Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

A viselkedés fejlődése

A viselkedés fejlődése

A kutya általában későn érő faj. Megszületéskor a kölyök érzékszervi és mozgási képességei minimálisak, ezért társas kapcsolatait csak később, születése után néhány héttel alakítja ki. Az újszülött kölyök tehát több gondoskodást igényel. A kapcsolattartásban a veleszületett reflexeire és viselkedési mechanizmusokra építkezik. Teljes mértékben az anyjától függ.

Újszülött életszakasz          1-14. nap

Átmeneti szakasz               14-28.nap

Szocializálódási szakasz   28-70.nap

Fiatal életszakasz               a szexuális érettségig tart

A feltüntetett életszakaszok napjai eltolódhatnak természetesen.

Újszülött szakasz

Az első kb. 10 napban a kölyökkutya reflexállat. Szemük, fülük zárva van, szaglásuk viszont valószínűleg működik, mert orrukkal keresik az anyaállat emlőjét, az éltető tej forrását. Mozgásuk, reakciójuk kizárólag reflexek, ha a hátára fordítjuk, igyekszik visszafordulni a hasára. Az alomban általában szorosan egymás mellett fekszenek, egymást melegítve. A tapintási és a hőingerek szintén segítik a kölyköt az emlő megtalálásában. Szopás közben a kölyök a hátulsó lábaival előretolja magát, mellső lábaival pedig az emlőkre támaszkodik.

Átmeneti szakasz

Ezen időszak alatt gyors idegrendszeri-érzékszervi érés a jellemző. A kölyökkutya szeme általában már két hetes korában kinyílik, de kb. hat hétig látása tökéletlen. A fényre 10 napos korában, szemének kinyílása után pedig ár enyhén kontrasztos vizuális benyomásokra is reagál.

A 2. és 3. hét között a kiskutyának kinyílnak a fülei is, a 3.héten pedig már minden hangosabb zajra reagál. Kb. ebben az időben figyelhető meg , hogy a kiskutya megpróbálja a füleit hegyezni. A 2. héttől kezdve tapasztalható, hogy a kölyök próbál felállni a mellső lábaira, ugyanis az izomtónus ekkortájt normalizálódik. A hajlító és feszítőizmok összehangolt működése.

Négy hetes kortól már nevelhető anya nélkül is. Persze az a legjobb, ha minél tovább marad az anyaállat mellett. Amikor tenyésztőtől vásárolnak kölyökkutyát, erre érdemes figyelni. Mennél tovább érzi magát biztonságban a kiskutya, annál stabilabb idegrendszerrel kerül új gazdájához. Ilyenkor már megfigyelhető, hogy anyjára is felugrál. Ha tehát önökre is, az nem feltétlen rossz. Felfedezhetőek már ilyenkor a támadó ugatás első próbálkozásai is, akár az első farkcsóválás jelei is.

Szocializálódási szakasz

A mozgásképesség gyors fejlődése figyelhető meg.Egyre többet mászkál, járkál, viszonylag ügyesen használja pofáját és mellső lábát, azonban egyensúlyozó képessége még nem teljes. Kezd kialakulni a tájékozódási reflexe. Kezdi észrevenni a körülötte lévő tárgyakat, élőlényeket, mozgó tárgyakat, mint pl. a labda. Esetlenül próbálja meg követni, majd mellső lábait felemelve ráugrani a mozgó labdára, zsákmányra. 5-6 hetesen már érzékeli a mélységet is. Az alomtársak között már gyakran előfordulhatnak játékos harcok, de verekedés közben még nem sebzik meg egymást, de a hatalmi harcok, a rangsorok kialakítása már megkezdődik.

Fiatal szakasz

Az anyjától elválasztott kiskutya a kezdeti nehézségek után igen érdeklődővé és mozgékonnyá válik. Kb. 14-16 hetes korára viselkedés kezd a felnőtt kutyáéra hasonlítani. Önmutogató, behódoló, harcias viselkedések, melyek hasonlítanak a felnőtt állat mozgásaira. A fiatal szakasz általában szukáknál a tüzelés idejére ér véget (7-12 hónapos kor).A kan pedig kb. 9 hónapos korára válik ivaréretté. Azt mondják, amíg a kutya nem emeli fel lábát vizeléskor, addig nem foglalkozik más kutyák területjelzéseivel, és az idegen kanok sem fordítanak rá figyelmet. Meglehet, de a kutyák egymástól tanulják el a lábemelés technikáját, és ha ez egyik pillanatról a másikra történik, ettől még egy nem domináns kutya nem lesz domináns.

Öreg kutya

A kutya átlagos életkora 10-15 év. Ettől eltérő esetek persze vannak. Sok függ attól, mekkora mérető a kutya, mit eszik és hogyan él. Általában 1 kutyaév, 7 emberi életévnek számít.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás