Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Okos kutya kontra buta kutya

Okos kutya kontra buta kutya

Nagyon sokszor hallom emberektől, hogy ez a kutya buta. Az meg okos. Próbáltam megfejteni, mi alapján tették ezeket a kijelentéseket. Ha egy kutya nem csinálja meg rögtön, amit az ember vagy kutya tulajdonos kitalál, az még nem jelenti azt, hogy buta a kutya. Mégis mi lehet az oka az ilyen megítélésnek.

Véleményem szerint elsősorban az, hogy a gazda nem kommunikál érthetően a kutyája számára. De megvan győződve arról, hogy a kutyának értenie kell, amit mond. Végül is mi olyan nehéz egy ültetési feladatban, vagy egy fektetésben. Alapjaiban semmi. Csak nem mindegy milyen körülmények között tanítjuk azt a feladatot.

Nyugodt  körülmények között, sok kutya között, izgatott kutyával, lomha kutyával, meleg van vagy éhes a kutya….és még számtalan tényező befolyásolja a tanítás sikerességét. Tapasztalatom szerint, olyan apróságokon csúszik el a dolog, mint pl. egy rossz időben adott hang, nem megfelelő tónusban és hangszínben, túl gyors, vagy túl lassú mozdulat, egy szemvillanás, egy zörej, egy rossz motivációs eszköz. Ezek azok a jelek, amelyeket a gazda észre sem vesz. A kutya viszont igen. És a kutya helyesen teszi azt, hogy nem hajtja végre a feladatot, vagy nem jól, vagy nem a megfelelő ideig. Bizony kedves gazdik, a kutyának igaza van. És ő jelzi is, amit önök engedetlenségnek vesznek. Amit önök nem tudnak megcsinálni, azt egy tapasztalt kutyás pillanatok alatt elvégez, vagy felmér, vagy felépíti a folyamatot. Amit aztán már csak gyakorolni kell a kutyával. A kiskutyával vagy akár felnőtt kutyával való foglalkozás nagyon komoly mentális munka. Fontos a tapasztalat, de annak hiánya is építő jellegű lehet. Az intuíciónkra pedig érdemes hallgatni. Az sok nehézségen átsegíthet. Persze a tudás megszerzése a legfontosabb. Néha ugyan bosszantó, mikor egy kutya nem fogad szót. De olyan bájos és sokszor rendkívül mulatságos, ahogyan kutyáink megpróbálnak túljárni az eszünkön. Ha valaki együtt él a kutyájával, és megfigyeli őket, bizony sok örömben és mulatságban lesz része. Nézzék meg egyszer kedves gazdik, a kutyáik milyen pofákat tudnak vágni. A szemük sem áll jól. Szokták mondani. Igen, a szem állása nagyon sok dolgot elárul a testjelzéssel együtt. Ahogyan egymással kommunikálnak kutyáink. Az egyik legfontosabb és legüdítőbb látvány. Úgy tudnak mesélni. És mondják a magukét. Nekünk, gazdáknak pedig sokat kell tanulnunk. Kutyáink már remekül értenek bennünket. Legalábbis, ami a mozdulatainkat jelenti. A hozzáállásunkat, a magatartásainkat, az agressziónkat és az önteltségeinket az nem értik. Nem is érthetik. Mert kutyáink nem olyanok. Bár tudnak gonoszkodni, keménynek lenni, megalázkodni. Lehetnek bohókásak, semmibe vevők, játékosak vagy maguknak valók. De egy biztos. Mindezt a biztos családhoz tartozás, a szeretet és ragaszkodás reményében teszik. Ha nem vagy jó és tapasztalt vezető, akkor nem fogja magát jól érezni. Az előbb leírt jellemzések, magatartási vagy viselkedési formák ezeknek csak következményei,de nem szánt szándékkal. Mi, emberek tesszük őket ilyenné. Ne sajnáld az idődet, hogy formáld a kutyádat, hogy megtanuld megérteni. Ehhez idő kell, és nem kevés. Egy jó kutya kiképzése legalább másfél – kettő év. Ez pedig hosszú idő. Mikor a sok kárt látod a kertben, házban, mindenképp hosszú időnek tűnik. A kutyatartáshoz épp ezért a technikai feltételeknek is adottnak kell lenni. Kennel, póráz, anyagiak, idő. Kedves gazdik! nincs buta kutya. Csak olyan kutya van, akit nem a fajtájának megfelelő feladatra akarnak kiképezni. Olyan, mintha önök pl. csak felhasználói szinten tudnának számítógépes programokat használni, mégis magas szintű programozási feladatokat várnának el önöktől.  De nem sikerül. Ettől mégsem lesznek  buták, csupán nem a megfelelő feladatot akarják megtanítani önöknek.  Fel kell tudni ismerni milyen célra, milyen fajtát érdemes választani. Ne feledjék! Legalább 10-15 évre vesznek kutyát! Ha egy kutya az utcáról került önökhöz, akkor lehet, hogy el kell fogadni, hogy élete végéig félős marad valamilyen szinten. Ha ezt elfelejtik, akkor valóban nagyon sok bosszúságot fog okozni önöknek a kutyájuk.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás