Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Nem szocializált kutyák….

Nem szocializált kutyák….

Sok olyan kutyával lehet találkozni, akik valamilyen oknál fogva nem lettek jól szocializálva, vagy egyáltalán nem tudtak szocializálódni.

Ennek lehet oka a tapasztalatlanság  a gazdi részéről, lehet, hogy a kutya már kiskorában is támadóbb volt, ezért inkább nem vitték kutyák közé, lehet, hogy nagy termetű volt és könnyebb volt csak a kertbe kiengedni.

Az ok mindegy, a végeredmény azonban nem. Kutya fajtájától, idegrendszertől, genetikától is függ, mennyire károsodik ettől a kutya. Sajnos az évek alatt felhalmozódott negatív élmény a kutyában olyan mértékű támadási hajlamot tud kialakítani, amiből csak évek alatt, vagy egyáltalán nem lehet a kutyát kihozni.

Vannak fajták, akik ebből a szempontból leginkább veszélyeztettek, mert az egyéniségükben benne van a harci kedv. Pl a bulldog, akire a mondás is igaz – küzd, mint egy bulldog –  vagy akár egy harchoz szoktatott kutyát is meg lehet említeni. Vannak erőszakosabb módszerek, amivel le lehet szoktatni őket a másik kutya támadásáról, de ha tehetnék mindig támadólag lépnének fel vélt ellenfeleik ellen. Sok évnek kell eltelnie ahhoz, hogy valamennyire csökkenjen az agresszió, az idegen kutya látványa kapcsán létrejött támadási reakció. Ezért fontos, hogy már kölyökkorban vigyük kutyák közé játszani. Nem baj, ha egy kicsit próbálgatja erejét. Részben az izomzat is fejlődik, a tapasztalat megszerzése később nagyon fontos tudás lesz a kutya számára. Ha nehézségbe ütközünk, már pár hónapos kortól kellene szakember segítségét igénybe venni. Néhány hét alatt a gazdit is megtanítja a szakértő, hogyan gondolkodik a kutya, hogyan dolgozzon vele. A tanultak alapján pedig lehet gyakorolni. Legjobb tanítómester a gyakorlat. Itt nincs hibázási lehetőség. Munka, gondolkodás, analizálás, értelmezés, és memorizálás. Ez minden szakma megtanulásának a fortélya. Itt különösen fontos, hiszen ragadozókról beszélünk, akiknek nagyon gyors reakcióik vannak. Arra pedig nagyon gyorsan kell reagálni.

Öregség = bölcsesség szokták mondani. Igen, ahogyan múlnak az évek, a kutya  idegrendszere is érettebb lesz. A tanultakat ő is bizonyos idő alatt tudja feldolgozni. Kb. két év alatt lesz olyan kutyánk, aki biztos alapokkal rendelkezik. Erre lehet nagy biztonsággal a feladatokat felépíteni. Ez nem azt jelenti, hogy két évig semmit se foglalkozzunk kutyáinkkal. Azt jelenti, hogy a pici korban elkezdett munka kb. egy – két év alatt fog beérni és lesz olyan tudású és magatartású kutyánk, akikre biztosan tudunk számítani különböző helyzetekben.

2 hozzászólás a/z “Nem szocializált kutyák….

  1. szikora erzsike

    tisztelt zita

    arra szeretnék választ kapni,hogy menhelyről hoztunk ki kettő kutyát egy nagytestűt kuvasz jellegű a másik közép termetű uszkár jellegű van egy saját amit mi neveltünk fel.
    az uszkár mára már ki mutatta a foga fehérjét és amikor enni kapnak neki megy a kutyáknak a mi sajátunkat a picurt meg is tépte és nem védekezett a kuvasznak is neki megy akivel együtt érkezett ha lehet kérem segitsen.
    köszönettel szikora erzsike

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás