Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Félreérthetik-e egymást a kutyák

Félreérthetik-e egymást a kutyák

Eddigi tapasztalatom szerint egyáltalán nem értik félre egymást a kutyák. Nagyon is érzékenyen tudják felfogni a feléjük küldött jelzést. A kérdés csak az, hogy mennyire tapasztaltak. Egy kölyökkutya előtt hiába merevedik be egy kutya figyelmeztetésként, a játék hevében észre sem veszi a kölyökkutya. De ha észre is veszi, még nem tudja értelmezni. Egészen addig, míg egy ilyen mozgást egy harapás, figyelmeztetés nem követ. Legközelebb már kitér az ilyen magatartás elől, vagy vérmérséklettől függően felveszi a harcot.

A kutya testtartása 

A fejtartás, a testmozdulatlansága már messziről feltűnik egy kutyának. Akár már 50 méterről is felismeri a jelzésrendszert. Egy támadó szándékot, egy leszegett fej, vagy épp egy tanácstalan, bizonytalan mozdulat már messziről jelzi a szembejövő kutyának, állatnak, hogy mik a szándékai.

Vajon a farkát csóváló kutya támadni fog-e. Sokan azt vélik, hogy ha egy kutya a farkát csóválja, akkor minden rendben van. Pedig a farokcsóválás egy reflex folyamat, amelyet a kutya nem tud irányítani. A farokcsóválás a jellegzetes testszagokat is szétszórhatja, így a szagok könnyebben eljutnak a másik kutyához, és gyorsabb interakciót válthat ki.

A faroktartás alapvetően a barátkozás jele, az öröm kifejezésére szolgál. Számos videón látni, hogy egy szunyókáló kutya nem mozdul,de farokcsóválással jelzi, hogy nyugtázza a neki szentelt figyelmet. Megmozdulni azonban nem szeretne, de a gazdi felé is jelezni akar.

Egy nyomozókutya farokállása jelzésértékű a többi testrésszel együtt, hogy megtalálta a nyomot. A mozgásban pedig koordinációs szerepet tölt be. Ha üldözik a kutyát, akkor farkát behúzza, hogy a mozgásban ne zavarja, és ne nyújtson támadási felületet.

A lecsüngő farok közömbösséget, unalmat, elégedetlenséget fejez ki. Zsákmányszerzés közben a farok általában víszintesen áll, mintegy a koncentrálás jeleként. A farok végének kisebb mértékű mozgása azonban mutatja, hogy a kutya nagyon figyel és koncentrál. Mint mindenre igaz, a farokmozgásról is el lehet mondani, hogy a farkát állandóan lefele lógatja, azt jelenti, hogy a kutya nem érzi jól magát. Vagy beteg, vagy lelkileg nem érzi jól magát. Mindenképpen érdemes rá figyelni. Ha farkát maga alá húzza, akkor fél, vagy menekülésre készen áll, vagy megadásra készen várja a vele szemben álló kutya reakcióját. Egy csontot cipelő kutya farka általában a vízszintesnél magasabban áll, jelezve a táplálékőrzés benyomását. Egyfajta védekezési reakció, amely persze körülménytől függően bármikor támadásba lendülhet át. Szexuális felhíváskor a szuka élesen oldalra fordítja a farkát. Bár ez a farokhelyzet a párzás anatómiai feltétele is, de határozott jelző funkciója van.

Félreérthetik-e egymást a kutyák. Nem tapasztaltam még ilyet.Egy  tapasztalt kutya akkor is megérti a másikat, ha annak jelzésrendszere az ember számára nem egyértelmű. Ha nem vicsorog pl. Olyan finom, kis mozdulatokkal és megérzéssel kommunikálnak, amit emberek csak akkor tudnak érzékelni, ha ők maguk is eltérnek az átlagostól, azaz ilyen érzékkel rendelkeznek és sokat tartózkodnak ragadozók társasában, és figyelik őket.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás