Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

A viselkedés fejlődése 1

A viselkedés fejlődése 1

A kutya, mint a húsevő általában, későn érő faj. Míg egy patás állat – zebra, gnú – születése után pár órával már lábra áll, addig a kutyakölyök mozgási és érzékszervi képességei a minimálisak. Az újszülött kiskutya épp ezért több gondoskodásra szorul, függ a környezetétől, az anya vagy gazda gondozására szorul. A kapcsolattartása a külvilággal reflexekre és veleszületett viselkedési mechanizmusra támaszkodik.

A kölyökkutya fejlődési szakaszainak a jellemzői:

Az újszülött szakasz

Világra jöttük során az újszülettek szeme, füle zárva van. Szaglásuk viszont működik, hiszen az anyatejet is kiszimatolják az anyakutyán. Az alomban általában szorosan egymás mellett fekszenek és így melegítve egymást alszanak.

Átmeneti szakasz

Gyors idegrendszeri- érzékszervi érés jellemző. Két hetes korban elkezd kinyílni a szemük, de kb. 6 hétig még nem teljes a látásuk. Kinyílnak a füleik, az anya vagy gazda hangjára elkezdenek figyelni a kis fülüket hegyezni. Az izomtűnus elkezd normalizálódni a hajlító és feszítő izmok összehangolt működése figyelhető meg. A kölyök megpróbál négylábra is állni. 3-4.hetes korban igyekszik eltávozni a vacokból, ha vizelni akar. Támadó ugatás első próbálkozásai is megfigyelhetőek már, sőt már az első farkcsóválás jelei is.

Szocializálódási szakasz

A kb. 1 hónapos kölyök már többet mozog, kezd kialaklni a tájékozódási reflexe, a körülötte lévő mozgó dolgokra figyel. Esetlenül már az elguruló labda után próbál menni. A többi kutyával próbál játszani, még nem érzékeli a mélységet, előfordul, hogy félni kezd tőle. A harcias fajták – dobermann, foxterrier, boxer – kölykök között már elég sűrűn előfordulhat olyan harc, amelyben a kiskutyák fájdalmat okoznak egymásnak.

A boxerkölykök pldául gyakran őgy megrázzák egymást, hogy a gyengébb idegzetű gazdiban megfagyhat a vér. Ilyenkor már megkezdődik a hatalmi rangsor, a fölé és alárendeltség kialakítása. Szaglász, harapdál, érdeklődik a körülötte lévő tárgyak után.A szoptatási szakasz végén kifejlődik a hajlama arra, hogy anyjának pofáját, a gazdi vagy ember arcát nyalogassa. Minél éhesebb a kiskutya, annál inkább hajlamos erre. Az anyaállat a kölyök nyalogatására táplálékot öklendez neki.

A nyalogatás az érintkezés,szocializálódás egyik formája.

Fiatal szakasz

Kialakul a térérzék, gyorsan megtanulja a zajokat megkülönböztetni. Kezd kialakulni a területvédő viselkedés.Lelkesen játszik, felfedezi a környezetét. 7-12 hóanposan ivarérettség, tüzelési időszak kezdődik. A kan vizeléskor még nem emeli fel a lábát. Később ezt más kutyáktól eltanulja, és megfigyelték, hogy a hierarchiában magasan elhelyezkedő domináns egyedek magasabbra emelik a lábukat. A fiatal és kifejlett szakasz között a szexuális viselkedésen kívól tulajdonképpen más éles választóvonal nincsen.

 

A kutya életének meghatározó része a fiatal időszak. Az ekkor ért hatások élete végéig megmaradhatnak. Nézzünk néhány példát:

  • egy csendes vidéken felnőtt kutya, a városba kerülve félni fog a zajoktól
  • ha egy tenyésztő rossz mozdulatokkal fogja meg rendszeresen a kölyköt, az később nem fogja szeretni az ember érintését. Meglehet, hogy támadóvá válik az ember közeledésére.
  • ha pl.egy staffit, vagy tacskót kölyökkorban többször megtámadott egy kutya, az könnyen válhat agresszívvá más kutyákkal szemben. A kölyökkorban ért hatások sokáig megmaradnak az emlékezetében.
  • csak kertben tartott kutya, a külvilággal szemben agresszív és támadó lehet.
  • séták alkalmával a kiskutyákat gyakran ölbe kapják, ha egy nagyobb kutya jön szembe. Ettől azt tanulja meg a kiskutya, hogy félni kell a szembejövő kutyától és félni kezd, vagy támadóvá válik, mert nem ismeri az ismerkedés módját.

https://www.aspca.org/pet-care/dog-care/common-dog-behavior-issues

Időskori szakasz

Az öregedő kutyának megváltozhat a viselkedése. De alapvetően visszatérnek a régi, berögzült vislekedés módok, amely a kölyökkorban ért hatásokra alakultak ki.

Egy félős kutya, bár lehet, hogy közben kutyaiskolába járt, engedelmes feladatokat hajt végre, ismét félőssé válik. Talán ők is érzik ilyenkor az öregedés hátrányait. De ha szabad összehasonlítani, egy stroke-ot kapott embernél is megfigyelték, hogy a múltra emlékezik az agy, más dolgokra azonban nem. Ez lehet az idősödő kutyáknál is. A múltbéli dolgok jönnek vissza, és a kölyökkori élmények ( félelem, támadások…stb) ismét előtérbe kerülnek.

A viselkedés

tulajdonképpen nem más, mint egy bonyolult mozgási megnyilvánulás, amely módosítja a szervezet és a környezet viszonyát. A viselkedési formák pedig a kölyökkorban ért környezeti hatásokra változnak, meghatározódnak és rögzülnek.

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás