Hol van a helye a kutyánknak? Kertben vagy a lakásban? Ez egy örök dilemma a gazdik részére. De miért is? Vajon csak a lakást féltik, vagy van ennek egészségügyi háttere is? Ha valaki megnézi „Az egyik kopó, másik eb filmet” , akkor kap némi ízelítőt, milyen egy kutyával együttélni egy lakásban vagy egy kertes házban. A legtöbb egyednél kell jó néhány hónap,míg megtanulja a rendet. Ha lakásban lesz elhelyezve, a kerti szabályokat akkor is ismernie kell. Pontosabban meg kell tanítani a kutyának. Hiszen önmagától honnan is tudhatná, mit szabad és mit nem.
Csak érdekességént szeretném elmondani, hogy a filmben 4 kutyával tudták eljátszani a kutyás szerepet. Ennek oka pedig az volt, hogy a kutyáknak egyénenként volt olyan feladatuk,amiben kiemelkedőek voltak. Habár szinte mindegyik kutya meg tudta csinálni a feladatokat,de így sokkal jobban mutattak a képernyőn. A kutyák betanítása több hónapot vett igénybe.
Ez azt jelenti,hogy egy új kutya tanítására,képzésére bizony sok időt kell fordítani. Ne legyenek türelmetlenek. És ha valami nem sikerül, gondoljanak arra,hogy egy feladat,amit kérnek a kutyától,lehet számára kellemetlen. Önök meg azt gondolják,hogy a kutya buta,nem érti,engedetlen. Biztatásként a munkához, a filmbeni kutyák egyike sem volt hajlandó egy jelenetet megcsinálni. A sörös dobozt kellett volna kinyítniuk és inni a sörből. A konzervdobozt még kinyitották,de sört nem voltak hajlandó inni. Ez persze érthető,hiszen a kutya étrendjébe nem tartozik a sör, és nem is tesz jót a gyomrának.
Kerti kutya
- szeret ásni – ha vakondot,egeret érez, fog is.
- kaparja kívülről az ajtót,mert be szeretne jönni – ha birja a kinti hőmérsékletet, zajokat, környezeti tényezőket,akkor megtanítható. Félős kutya mindenképp valahol menedéket fog keresni. Vagy a házban,vagy egy farakás alatt,de lehet, hogy megszökik.
- mindent megugat – bizonyítani szeretne,hogy ő jó házőrző. Félelmében ugat annyit és indokolatlanul. – Jó foglalkozások,sétákkal, korrigálással helyére lehet tenni a túlzott mennyiségű ugatást.
- kan kutya mindent megjelöl . ezen nem igazán lehet javítani. Ez a genetikában kódolt cselekvés. Megelőzés, és bizonyos helyekre szoktatással korrigálható
- kerítést bont, és átmászik rajta -a kutyák nagyon rafináltak, és akrobatikus ügyességgel tudnak kerítést mászni. – Különböző technikai megoldásokkal lehet megelőzni. A szökések okai lehetnek: félelem, belső motiváció, unalom,szagok…..
- kirohan a kapun, amikor kinyitják azt – képzéssel ez megoldható
- ugatja a postást – ez egy érdekes dolog. Nem minden kutyára igaz. Ehhez több analizálásra lenne szükség, hogy egyértelműen lehessen megállapítani, hogy a postást miért ugatja. Lehet, hogy ahogy a magasabbra tett postaládához emelve a kezét, egy támadó mozdulatot fedez fel benne a kutya, lehet, hogy a postás maga nem szereti a kutyát és ilyenkor ezt érzi. De azért egyértelműen nem mondhatnánk, hogy a postásokat nem szeretik a kutyák.
Lakásban tartott kutya
- kaparja az ajtót,felugrál rá – jelzi,hogy ki szeretne menni, tanítható,hogy a szándékát másképp jelezze
- sokat ugat – kinti zajok, ismeretlen hangok, valamit érez,hall,amit az emberek nem hallanak. Ilyenkor tévesen mondhatják,de hát nincs kint semmi. Van,de csak a kutya érzékeli kifinomult érzékszerveivel
- a kan, és sokszor a szukák is megjelölik kezdetben a lakás bútorait. – a kezdeti időszakban ez bizony megtörténhet. Megjelöli a területet, de amint rájön, hogy ez a gazda területe, ez a szokása elmarad. Új helyen azonban újból előfordulhat.
- felmászik a puha ágyba, kanapéra – az ágy, kanapé puha és kényelmes. A ragadozók amúgy is szeretnek a magaslatokra felmászni. Onnét jobban belátják a terepet. Ezt a szavannákon jól meg lehet figyelni. A gepárdok fára másznak, ez egyben védi is őket a hiénáktól, akik nem tudnak fára mászni. Ugyanilyen elven működik a vadászles is. Magasan van, el lehet rejtőzni az állatok elől.
- állandóan a gazdi nyomában van – ez természetes, hiszen szereti a társaságot. Kiváncsi, és lehet, hogy a gazda megmozdulása egy sétát jelent, vagy kaját.
- kunyerál, kukázik – az éhes kutya, a nem fáradt kutya fog kaját kunyerálni és kukázni. Persze teljesen megbízható módszer talán nem is létezik, amivel le lehet erről szoktatni a kutyát. Illetve vannak durvább leszoktatási módszerek, de azokra most nem térünk ki. Ha lehet, ne hagyjunk kukát és kaját a kutya orra előtt, ha nincsenek otthon. A ragadozók ilyen téren az életbenmaradás miatt igyekeznek minél többet enni.
Érdemes elolvasni az alábbi összefoglalót a kutyák történetéről, és szokásairól.
https://mariaalbok.eoldal.hu/cikkek/jan-fennell–kutyapszichologia-vagy-tanuljunk-meg-kutyaul.html
Egyéni képzés és viselkedés kezelésre vonatkozó információt itt talál:
Mit lehet tenni, ha agresszív kutyánk van?
Tel: 20 320 2438