Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Szeret a kutyám, de megharapott

Szeret a kutyám, de megharapott

De sokszor hallani ezeket a szavakat. Engem szeret a kutyám, leül, szót fogad, nem mindig jön be ugyan, ha hívom és még sorolhatnánk. De játék közben, a kajánál megharapott. Morgott. Miért? Tulajdonképpen nagyon egyszerű a válasz. Méregeti az erejét velünk szemben. Még nem teljesen kiegyensúlyozott a hierarchia gazda és kutyája között. De akkor miért gondoljuk, hogy szeret. És vajon, ha visszamorog ránk, miért fogad szót, vagy miért játszik velünk, miért kedves? A kettő között alapvetően nincs összefüggés.

Olyan, mint a főnök a munkahelyen. Ha minden rendben megy, akkor általában nem morog a főnökünk sem, ha betartjuk a szabályokat, akkor látszólag minden rendben működik. Amikor azonban számára nem tetsző dolgot, folyamatot végzünk, akkor jön a szólás, a figyelmeztetés…. Ettől még nem feltétlen kell azt gondolni, hogy a vezető szereti a beosztottját. Csupán csak reagál annak tetteire, mozdulataira. Ettől támadhat az kényszerképzet, hogy a kutyánk szeret minket. Ez igaz, de csak mint jó beosztottat. Ha jól viselkednek a kedves kutyatulajdonosok, akkor szent a béke. Egyébként pedig kimutatja a foga fehérjét, morog, harap, támad. Nos, igen. Itt valóban dominancia kérdés húzódik meg a háttérben.

Bár érdemes azon is elgondolkodni, ha egy menhelyről hozunk ki kutyát, ha nem ismert múltja van a kutyának. Lehet, hogy egyszerűen csak emlékezik bizonyos szituációkra, és amikor az önök életében ismételten megjelenik a múltbéli jelenség, akkor reakcióból negatívan reagál, amit dominanciának vélünk. Pedig csak az idegrendszer dolgozott megszokásból, berögzült mozdulatsorok jelennek meg, nem kontrolállható reakciók. Ilyen esetben érdemes elgondolkodni, mennyire terhelődött az idegrendszer. Mennyire érdemes erőből csak a dominancia megszerzésére koncentrálni. Az ilyen múltú kutyák kezelése ugyanis sok esetben óvatosságot és időt igényelnek. Az idő gyógyítja a sebeket. Regenerál. Felépülnek az idegsejtek, megnyugszanak. Talán sosem fogja a kutya kiheverni a múltat,de nagyon sokat tud javulni.

Ezért fontos a gazda által nyújtott élet minősége, az idő faktor, türelem, de ez persze nem jelenti azt, hogy mindent meg kell engedni a kutyának. Hiszen a genetikában kódoltak azok továbbra is ott vannak a kutyában. Az alapvető magatartás elemek nem alszanak ki, és érteni is fogja a kutya. Ezért tehát kedves gazdik, ne sablonszerűen csak a vezető, domináns szerepre törekedjenek. Bár média és sok hír erről szól. A valóság azonban egészen más tud lenni időnként.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás