Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

1 kutya etetése és a falkavezérség

1 kutya etetése és a falkavezérség

A kutya etetése nem egyszerű feladat. Nem csak a minőség szempontjából, de a falkavezérség kialakítása szempontjából is. Hogyan érdemes etetni kutyáikat, és milyen szempontok alapján. Hogyan tudják a sok információból a helyeset kiválasztani. Sok tanácsot hallanak, hogyan etessék a kutyáikat. Hogyan kell viselkedni, ki eszik elsőnek, evés előtt ültetni kell, mindenféle titkos szót használni, ha ehet.

Vajon melyik állítás lehet igaz, és szabad – e otthagyni a kutya előtt a kaját?

 • Ha etetés előtt a kutyát, tálja előtt leültetik, attól még nem lesznek jó falkavezérek. Az ültetés a kutya részére csak egy feladat, amit ha megcsinál, megkapja a kaját.
 • A gazda eszik előbb. No igen, ezt sok helyen tanítják. Semmi jelentősége, mert a szituációt, vagyis ezt a bóhockodást nem is igen érti a kutya. Ha megpróbálják elvenni a csontját, ott már van erőfitogtatás. Ez persze csak azon kutyáknál szembetűnő, akik amúgy vezér egyéniségek.
 • Ugyanezt a jelenetet próbálják meg egy oroszlánnal eljátszani. Nos, ha önöknél hús lenne, és szembeállna egy oroszlán önökketl, ott nagy jelentősége van a fizikai erődominanciának. Az oroszlán erősebb, ezért el is fogja venni az ételt az embertől. És ő fog enni elsőként.
 • Ugyanez a jelenet fordítva is igaz. Az ember nem tudja elvenni a ragadozótól – ez esetben az oroszlántól – elvenni a levadászott antilopot, vagy zergét.
 • Két kutya is harcol az élelemért. Az erősebb és vadabb fogja a másik ételét elvenni és megenni. Az evés ugyanis az életbenmaradást jelenti.
 • Ha arra tanítják a kutyáikat, hogy egy titkos vezényszóra ehet csak. Az egyik oldalon az hasznos, ha azonban más gazdához kerül a kutya, vagy elkóborol, előfordulhat, hogy a kutya nem fog enni, mert nem kapja meg a megfelelő vezényszót erre. Az idő múltával azonban a vezényszavak felejtődhetnek, és újbóli megerősítés szükséges.
 • Ki tudja venni a kutya szájából az ételt. Igen, ez nagyon hasznos. Előfordulhat, hogy egy csontszilánk vagy bármi más beszorul a kutyájuk fogsorába. Vagy csak egyszerűen ki kell venni a szájából valami tárgyat, amit a földről szedett fel. Kétségtelen minden kutyától nem lehet csak úgy elvenni a tárgyakat. De a tapasztalat azt mutatja, hogy a dominanciának és a tárgyak kivételének nem mindig van köze egymáshoz. Ez szituáció függő, és attól is függ, mi a tárgy.
 • Ha segítséget kér a kutyánk, mert a foga közé szorult valami, akkor meglehet, hogy az amúgy domináns kutya is engedni fogja, hogy a szájába nyúljanak. Kíváló érzékeikkel ugyanis megérzik, hogy ez nem dominancia, hanem segítségnyújtás lesz a gazdi részéről.

A magyarázatok többsége szerint, ne hagyják az ételt egész napra a kutya elött. Mi lehet az indoka, ennek az elterjedt gondolatnak:

 • A falkavezér vadássza le a zsákmányt, és  a falkában kialakult hierarchia szerinti sorrendben esznek. Ezt a hierarchiát pedig a falka vezetője alakítja ki.Ha az étel folyamatosan a kutya előtt van,akkor olyan,mintha a beosztott vadászta volna le az ennivalót. S mivel előtte van az étel, bárki engedélye nélkül enni is tud belőle.
 • Azt érdemes tudni,hogy a falkavezér szerep nem csak a zsákmányolt ennivaló szétosztásából áll. Az egy komplexebb feladat. Kétségtelen, hogy az étel a fennmaradás, életbenmaradás egyik legfontosabb tényezője.
 • Azt azonban érdemes figyelembe venni,hogy vannak kutyák,akiknek nem az étel a legfontosabb. Számára majdnem mindegy ki adja a kaját. Számára lehet,hogy egy labda megtartása a fontos. A játék során nehéz elvenni tőle,mert morog,elviszi stb.
 • Ha az ételt elveszik a kutya elől, azzal az étkezés mennyiségét is tudják szabályozni. Van ugyanis olyan kutya, amelyik addig eszik, amíg ételt lát. Az pedig veszélyes,mert a kutya el is pusztulhat.
 • Sokan keverik a dominanciát azokban az esetekben, amikor a kutya elé leteszik az ételt, és a kutya a tiltó vezényszó hatására nem eszi meg. Alapvetően ez egy feladat. A kutya megtanulja, hogy a tiltó vezényszót feladatként fogja fel. Ha az étel pedig táp, az amúgy sem olyan értékes a kutya számára. De egy csont, egy szaftos hús, sokkal inkább harcra készteti a kutyát.

Agresszió,félős vagy félelemből harapós kutya rehabilitációjában hívjon, bizalommal forduljon hozzám!

 • gemmagabi@gmail.com
 • 06 20 3202438

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás