Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

A kutya szeparációs szorongása és lehetséges okai 1

A kutya szeparációs szorongása és lehetséges okai 1

Sokat hallani a kutya szeparációs szorongásáról. Sajnos nagyon sokszor akkor is ezt a kifejezést használják, ha ez nem illik az otthon maradó kutya viselkedésére.

Vajon mi is ez, és mi áll a háttérben. Mit jelent, hogy szeparáció? Az idegenszavak szótára szerint a szeparáció elkülönülést jelent.

 • Az elválás lehet, ha a gazda elmegy otthonról és a kutya otthon marad egyedül.
 • Ha a kutyát a kocsiban hagyják egyedül
 • Ha kikötik a bolt előtt
 • Ha beteszik egy kennelbe, és otthagyják
 • Ha egy szobába zárják
 • Egyszóval, ha egyedül marad a kutya

 

Sokféle megoldásról olvasni, hogy ilyenkor mit kell tenni.

Mint például:

https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/dogs/behaviour/separationrelatedbehaviour

 • Hagyják bekapcsolva a tévét, rádiót
 • Köszönjenek el a kutyától, és mondják azt, hogy majd visszajönnek
 • Hagyjanak ott egy ruhadarabot, amin a gazdi illata van
 • Vegyenek egy másik kutyák, hogy ne érezze magát egyedül
 • Adjanak neki természetes alapú nyugtatót

 

 

Mi lehet a szeparációnak az oka?

 • Kölyökkorban szerzett rossz tapasztalat
 • Rossz tartási körülmények
 • Az otthonról való távozáskor, rossz korrekció a kutya felé
 • Túlzott babusgatás, a kutyák félelmeinek megerősítése az nélkül, hogy tudatában lennének a rosszul beidegzett mozdulataikról
 • Álhierarchia kialakítás a gazda részéről

 

Megoldások:

Konkrét megoldást nehéz leírni, de az alapvető okokat nézzük meg.

 • A nem megfelelő viselkedés korrekciókat követően, a kutya magára van hagyva. Büntetésként egy szobába is bezárják. Mivel ilyenkor nem tud kivel kommunikálni, és rendezni a helyzetet, hiszen egyedül van a szobában, kialakulhatnak félelmek, amelyek megoldatlanok maradnak.
 • Zene, tévé, rádió lehet, hogy valamit jelent a kutyának. De alapvetően nem olyan mértékben pótolja a gazdit.
 • Lakásból távozáskor lehet babusgatni, ha alapvetően a gazda ragadozó módjára dolgozik a kutyájával. Az eltávozás pillanata nem arra való, hogy akkor neveljék a kutyát, vagy sajnálják. A távozási folyamatra már előtte napokkal, hetekkel kell készülni. A kutyát szoktatni, és jó korrigálásokkal megértetni vele, hogy ez csak egy feladat. Mint a vadonban az oroszlánok, gepárdok is otthagyják kölykeiket, amíg vadásznak. Kétségtelen, hogy ilyenkor a gepárd kölykökre senki nem vigyáz, és el is kóborolhatnak. De velük született ösztönükkel megérzik a veszélyt. És szokatlan hangra, zajra  visszahúzódnak a biztonságot nyújtó oduba. A csapatban élő oroszlánkölykökre általában egy nagynéni vigyáz. Ha ő is vadászni ment, akkor a nagyobbacska kölykök, kiváncsiságukat kíelégítve felfedező útra indulhatnak. Mivel a vadászat és az egyedüllét rendszeres, ezért a ragadozó kölykök ezt megszokják.
 • Ha lehet, távozáskor nem kell mondani a kutyának, hogy nem kell félni. Ugyanis a kutya számára ebből az következik, hogy a gazdi fél. Már azért is, mert a mozdulataik, a hangjuk, a rezgések ezt fogják sugallni a kutyának. A gazdik ennek nem is biztos, hogy tudatában vannak, talán nem is tudják, hogy az éterben azok a pici rezgések, sok mindent elárulnak a kutyának.
 • Van olyan kutya, amely kennelhez van szoktatva, ha a gazda elmegy tőle. Ez nem mentesíti a gazdát, hogy jó korrigálásokat adjon a kutyának. De biztonságot adhat a hely a kutyának. Mert ezt szokta meg.
 • Az a kutya, akit nem visznek ki a kertből, vagy csak ritkán, az könnyen félni fog a kinti zajoktól. És ez hatványozódik, mikor a gazdi őt egyedül hagyja. Mivel bizonytalan a kutya, ezért az ilyen zajokat nem tudja hova tenni. Bizonytalan lesz. És ettől szeretne megszabadulni. Ezért hanggal, kaparással, rombolással is reagálhat a gazda távozásakor.
 • Ha van egy másik kutya, akkor javulhat a helyzet. De egyik kutya a negatívot át tudja adni a másiknak. És akkor már két kutya fog szorongani, ha a gazda elmegy otthonról. Vagy egymáshoz bújnak…..ilyenkor még akár egy macska jelenléte is segíthet. De hangsúlyozom, hogy a helyes foglalkozást ezek nem pótolják. Ezek csak csökkenthetik a szorongás mértékét.
 • Az a kutya, aki soha nem volt egyedül, vagy nem volt jól korrigálva, az mindig mutatni fogja a szorongás jeleit.
 • A szeparációs szorongás könnyen összekeverhető, amikor egy kutya csak reklamál, hogy ő is szeretne a gazdával menni. Ez általában a fáradhatatlan, nagyon motivált, pörgős kutyáknál figyelhető meg, ha nincsenek kellően lefárasztva.

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás