Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Esőben, hóban miért nem szeret kint lenni a kutyám

Esőben, hóban miért nem szeret kint lenni a kutyám

Miért nem szeret a kutya kint lenni esőben? Vajon mi lehet ennek az oka?

Napsütésben minden olyan szép. Vidámnak tűnik minden. Ha beborul az ég, és még szemerkélni kezd az eső, a kutyánk, mintha teljesen megváltozna. Néz a gazdira, hogy miért is kéne neki kimenni sétálni. Megáll az ajtóban, leblokkol. Ha mégis sikerül rávenni őt arra, hogy kimenjen, kirohan, elvégzi a dolgát és már rohan is vissza. Majd úgy rázza meg a bundáját, mintha órákat vízben lubickolt volna.

Kistermetű kutya

  • a kistermetű kutyák hasa alacsonyan van, igen közel a földhöz. A séta közben felfreccsenő hideg víz, vagy akár hó nagyon könnyen feltapad a hasra. A kutya pedig a hasán keresztül megfázhat, és a hideg anyag a hason, amúgy is kellemetlen érzés.

Nagytestű kutya

  • A nagytestű kutyák ugyan magasabban vannak a földtől, de a tappancsuk, melyet szőr nem borít, szintén a hideg vízzel érintkezik. Bár a talppárnájuk sokat véd, de a lucskos, vizes idő, és a tócsák nem túl ideálisak egy meghitt sétához.Ha a gazda hangulata is azt sugallja, hogy nem jó kint lenni, a kutya ezt megérzi. Átveszi a gazdától érkező rezgéseket, és ő is kedvetlen lesz.

Kutyák, akiket nem zavar a kedvezőtlen időjárás

Vajon ez csak képzés kérdése, vagy valóban vannak ilyen bátor kutyák, akik nem foglalkoznak a külső természeti körülménnyel. Nos, mind a kettőben van igazság. Azok a kutyák, akik nagyon szeretnek dolgozni és akarnak is, azoknak szinte teljesen mindegy esik, fúj, vagy havazik. Olyan belső energiájuk van, hogy azt csak mozgással és tanulással tudják levezetni. Ezek a kutyák pörgősek, mozgékonyak. Igazi fizikai és szellemi munkát szeretnek végezni. Az ilyen kutyák kíválóak munkakutyának.

Ilyenek többek között a németjuhászok, a foxik, jack russelek, általában a vadászkutyák. Ez utóbbiak különösen azért kedvelhetik az esőt, mert a szemerkélő esőben, a földről lévő szagok – amelyeket futás, legelészés közben hagyott a földön a szarvas, vaddisznó, nyúl, őzike,dámvad és még sorolhatnánk – erősen párolognak, így megtöbbszörözve azok erősségét. Így a ragadozó illetve a kutya, könnyebben tudja a vadat megtalálni.

A motivált vadászkutya

A motivált vadászkutya

Mi lehet a megoldás, hogyan vegyük rá a kutyánkat, hogy esőben is elvihessék sétálni?

Miért is fontos, hogy esőben, hóban is a gazdival lehessen a kutya. Nos, elsősorban azért, mert ilyen időjárás esetén is a lakásban tartott kutyának el kell végeznie a dolgát. Persze rá lehet szoktatni a pelenkára pisilésre, de azért annak elég sok hátránya lehet.

Érdemes már kölyökkorban hozzászoktatni kutyájukat, hogy ilyen időben is élvezze a kintlétet. A hóban is lehet nagyokat játszani. És esős, nedves időben is vannak teendők, amiket bizony kint kell elvégezni.

Ha időben érzékelik, hogy kutyájuk fázik, adjanak rá meleg, esőálló kabátkát. Lehet kutyacipőt is feladni kutyájukra. Különösen a sós, havas terepen, mert a só az kimarhatja a kutya lábát, ezzel pedig kellemetlen érzést keltve a kutyában. Így persze legközelebb ezt az élményt fogja társítani a hóval, és így nem akar majd kimenni.

A kinti együttlét legyen mozgással teli. Így senki nem fog fázni. Sem a gazdi, sem a kutya. Ha vége a játéknak, akkor igyekezzenek meleg helyre bemenni, egy kis szárítkozásra. Így  a kutya is felmelegszik, energiát gyűjt, és egy újbóli kimenetel nem lesz probléma számára.

Alapvetően mindennek az a lényege, hogy a kutyában ezek a külső időjárási feltételek ne negatív, kellemetlen élménnyel társuljanak, hanem örömmel, játékkal. A gazdival együtt töltött idő , lehet akár néhány perc, de akár több óra is, az mind odafigyeléssel, törődéssel, mozgással, és játékkal párosuljanak. Az esőben bolt elé kikötött kutya biztosan nem fog örülni, ha kint ázhat. A gazdija ráadásul még el is tűnik. Sok apró kis ilyen élmény, előbb- utóbb rossz emléket idéz fel a kutyában.

Szoktassák kutyájukat tavakban történő pancsoláshoz, úsztatáshoz. Dobáljanak neki labdát, örömmel fogja visszahozni. Ha nagy a meleg, akkor ezt különösen élvezni fogja. Sőt alig várja majd, hogy csobbanjon egyet a vízben.

Havas időben, érdemes megnézni egy szánhúzó kutya versenyt, elmenni kirándulni a hegyekbe. A kimondottan hideg időt kedvelő fajták, mint az újfundlandi, a husky, a bernáthegyi kimondottan élvezik a hideg időjárást. Ezek a fajták ugyanis a melegtől szenvednek. Bundájuk remek hőszigetelőként funkcionálnak. A szánhúzók több száz kilometert is megtesznek egy nap fáradhatatlanul. Nem találni olyan husky-t, amely a séta lehetőségét kihagyná. Az újfundlandi kutyák  vízből mentenek ki embereket, ezért a közelükben úszni kihívás. A bernáthegyik pedig a hó alól mentik ki a hóba temetett embereket.    Hideg és hó kedvelő kutyák

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás