Ragadozó és préda

A lovak domesztikálása évezredeket vett igénybe.  És talán a kutya házisasítása nyúlik vissza ilyen régre. Talán már megszokássá vált, hogy a lovak mellett emlegetjük a lovasokat kísérő kutyákat, vadászó vizslákat, beagle és számos ilyen célra alkalmazott ebeket. Érdekes megfigyelés keletkezett, miszerint a lovainkat sokkal inkább képezzük, mint kutyáinkat, pedig a lovat betanítani sokkal több időbe telik.

Mi lehet ennek az oka? Többen azt mondják, magától tanul a kutyája, és egyébként nagyon sok feladatot tud már, ezért nem is érdemes sok energiát fektetni bele. Nos, a lovaknál nem sok ilyen mondatot hallani.

Nézzük meg a kutya és a ló életmódja közötti különbséget. A kutyák a ragadozók életmódját élik, míg a lovak a zsákmányállatok. A lovak csapatai azért alakultak, hogy megvédjék magukat attól, hogy áldozatul essenek a kutyához hasonló ragadozóknak. A ragadozók meghatározott módon gondolkodnak és viselkednek.  Gondolkodása erősen egysíkú.  Kizárólag a zsákmányra figyel, igyekszik becserkészni. Ezért a zsákmányállatoknak – mint a lónak is – folyton résen kell lenniük, szüntelenül érzékelni a környezet ingereit, változásait, a szokatlan zajt, egy közeli állat moccanását. A zsákmányállat élete szüntelenül veszélyben van. A ragadozó állat élete a gyilkolás, a préda elejtése és ezáltal a táplálék megszerzése, az életben maradás.

A lovak 360 fokra kiterjedő figyelmével szemben a ragadozókra a célratörő “gondolkodás”  a jellemző, amely kizárja a fölösleges ingereket. A ragadozók figyelme szüntelenül körbepásztáz, és soha nem lankad. Persze emellett foglalkozik a csapaton belüli helyének megtalálásával,  a beilleszkedésbe, az utódok gondoskádásával.  Amikor lovakkal foglalkozunk, bizony azt kell megértenünk ,hogy ő zsákmányállat módjára viselkedik, miközben az ember -mint ragadozó – elvárja tőle a feltétlen bizalmat. Egy ragadozóval szemben!



4 hozzászólás : “Ragadozó és préda”

 1. Üdvözlöm, Ürömön lakom egy kertes házban. Két kutyám van. Az egyik 12 éves labrador külsejű keverék, ő Vili.
  A kisebb talán 7 éves, megörökölt puli-pumi kinézetű, ő a Tücsök, mindketten fekete színűek. Nevelést talán csak tőlem kaptak, de ezt mások kényeztetésnek mondják.
  Tudom, hogy idősebb korukban ez már nehéz feladat, én
  belefáradtam és Öntől kérek ehhez a további eredményes boldogulásunkhoz tanácsot, és segítséget.
  Csirkéket vettem két hónapja, azóta végképp felborult az itthoni házi béke. Tegnap egy kiskakas tetemre leltem az udvaron, minden óvintézkedésem ellenére. Egyedül a képzés változtathat valamit a helyzetünkön.

 2. Kedves Mária,

  Sajnos azt kell mondjam, hogy a labrador az vadászó eb. És 100 %-os eredményt nem lehet garantálni. A vadászó ösztön lehet olyan erős, h. a fegyelmezés nem sokat segít. Sőt, az ösztönök felülbírálják a tanultakat sok esetben. Meg lehet próbálni. Ilyenkor leginkább javasolt egy villanypásztor, vagy egy kerítés, amelyen nem tud átmenni a kutya.

  üdv

 3. Labrador Kutyánk 12 éves .Mostanában többször hány.Mintha nem emésztené meg az ételt.Mi baja lehet?Válaszát előre is köszönöm.Zsuzsa

 4. Kedves Zsuzsa, ezt állatorvos biztosabban meg tudja mondani egy kivizsgálással. üdv

Itt várom a kérdésed:

kutyaiskolaFoglalkozások
a kutyaiskolában

Szombat: kezdő engedelmes, ügyességi - és viselkedés terápia, haladó engedelmes, agility edzés
Vasárnap: Kezdő engedelmes, ügyességi és viselkedés..
További tájékoztatás az Információ menűpontban!


A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás