Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Új kutya a régi mellé

Új kutya a régi mellé

Van már kutya a háznál, de szeretnének újat. Rengeteg kérdést vet fel a gazdában.

Hogyan fogadja a régi kutya  az új jövevényt?

Jobb lesz -e neki

Ugye akkor a régi kutyám jobban fogja érezni magát

Mit csináljak, ha verekednek

Két azonos nemű vagy különböző neműek legyenek

Mennyi legyen a két kutya között a korkülönbség

Külön vagy együtt járjak velük kutyaiskolába

Fogja a régi kutyám tanítani az új kutyát?

És még sorolhatnánk a kérdéseket. Nos nézzük sorban, mi történik, ha új kutyát hoznak a régi mellé.

Elsőként érdemes megnézni, hogy honnan hozzuk a kutyát. Menhelyről, tenyésztőtől, milyen idős és milyen ivarú. Ha ezekre a kérdésekre elvileg tudják a választ, akkor sem biztos, hogy nem éri a gazdákat meglepetés.

Ha menhelyről hozzák, érdemes többször kilátogatni a menhelyre és ismerkedni az új kutyával. Kivinni sétálni, mert bizony a kutya akkor kezdi el igazi énjét megmutatni, ha olyan szituációba kerül. Fél, kutyával találkozik, ízlelgeti a szabadság ízét és az új gazda temperamentumát, egyéniségét, rangsorban való elhelyezkedését. Sokszor azzal áltatják magukat az emberek, hogy szegény kutya. Nos, nem egy esetet hallottam, hogy szegény kutya otthon megtámadta az új megmentő gazdáját, sok magam is tanúja és elszenvedője voltam egy ilyen esetnek. Ugyanis a kutya nem így gondolkodik. A menyhely előtt volt egy élete. Vagy az utcán vagy egy régi gazdától szedte össze az élet negatív és pozitív tapasztalatát. Erre rakódott még a menhelyi körülmény. És bizony ezt viszi magával tovább az új gazdához. Ezt még tetézi az is, hogy az új otthonában egy új kutya, vagy konkurencia várja őt. Ha tenyésztőtől hozunk el egy kis kölyköt, azzal talán könnyebb a helyzet a kutyák szempontjából. A gazdának pár hónapig nehéz, amíg a kiskutya is megtanul mindent. Ha két azonos nemű kutyát sikerül választani, akkor számíthatnak arra, hogy lesz konkurencia harc. Valamelyik kutya dominánsabb lesz. Lehet, hogy csak finoman és csak néhány dologban. De az biztos, hogy a két kutya nem fogja pótolni a munkát, a foglalkozást, az egyéni képzéseket, vagy a kutyaiskolát. Olyannyira nem, hogy a félős kutya a félelemre fogja tanítani a másikat, és sajnos ezek a félelmek a gazdától erednek. Ha nem kutya módra kezelik az egyik kutyát, bizony a másik is leveszi a mintát. Tapasztalhatnak ugyan némi javulást, mert a két kutya együtt már bandázik is és bátrabb, de apróbb vagy éppen nem kevés jelét fogják mutatni annak, hogy ketten sem érzik magukat kutyául. A kedves gazdi pedig ugyan úgy nem fogja érteni ezt a testbeszédet és akkor két kutyával fog küzdeni.  Egy szóval a munkát, a helyes mentori hozzáállást a gazda részéről nem fogja megoldani és helyettesíteni egy új kutya. Ideig óráig hihetjük azt, de már ott gondban lehetnek a kedves gazdik, amikor a két kutya nem jön ki egymással. És még mennyi minden dolog lehetséges.

4 hozzászólás a/z “Új kutya a régi mellé

 1. Soós Emese

  Új kutya régi mellé. Nekem egy Yorkim volt, 8 éves. Szerettem volna egy kölyökkutyát, újra átélni a kiskutya adta örömöket. Gondolom már is kirajzolódott a problémám lényege… Arról lehet olvasni, hogy mit tegyünk mielőtt kiválasztjuk az új kutyust, de mit tegyen az aki már elkövette azt a hibát, hogy kiskutyát hozott haza egy túl idős, túlságosan a gazdihoz ragaszkodó kutyushoz…? Jelenleg nem dolgozom, de félek, hogy egész nap egymást fogják ugatni, ha magukra hagyom őket. Nagyon megszerettem már a kisebbiket is…. Egy hónapja van nálam, jelenleg a konyhában lakik, míg a másik kutyus a nappaliban.Ha főzök stb akkor természetesen én magam is vele vagyok. Néha beengedem a kicsit a nappaliba olyankor heves játékba szeretne kezdeni az idősebbikkel, persze az mérgesen elzavarja magától rákap. (nem harapja, csak…) aztán az egyik kutyát az egyik kezemmel, a másikat a másikkal nyugtatom, így ha elalszik a kisebbik, és nem ér hozzá az idősebbikhez akkor a helyzet ok… ha nagyon eleven a kicsi kiviszem a parkba játszok vele kifárad, eszik, alszik… 13 hetes a kicsi sokat még nem játszik max fél óra alatt kifárad eszik és alszik… ekkor csend van. Felvettek dolgozni hónap végén kezdenem kellene, és nagyon félek, hogy ha egyedül hagyom őket, akkor véget nem érő ugatásba kezdenek. Talán egy kenel segítene? Lehet kapni lakásba való kisebb méretű kenelt (kutya ketrec ami nem fedett, rácsos és elég nagy, hogy játszhasson, ehessen, és a pelus is beférjen) talán segítene, ha a kisebbiket erre szoktatnám és az ajtaját bezárnám amíg nem tartózkodom itthon? Fejmosást már nem kérek, hogy mért vettem idősebb, rosszul szocializált kutya mellé egy kölyök kutyát, higgye el, többet nem tenném! (rosszul szocializált: az idősebb kutyát hat hónaposan vettem, és már akkor is támadó jelleggel állt fel mindenkivel szemben emberrel, és állattal szemben, ami abban nyilvánult meg, hogy ugat és morog és támad de… harapni soha nem harapott. Talán az idősebbet kellene tanítani? Eddig nem volt zavaró ez a fajta viselkedése, hisz 3 kg – os a kutyus, mindenki bájosnak találta még így is) Kérem, amennyiben tud, segítsen, ajánljon valakit aki tud segíteni, adjon tanácsot a tartásukkal kapcsolatban, minden megoldás érdekel! Köszönöm. SE.

 2. Zita írta

  Kedves Gazdi,
  Távol álljon tőlem, hogy bárkit megbántsak, vagy rosszat mondjak, azért mert jószándékúan szeretett volna több kutyát.Az öreg kutyával alapvetően ilyen téren nem érdemes már foglalkozni, mert nem sok eredménye lesz. Illetve nem megbízható lesz a végeredmény. És nem biztos, hogy az öreg – már koránál fogva is játszani szeretne. A kicsivel nagyon jól csinálja, hogy játszik, lefárasztja. Alapvetően meg is írta a megoldást, és meg is csinálta. Vigye továbbra is kutyák közé, játsszon, élvezze a kiskutya az életet. Így némileg kárpótolva lesz az öreg magatartását illetően. Szép lassan majd megszokja, hogy ön olyan gazdi, aki tudja hogyan kezelje a helyzetet. Megtanulja, hogy az öreget békén kell hagyni, cserébe ön megteremti a lehetőséget, hogy más kutyákkal játsszon, a világot megismerje. A nagy méretű terület leválasztása nagyon helyes ötlet. Mert jobb megelőzni, mint egész nap aggódni, vagy a végzetes összeverekedés következményein sírni.

 3. Paplukács Zita

  Kedves Zita!

  Olvasgattam írásait. Szeretném tanácsát/véleményét kérni.
  A tavalyi év során sajnos két idős kutyám is elhagyott minket. Jelenleg egy 1 éves komondor szukánk van, aki mellé szeretnénk egy másik kutyust is. November óta egyedül van, télen nem nagyon sikerült mellé társat találni :-(. A dillemma, hogy milyen korú és nemű kutya lehetne mellé keresünk? Szuka vagy inkább kan kutyát tudna jobban elfogadni, kölyköt, vagy pár hónapos kutyát, aki jobban bírja a “gyűrődést”? A komondor hozza a fajtája jellegét, elég domináns egyéniség, és még mivel fiatal, túlságosan hevesen játszik, rohangál, ugrál stb. és mióta egyedül van, nincs fajtárs aki rendre intse, hogy elég volt a tombolásból… Mivel a Férjemmel tanyán élünk, állatokat tartunk, de mindketten dolgozunk jó lenne ha kijönnének egymással és a többi állatkával egész nap…
  Köszönöm!

 4. Zita írta

  Kedves Zita,
  Nehéz előre megmondani, hogy egy domináns egyeddel szemben mi lehet a jó. Lehet, hogy talál jó játszótársat egy szukában, ha az kedves. Lehet, hogy nem. A kanokat könnyen ledominálják a szukák, és azzal fog küzdeni, hogy a kan rámászik a szukára. Amit javasolnék. Elsőként ne tegyen társat melléje. Vigye el iskolába, ha lehet. Vagy próbálja meg kutyák közé vinni szakértővel együtt, hogy tudjon játszani, megismerje a környezetét, a magatartás kódexet. Mert hiába vesz mellé bármilyen kutyát is, a nem ragadozó módjára kezelt kutya sosem fog kijönni egy kutyával sem. De ha megvannak az alapok, akkor már egy -egy csetepatét, sokkal könnyebb korrigálni. Hiszen addigra már játszott annyi kutyával, amiből megtanulja más kutyák jelzésrendszerét, a jó válaszreakciókat, és ön is fogja tudni, hogyan reagál általában a kutyákra és a környezetre a kutyája. Ez egy nagyon jó kiindulási alap ahhoz, hogy a későbbiekben jól tudjon dönteni és nagyon jó támpontokat adhat egy kutyakiképzőnek, hogyan kezelje a kutyát.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás