Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Ragadozó és préda

Ragadozó és préda

A lovak domesztikálása évezredeket vett igénybe.  És talán a kutya házisasítása nyúlik vissza ilyen régre. Talán már megszokássá vált, hogy a lovak mellett emlegetjük a lovasokat kísérő kutyákat, vadászó vizslákat, beagle és számos ilyen célra alkalmazott ebeket. Érdekes megfigyelés keletkezett, miszerint a lovainkat sokkal inkább képezzük, mint kutyáinkat, pedig a lovat betanítani sokkal több időbe telik.

Mi lehet ennek az oka? Többen azt mondják, magától tanul a kutyája, és egyébként nagyon sok feladatot tud már, ezért nem is érdemes sok energiát fektetni bele. Nos, a lovaknál nem sok ilyen mondatot hallani.

Nézzük meg a kutya és a ló életmódja közötti különbséget. A kutyák a ragadozók életmódját élik, míg a lovak a zsákmányállatok. A lovak csapatai azért alakultak, hogy megvédjék magukat attól, hogy áldozatul essenek a kutyához hasonló ragadozóknak. A ragadozók meghatározott módon gondolkodnak és viselkednek.  Gondolkodása erősen egysíkú.  Kizárólag a zsákmányra figyel, igyekszik becserkészni. Ezért a zsákmányállatoknak – mint a lónak is – folyton résen kell lenniük, szüntelenül érzékelni a környezet ingereit, változásait, a szokatlan zajt, egy közeli állat moccanását. A zsákmányállat élete szüntelenül veszélyben van. A ragadozó állat élete a gyilkolás, a préda elejtése és ezáltal a táplálék megszerzése, az életben maradás.

A lovak 360 fokra kiterjedő figyelmével szemben a ragadozókra a célratörő “gondolkodás”  a jellemző, amely kizárja a fölösleges ingereket. A ragadozók figyelme szüntelenül körbepásztáz, és soha nem lankad. Persze emellett foglalkozik a csapaton belüli helyének megtalálásával,  a beilleszkedésbe, az utódok gondoskádásával.  Amikor lovakkal foglalkozunk, bizony azt kell megértenünk ,hogy ő zsákmányállat módjára viselkedik, miközben az ember -mint ragadozó – elvárja tőle a feltétlen bizalmat. Egy ragadozóval szemben!

4 hozzászólás a/z “Ragadozó és préda

 1. Dorozsmainé Mária

  Üdvözlöm, Ürömön lakom egy kertes házban. Két kutyám van. Az egyik 12 éves labrador külsejű keverék, ő Vili.
  A kisebb talán 7 éves, megörökölt puli-pumi kinézetű, ő a Tücsök, mindketten fekete színűek. Nevelést talán csak tőlem kaptak, de ezt mások kényeztetésnek mondják.
  Tudom, hogy idősebb korukban ez már nehéz feladat, én
  belefáradtam és Öntől kérek ehhez a további eredményes boldogulásunkhoz tanácsot, és segítséget.
  Csirkéket vettem két hónapja, azóta végképp felborult az itthoni házi béke. Tegnap egy kiskakas tetemre leltem az udvaron, minden óvintézkedésem ellenére. Egyedül a képzés változtathat valamit a helyzetünkön.

 2. Zita írta

  Kedves Mária,

  Sajnos azt kell mondjam, hogy a labrador az vadászó eb. És 100 %-os eredményt nem lehet garantálni. A vadászó ösztön lehet olyan erős, h. a fegyelmezés nem sokat segít. Sőt, az ösztönök felülbírálják a tanultakat sok esetben. Meg lehet próbálni. Ilyenkor leginkább javasolt egy villanypásztor, vagy egy kerítés, amelyen nem tud átmenni a kutya.

  üdv

 3. Zsuzsa

  Labrador Kutyánk 12 éves .Mostanában többször hány.Mintha nem emésztené meg az ételt.Mi baja lehet?Válaszát előre is köszönöm.Zsuzsa

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás