Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

A kutyám viselkedése megváltozott. Mit csináljak?

A kutyám viselkedése megváltozott. Mit csináljak?

Költözés

Bármilyen változás áll be a kutya életében, az hatással lehet a viselkedésére. A kérdés az, hogy miért és mit lehet azzal kezdeni. Nézzünk erre néhány példát.

Ha valaki költözésre szánja el magát, az izgalommal, készülődéssel és sokszor bosszankodással is jár. Ezeket az érzéseket pedig érzi a kutya. A levegőben a feszültség hullámai terjengenek. Ezzel nem is lenne gond, ha közben a gazda magatartása is nem változna meg.

Az nélkül, hogy tudatában lennének, bizony az önök magatartása is megváltozik ilyenkor. Feszültebbek, dekoncentráltabbak. És ami a legrosszabb, kevés idejük lesz majd a kutyájukra. Ez már önmagában is elég indok, hogy a kutya magatartása is megváltozzon. Tulajdonképp a kutya csak átveszi az önök rezgését. Persze milyen jó lenne, ha ez csak ennyi lenne. Valójában, a az új hely, az ott még ki nem alakított szabályok, hierarchiák, a környék kutyáival való ismeretlenség elbizonytalanítja a kutyát. A kezdeti nehézségeken mind a gazdinak, mind a kutyának át kell esni. Hiszen a gazdaknak ugyanúgy ismeretlen emberekkel kell megismerkednie, megbizonyosodnia arról, kiben bízhat, kiben ne. Ehhez pedig idő kell.

Képzeljék el, hogy ha van az új helyen valaki, akár egy szomszéd, akár egy ismerős, aki önöket bevezeti az új hely rejtelmeibe. Mesél, elmondja, milyenek a szomszédok, a helyi látnivalókról, szokásokoról. Ezzel megkönnyítve az önök gyors beilleszkedését az új környezetbe.

Nos, kutyájuk ugyanezt várja el. Valaki segítsen neki beilleszkedni az új helyre. Ez a feladat önökre vár, és önök lesznek a mentorai a kutyájuknak.A megoldást önökönk keresztül fogja megkapni kutyájuk. Hogyan viselkedjenek, mikor ugassanak, a kutyákkal hogyan viselkedjenek. Ha ebben a gazdi is ég bizonytalan, akkor a kutya is bizonytalan lesz. Saját maga fog kialakítani egy rendszert, egy viselkedésformát. Ez lehet egy bizonytalanság, lehet agresszió vagy félelem. Ezek általában ideiglenes magatartásformák,  de ez nagy mértékben függ a gazdától. Ha ú nem jól kezeli le a kutya reakcióját, a problémák állandósulhatnak.

A gazda és a kutya életéből eltűnik valaki, vagy új személy lép be az életükbe

Ha egy család életébe újszülött érkezik, vagy új barát,barátnő érkezik egy vadabb kutya meg fogja követelni a hierarchia harcot. Ez legfőkébb akkor probléma, ha a kutya gazdája elmegy otthonról. A kutya ugyanis a gazda jelenlétében is másképp viselkedhet, de ha a gazda elmegy, bizony kimutathatja a foga fehérjét. Harc nélkül nem fogja engedni, hogy az eddig általa uralt területet átadja önként az új jövevénynek.

A gazda sokat tud ezen segíteni, de a felállított szabályok általában addig lesznek érvényesek, míg a gazda is a kutya mellett van. Mivel ez a viselkedés a genetikában kódolva van, ezért a kutya számára természetes a harc. Persze ez függ attól, hogy a kutya egyénisége milyen.

Egy jóindulatú kutya kevésbé, vagy alig észrevehetően fogja területi igényeit érvényesíteni.

Ha egy újszülött érkezik a családba, azt előre nem lehet tudni, hogyan reagál rá a kutyájuk. De érdemes a gyereket még évekig nem egyedül hagyni kutyával, sem macskával. Egy fizikailag még nem erős, mentálisan dönteni még nem tudó csecsemő, vagy fiatalkorú nem tudja kezelni a helyezetet, és az állat reakcióját. Persze hallani, hogy együtt nőnek fel gyerekek a háziállattal és életre szóló barátság szövődik közöttük. Igen, van ilyen is,de mi most az extrém helyzeteket elemezzük.

Új állat érkezik a családhoz

Örök dilemma, hogyan válasszanak új kutyát a meglévőhöz. Hogyan fognak egymásra reagálni. Hogyan történjen a kiválasztás.

Ami fontos, hogyan ismertessék össze kutyájukat a másik kutyával. A helyzet itt is ugyanaz lesz, mintha új helyre költöznének. A két kutya egészen másképp szokott viselkedni, ha a gazda is ott van. Ha azonban elmegy otthonról, akkor a kutyák általában megpróbálják a hierarchiát, a rangsort kialakítani. Ezt pedig nehéz kezelni. Mert ugye nincs otthon a gazda.

Ilyenkor lehet egy kamerás rendszeren keresztül figyelni az otthoni eseményeket, és ha szükséges hanggal korrigálni a kutyákat.

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás