Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Harap, támad,nem szereti az idegeneket 1

Harap, támad,nem szereti az idegeneket 1

Egyre több olyan eset van, amikor a családhoz került kölyök, vagy néhány éves kutya nem tud megbarátkozni az idegen emberekkel és kutyákkal. A gazda és a közeli családtagokon kívül, idegen embereket támad, nem lehet megközelíteni. Ezek a kutyák akár tenyésztőktől, akár menhelyről kerülnek a gazdához, de mind ugyanazzal a viselkedés problémával küzdenek. Vajon mi lehet ennek az oka, hogyan lehet ezt javítani. Ha igen, milyen mértékben. Lehet-e fajtához kötni az ilyen jellegű viselkedést?

Az alábbi cikk ugyan a bengáli tigris viselkedéséről számol be, de sok közös vonás megtalálható kutyáink és a szabadon élő ragadozók viselkedése, összefüggései között.

http://bioweb.uwlax.edu/bio210/s2013/kollross_tayl/interactions.htm

 

Támad, harap, kerüli az idegenek embereket, kutyákat

A témával kapcsolatban egy film címe juthat eszünkbe. ” Egyszerűen bonyolult”. Egyszerű, mert az okokat az esetek nagy százalékában az emberi környezet és nem megfelelő szocializálás okozza. Bonyolult, mert az idegrendszerre ható, és a további viselkedést, magatartást befolyásoló hatása van. Ennek megoldása pedig – esettől függően – idő, és nagyon sok türelem kérdése. Az sem garantált, hogy teljesen megoldható, visszafordítható folyamat lesz. Az biztos, hogy nem egy alkalmas tanítási folyamattal oldható meg. Aki ezt gondolja, az bele se vágjon egy szakértő megkeresésébe.

Nézzük meg miért válhat kutyánk ellenségessé, harapóssá és támadóvá:

 • kölyökkorban ingerszegény környezetben nő fel.
 • Nem ismerkedik idegenekkel, vagy csak rossz tapasztalattal
 • Tenyésztői környezet és bánásmód nem megfelelő
 • Fiatal korban menhelyre kerül
 • Hosszan tartó nem megfelelő korrigálása a kutyának
 • Rossz tanítási technikák
 • Nem fajtának megfelelő képzés
 • Rossz technikai kondicionálások

 

Megoldható?

 • Az eset tanulmányozása nélkül nem lehet teljes garanciát ígérni. Meg kell nézni az összes lehetőséget.
 • Lehetőség szerint kerüljük azon körülményeket, amelyek szemmel láthatóan zavaróak a kutyának. Nem minden esetben érvényesül az a szólás, hogy „kutyaharapást szőrivel”.  Mondhatnánk, hogy nem lehet ajtóstul rohanni a házba.
 • A sajnálatból fakadó, állandó babusgatás sem tesz jót a kutyának. Ha lefordítjuk ezt emberi nyelvre, egy beteg ember sem szereti, ha sajnálják folyton. Ők a megoldásra várnak, hogy valaki szabadítsa meg a betegségüktől. A kutya is szeretne jó kutya lenni, ehhez kell őt hozzásegíteni.
 • Válasszanak jó szakembert.
 • Ne várjanak a kutyától feltétlen engedelmességet iskolai képzésű feladatokban. A bizonytalan, támadós,félős kutyáknak kisebb gondjuk is nagyobb annál, semhogy az engedelmes – ül, fekszik, lábhoz stb, feladatokra koncentráljon. Mégha meg is csinálja, a viselkedése nem ettől fog javulni.
 • Ha látnak pici javulást kutyáiknál, annak feltétlen örüljenek. Lehet, hogy teljes javulást – önhibáján kívül – nem tud sosem produkálni a kutya. ezt viszont a gazdiknak kell belátni, és felismerni, hogy milyen mértékű eredményt tudnak kutyájuknál elérni. A gazdik feladata, hogy az elért eredménnyel együtt tudjanak élni kutyájukkal. ha megismerték kutyájuk erősségét és gyengeségét, ehhez igazodva, legyenek proaktívak.
 • Az eredményesség nem csak  a kutyájuk feladata, a gazdiknak támogatni kell őket ebben. Ha van egy harapós kutyájuk, proaktív módon a szembejövőket már messziről érdemes tájékoztatni erről a tényről. Így a kutyájukat sem kényszerítik abba a helyzetbe, hogy támadjanak és az idegrendszer és a múlt, így nem mindig harcra készteti a kutyát.
 • Legyenek türelmesek, de egyértelműek a kutya felé.
 • Legyenek intuítivak, merjenek bátran próbálkozni. Ha nem minden sikerül, a hibából mindenki tanul. Ragadozó, gazdi egyaránt.
 • Ha szükséges, keressen egy jó és tapasztalt szakembert.
 • Ne próbálkozzon olyan módszerekkel, melyet tv ben látott, de nem érti a módszer hátterét, mert ezzel még további károkat okoz kedvencében.

Amikor kutyát vesznek, mindenképp érdemes utánanézni, hogy kitől veszik. Nagyon sok a szaporító. Videókon látni a kutya tartási körülményeit, amely intő jelek lehetnek, mint pl.:

 • Nem engedik be a tenyésztői közegbe, területre a leendő gazdit. Így nem tudja ellenőrízni, milyen körülmények között vannak a kutyák tartva.
 • Vásárláskor megkérhetnek egy szakértőt, hogy menjenek el önökkel.
 • A törzskönyvezett kutyáknál sem egyértelmű, hogy a tartási körülmények vagy kiskorban ért, nem feltétlen szándékos, hatások milyenek. Hiszen egy tenyésztő alapból nem feltétlen rendelkezik képzési végzettséggel, és persze fordítva is igaz. A kutyakiképző nem feltétlen járatos a tenyésztés minden fortélyában.
 • A jó kutya kiválasztása néha szerencsén is múlik, de alapvetően hosszabb folyamat, akár hónapok kérdése is. Persze ez függ attól, hogy tenyésztésre vagy versenyekre, kiállításokra szeretnének kutyát venni.

 

 

 

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás