Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Hogyan válasszunk kutyát 2.rész

Hogyan válasszunk kutyát 2.rész

Nehéz kérdés, és sokszor fel is teszik a gazdák. Milyen kutyát válasszanak. Nos, sok szempontot érdemes megvizsgálni. Az első a szimpátia a leendő kutya és gazda között. De mire ide eljutnak a kiválasztásban, már végiggondolták milyen jellegű, fajtájú kutyát is képzeltek el.

Nos nézzük végig, miért fontos a kutya fajtája. Vegyük példának a kuvaszt és a komondort. A kuvasz, komondor erős egyéniség. Nem viccel és nem visszakozik, ha valamit el akar érni. A kuvasz testalkatánál fogva arra született, hogy védjen és szükség esetén harcoljon.  A XV. században a pásztorkodás mellett hajtóvadászatokon is alkalmazták a kuvaszt. Mátyás király uralkodása korában fellendülő marhakereskedelem ugyancsak kedvezett a kuvasz népszerűségének. A hajdúk a nagy állattenyésztő körzetekből terelték Buda felé a csordákat, napi 20-25 km-t tettek meg.  Az állatok terelésére, őrzésére szintén a bátor és fáradhatatlan kuvaszokat használták. Egy-egy hajdú általában három kutyát vitt magával. A pásztorok önállósodó törekvése elvezetett a téli-nyári legelőváltós pásztorkodáshoz. A kuvasz az alföldi legelőkről így a hegyvidékre is eljutott. Feltevések szerint  a  XIII. sz. pásztorai is használtak komondorszerű kutyákat a szürke marha védelmére, a jászoknak pedig valószínűleg voltak a kuvaszhoz hasonló kutyáik.

A kuvasz igényli az erős, egyértelmű és határozott gazdát. Amilyen erőt képvisel, olyan erős gazdát is képzel el maga mellé. Általában egygazdásak a kuvaszok, komondorok, mégpedig azért, mert akit elfogad, annak fizikailag erősebbnek kell lennie, mint magának a kuvasznak, vagy komondornak. Ez pedig nem kis kihívás annak, aki ezt teljesíteni akarja. És persze bátorságot, talán még vakmerőséget is kívánnak. A múltat, egy kutya történetét, sőt a tenyészetben eltöltött heteket is érdemes figyelembe venni, amikor egy egy egyedet kiválasztanak. Erre pakolódik a környezet, ahova kerül a kutya. A foglalkozások minősége, mennyisége és szakértelme. A hozott, és genetikailag örökölt tulajdonságokat nagyon el lehet ugyanis rontani, egy nem megfelelő tartással.

A kiválasztásnál vegyék ezt is figyelembe. Mennyire bírnak majd el a kutyával.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás