Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Húz a kutya a pórázon

Húz a kutya a pórázon

Húz a kutya a pórázon

Már foglalkoztunk ezzel a témával. Továbbra is foglalkozunk vele, mert nagyon sok gazdát zavarja, hogy a kutyája húzza a pórázt. Szegény kutya,mennyi mindennek kell megfelelnie. Lassan a kutyáinkból robotokat nevelünk. Üljön a kutya, feküdjön a kutya, álljon a kutya, ne rohanjon el a kutya, jöjjön vissza első szóra a kutya, miért néz minket a kutyánk, miért ugat a kutya, miért nem hozza vissza a labdát a kutya,miért fél a kutya, és miért nem bátor a kutyánk. És ezek után joggal kérdezhetjük: miért nem tud kávét főzni a kutya.

Pedig, milyen egyszerű lenne akkor az életük, kedves kutyatulajdonosok. Nézzük meg, fordítva mi mindent tud az ember. Vajon tudnak kutyául, tudják miért nem ül a kutya, miért nem áll a kutya, miért nem jön vissza első szóra a kutya, miért néz folyamatosan minket a kutya, miért bátor vagy félénk a kutyánk? Nos, mivel nem sokan  tudják a választ, ezért gondolhatjuk azt, hogy nem értik a kutyát. De akkor miért is várják el saját kutyáiktól, hogy értse az emberi kommunikációt. Akár beszéd, akár metakommunikáció formájában.

A kutya agya ugyanis nem olyan fejlett, mint az emberé. Sok mindent megértenek, mert az evolució és szocializálódás kapcsán sokat fejlődtek. De ez nem elég arra, hogy a kutya ember legyen. Kérdés, hogy a fejlett gondolkodással bíró ember, aki magasan a kutya és az egyéb állatok fölé rendeli magát, miért nem érti a kutyát. Ha már nem érti, miért vannak elvárásai a kutyával szemben.

Lehet a kutyát hibáztatni sok mindenért, így persze kikerülnek az oda nem figyelő, türelmetlen gazdák a felelősség terhe alól. De azt kell mondjam, hogy a kutyának is időre van szüksége a tanuláshoz. Ő is végigjárja az élet iskoláját. Bölcsi, ovi, egyetem. Beszéltünk már arról, hogy a média és a neten keringő csodaképzők, kutyához értő szakemberek videói nagy mértékben befolyásolják a kezdő gazdikat. És sajnos, nem mindig a jó irányba. És nem minden esetben részletekre kiterjedően mutatják be a kutyával való foglalkozás rejtelmeit.

A kutyatulajdonosok pedig lelkesen utánozzák, megpróbálják alkalmazni a videón látottakat, vagy a könyvben olvasott tanácsokat. Csakhogy, a tanácsok mögött jó esetben, komoly tudás is van. Rosszabb esetben pedig nem. Ezért egy-egy kiragadott történet, vagy képzési módszer nem mindig hoz eredményt.

Érdemes megnézni, mely könyvből próbálják meg elsajátítani a kutyaképzés rejtelmeit. És ami a legfontosabb, a kutyánkkal való gyakorlás. Kellenek hibák, amikből tanulnak, és pozitív megerősítések, akár a kutya, akár egy szakember részéről.

Fura történet, mikor lelkesnek tűnő gazdák télen azért nem foglalkoznak a kutyájukkal, mert hideg van. Elgondolkodtató azért, hogy amikor síelni mennek – mert mennek -, akkor vajon a tűző napon, a szaharában síelnek-e, vagy esetleg egy hóval fedett hegyvidéken, mínusz fokokban.  Nos, a választ mindenki tudja, de akkor miért a kifogás.

Igaz, télen lucskosak a kutyák, macerás autóba tenni a havas, koszos ebünket. Felugrál a kutyánk, és még sorolhatnánk. De hát valamiért csak megvették a kutyát.

Csak van annyi felelősségtudat a gazdákban, hogy a jó és szófogadó kutya, csak munkával válik engedelmessé. Munka, etikus hozzáállás.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás