Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Vadászat a vadonban

Vadászat a vadonban

Néhány szót ejtsünk a farkasokról, hiszen a kutya a farkastól származik. Az etológiában még ma is számtalan viselkedés formát, a farkas csapatban történő viselkedéséhez hasonlítanak, annak ellenére, hogy kutyánkat már háziasítottuk.

A vadászat során a farkas falka minden tagja a falkavezér “utasításai” alapján vadászik. A kiszemelt zsákmányt elkezdik üldözni egészen addig, míg az kifárad. Ekkor megtámadják és lerántják a földre. A vadászat célja a táplálékszerzés, mely három alapvető viselkedés formát foglal magában. A farkasok tömeges támadással tudják áldozatukat megölni. Ennek egyik célja az életben maradás és a támadás során a lehető legkevesebb sérülés szerzése. Ezt a viselkedési formát tapasztalhatjuk a kutyák falkában történő támadásánál is.

Akár emberrel, akár kutyákkal szemben. Ezt a tényezőt a kutyával való együttélésünk során nem hagyhatjuk figyelmen kívül. A vadászat során a farkasok hatalmas távolságokat képesek bejárni, vadászterületük óriási. Kiéhezett állapotban egyetlen éjszaka alatt képesek ötven kilométeres távolságot is becserkészni. Minden falkának megvan a maga vadászterülete, amelyet elhatárol más falkától. Többnyire estétől hajnalig vadásznak.

2 hozzászólás a/z “Vadászat a vadonban

 1. Vanhall Károlyné

  Kedves Zita!
  Nagy szükségünk lenne szakértő tanácsokra az 5 éves, okos, szeretett, “majdnem fajtiszta” németjuhász(szerű)kutyusunkkal kapcsolatban. Egészen a tavalyi évig szó szerint semmi gondunk nem volt egymással, engedelmes, játékos, jó házörző kutyus volt,a család nagy kedvence és soha nem szökött meg az udvarból.Tavalyig. Akkor néhányszor előfordult, hogy meglógott,lyukat csinált a kerítésen, de reggelre, vagy néhány órán belül hazajött. Természetesen rendre utasítottuk és látom rajta, hogy tudja is, hogy az rossz. Aztán jöttek a nagyobb bajok. A kutyus ugyanis levadászta a tyúkjainkat és a nyuszijainkat, akiket egy ezek szerint nem biztonságosan bekerített helyre telepítettünk, valahogy oda is bejutott.Ekkor a férjem már nagyon-nagyon haragudott rá, ki is kapott rendesen, de ez attól félek kevés, hiszen hiába látjuk rajta, hogy tudja, hogy rosszat csinált, az ösztöne hajtja, a pillanatban nem tudja visszafogni magát. Mára pedig elég súlyos ez a gond, ugyanis új házba költöztünk, ahol egész jól mentek eleinte a dolgok, jól kezdte őrizni a házat, jelezni mint azelőtt otthon,de sajnos megint megtalálta, hol juthat ki a kerítésen és újra kezdett elmászkálni. Viszont ez egy vidéki környezet, sok háznál tyúkokkal, ( már haza is hozott nekünk “ajándékba” egyet) és ráadásul rendszeresen vadásznak a környéken. Nagyon féltjük, és ez így nem mehet tovább. Most kénytelenek vagyunk megkötni, mikor nem vagyunk kint az udvaron, vagy otthon. De szerintem ettől csak rosszabb lesz a helyzet. A családban is konfliktusok alakulnak a kutya miatt, mi nagyon szeretjük de a férjem már nagyon haragszik rá. Szeretném megkérdezni látsz-e esélyt arra, hogy ezt az 5 lassan 6 éves kutyust ezzel a vadászó természetével meg tudjuk változtatni valamilyen módszerrel, vagy inkább mindenkinek jobb lesz, ha elengedjük Őt és talán egy biztonságosabb, kevésbé falusi vagy vadászati övezetben még találhat szerető gazdákat.Ha még van esély a tanítására, kérlek mondd meg hol tudnék hasznos információkat, segítséget kapni ehhez. Előre is köszönöm a véleményt vagy jó tanácsot.
  Szép napot!
  Vné Aranka

 2. Zita írta

  Kedves Aranka,

  100%-os megoldást nem lehet erre adni. Ha egyszer rákapott az ízére, bármikor – ha elszökött – foghat csirkét megint. Amit mégis lehet tenni. Elsőnként minden kerítést megerősíteni. És a kutyával dolgozni. Ha kifárad és az ösztöne megnyugtatásra kerül, kevesebb energiával indul majd vadászni. Vagy egyáltalán nem fog vadászni. Ilyenkor persze érdemes megnézni a kutya hátterét, környezetét. Mert az sok mindenre adhat választ. Többek között erre a magatartásra is.

  üdv

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás