehetnék mert olyan mintha szándékosan kerülné a pelust és nem értem miért

 7. Zita írta

  Kedves Viki,

  azt gondolom, hogy nem érdemes sem pelusra szoktatni, sem arra rávenni a kutyát, hogy a lakásban pisiljen. A kiegyensúlyozottan kezelt kutya ugyanis nehezen szokhatja meg, hogy azon a helyen is elvégezze a dolgát, ahol egyébként él, és eszik meg alszik. Ezt ugye, mi emberek sem tudnánk elképzelni magunkkal szemben. Inkább azt kéne megnézni, hogy miért pisil be egyáltalán a szobában. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a kutyának gondja van. A helyes az lenne, ha jelezne, és csak az utcán végezné el a dolgát. üdv

 8. Kovács Laura Petra

  Kedves Zita!
  Egy rossz környezetből hozott (mini yorki) kiskutyát kaptunk, 6 hónapos korában, de annyira le volt gyengülve hogy úgy nézett ki mint egy 2 hónapos. Szédelgett, elégge rossz idegrenderi állapotban volt! Mára már teljesen feljavítottuk, szaladgál, játszik, minden rendben van vele! azonban a szobatisztaság kevésbé! Próbáltuk rászokatni, ha máshova pisilt mindig ráraktuk a pelusra. Amikor minden oltását megkapta akkor vittük sétálni ott még kellett 1 hónap legalább hogy pisiljen. A pisi néha-néha megy de még mindig nem bírja. Azonban én 8 órát dolgozom, a kislányom pedig 5-6-7 órákat bennt van az iskolában így nem tudunk vele nap közben is foglalkozni ha máshová pisil! Kakilni után nem kakil, a pisi néha-néha peluson történik, akkor nagy a dicséret. De már egy éves és eddig mindig az idegrendszerére fogtuk! Mindenki azt mondja várjunk vele kicsit, de ez már nem állapot! Szeretnénk ha ez megoldódna és kiegyensúlyozott lenne elsősorban az Ő kis élete amit velünk tölt, ha már a pici kora nem volt az. Kérlek segíts nekünk! 🙏🏻

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás