Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Öreg kutya nem vén kutya, avagy tanítható-e, és mire?

Öreg kutya nem vén kutya, avagy tanítható-e, és mire?

Tanítható még a 10 éves kutya? Teszik fel sokan ezt a kérdést. Nos, egy mondattal meg lehet válaszolni, azért persze érdemes boncolgatni a témát. Kedves gazdik. 50 -70 évesen tud-e még az ember tanulni, tapasztalni? Hát persze, hogy tud. Meg is sértődnének, ha ebben a korban leírják önöket. Az agysejtek, az akarat megvan. És ami még jó, hogy van mögötte tapasztalat. Így más technikával, de bizony be tudják fogadni az információkat. A karbantartott agysejtek gyorsan felveszik az információt. Ha kellő motiváltsággal teszik, akkor nagyon könnyen és gyorsan tudnak az új dolgokhoz hozzászokni, megtanulni azokat. Nos, így van ez a kutyáknál is. Alapvetően az öreg kutyáknak sem tanítanak olyan különleges dolgokat, amit ne tudna elsajátítani.

Kétségtelen speciális feladatokat már nem érdemes adni nekik, és ne akarják idősebb kutyáknál elkezdeni a munkakutyázást magas szinten. A nyomkövetés valószínűleg már fárasztóbb lesz, az idegi munkát nem tudja hosszan végezni az idősebb kutya. A magatartás zavaros idős kutyával való foglalkozás arra épít, hogy a genetikában kódolt információt megpróbálja felszínre hozni. Itt viszont azért lehet nehéz jó eredményt elérni, mert a rosszul rögződött mozgássorozatok, reakciók olyan mélyen rögzülnek, hogy már nem tud másképp viselkedni.

Vannak fajták, amelyek fejéből a rögzültek nagyon nehezen változtathatóak át. Néhány fajtánál különösen nehéz dolog megváltoztatni a rögzülteket, mert a múltjánál fogva arra használták őket, hogy egyedül küzdjenek  (pl. kotorékeb, a farkasölő). Ezért makacsok és egy rossz vagy pozitív élmény gyorsan és tartósan megmaradhat az emlékezetében. Logikus is. Hiszen, ha egyfajta vagy akár többféle harci technikával küzdenek pl. a rókalyukban és azzal sikeresek, vagy épp az életüket tudják megmenteni, akkor azt érdemes a továbbiakban is használni. Amire aztán jönnek az újabb megtanult, megtapasztalt mozdulatok, viselkedésformák. Improvizálások sorozata, tapasztalatra, tudásra építve. Van, amelyik kutya kockáztat, vagy gondolkodás nélkül cselekszik. Egy elrontott idegrendszer reagálhat teljesen váratlan, kiszámíthatatlan reakcióval. Pl.A versenylovakat az ügetőn és galoppon fél vagy egy évre küldik el pihenni, egy hosszabb versenysorozat után.  Szükségük is van rá, hogy  az agysejtek pihenni tudjanak, hogy ne terhelődjenek túl. Ugyanilyen módon sokat segít az elrontott kutyáknak is, ha egy ideig pihenni hagyják, de közben kell vele foglalkozni, és korrigálni. Csak nem feltétlen kell célfeladatokkal terhelni.

Nos,visszatérve a kutyákra igen, nem csak érdemes, de kell is foglalkozni velük idős korban is. A francia agility világbajnok border collie kutya 10 évesen is agyon izgulta magát a pálya szélén, remegve várva, mikor mehet a pályára dolgozni. Pedig már nyugdíjas kutya volt. Kedves gazdik, nem a koron múlik, hanem azon milyen fajtájú kutyájuk van, milyen múltja van, hogyan foglalkoztak vele. Mert ezen múlik mi rögzült a fejében, mit lehet még érte tenni.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás