Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Kapar a kutya a kertben

Kapar a kutya a kertben

Hogyan lehet leszoktatni a kutyát arról, hogy a kertet felássa. Nos,először is nézzük meg, mi az oka annak, hogy kutyánk a kertben ás. Ha új kiskutya vagy akár felnőtt kutya érkezik a házhoz, elsőként a környezetet kell, hogy megszokja. Elindul, felfedezi a házat. Kívül-belül. A házat belül gyorsan felméri, aztán elkezdi körútját kint a kertben. A kert sokkal érdekesebb. Több inger éri a kutyát. Nem unatkozik. Egy darabig.

Amíg fiatal a kutya, egy kis ideig elvan a kertben. Mert minden új. Aztán jönnek a problémák. Kutyák jönnek a kerítéshez, ugatások, különböző zajok, gépkocsik, emberek. Van, aki kommunikálni szeretne a kölyökkutyával, van, aki rohan és továbbhalad. A kiskutya, aki még érdeklődik a körülötte lévő környezet zajai, eseményei iránt, szívesen és farkát csóválva rohan a kerítéshez, hogy játékra hívjon mindenkit. Erre kap valamilyen reakciót a kerítés mögül. Egy idő után azonban megunja kiskutyánk, hogy soha nem tud közvetlen kapcsolatot teremteni a kerítésen kívüli élőlényekkel, tárgyakkal. Ekkor elkezd unatkozni, ki szeretne menni, de nem tud.

Elkezd egy pótcselekvést keresni magának, amivel ezt a belső konfliktushelyzetet feloldja. Lepkét kerget, ugatni kezd, a gazdát zargatja. Labdát vagy fát kezd el cipelni, rágni. Az a jobbik eset, ha kiviszik sokszor játszani, kutya társaival lehetőséget biztosítanak a kapcsolat teremtésre és játékra. Megismerheti a külvilágot, a kerítésen kívül. Ha még iskoláztatják is, akkor ott nagyon sok kutyával tud találkozni. Rengeteg információt kap. Játék formájában ismeri meg a mozdulatok jelentőségét, fontosságát. Az izmokat megmozgatja a futással, erősíti a csontokat és megtanul gyorsan reagálni a kutyák jelzésére. Ekkor persze elfárad, és otthon több órát tud pihenni. Ez nagyon kedvező a gazdának, mert addig sem tesz kárt a kertben. Csakhogy egy idő után kipiheni magát a kiskutyánk, de legyen ez egy felnőtt kutya, aki szintén tele van energiával.

Nos, ha a mozgatás, a külső helyszíneken való futtatás, foglalkozás, kutyákkal való játék nem rendszeres, akkor egy idő után ismét energiával tele lesz a kutya, és megint elkezd keresni valamit a kertben, hogy a felesleges energiát levezesse. Az unalmas perceket átváltoztassa érdekes tevékenységgé. A kertben való ásás egyik kedvenc foglalkozása lehet. Nos, miért is. Egyrészt unatkozik. A föld alatt nagyon sok állat mozog, amit a kutyánk orra érez. Ha puha a föld, mert éppen esett az eső, vagy kertet ástak, akkor meg könnyedén tud ásni, amivel gyorsan a kiszimatolt állat közelébe juthat. Ez lehet vakond, egér, földi kutya…..Kutyánk nem érzékeli, hogy a kert felásása az a gazda számára nem jó.

Annyit fog érzékelni, hogy a hazatérő gazda megszidja a kutyát, akinek persze fogalma nem lesz arról, miért kapott ki. Egy idő után össze fogja kötni  a gazda hazaérkezését a szidással. A gazdák pedig meg vannak arról győződve arról, hogy a kutya tudja miért kapott ki. Pedig nem tudja. Csak a gazda testjelzéseiből érzi, hogy baj van. Mivel a szidás a kutya felé irányul, ezért mutatja a félelem és megalázkodás jeleit. Erre hiszik a gazdik, hogy a kutya tudja, miért kapja a leszidást. Meg lehet-e előzni a kertásást. Nos, igen. Meg lehet, ha a kutyát rendszeresen lemozgatják, lefárasztják és foglalkoznak vele. A fáradt kutya aludni és pihenni szeretne. Nem keres pótcselekvéseket.

Arról nem is beszélve, hogy a külső helyszíneken történt foglalkozás során szép lassan megismeri a kutya a környezetét, már nem lesz olyan érdekes a kinti eseményeket percre pontosan követni, állandóan ugatni, kommunikálni feléjük. Nagyon sokan abban a tévhitben vannak, hogy a heti rendszeres séták, napi egy- két óra séták, játékok elég kell legyen a kutyájuknak. Vajon az embereknek elég lenne, ha csak egy két órára tudnának kimozdulni naponta. És mindig ugyanazt a tevékenységet végezhetnék?  Téves azt hinni, hogy a kutya a kertben egyedül jól érzi magát. A kutya szeret közösségben lenni. Együtt élni a környezetével, gazdájával, emberekkel. Meglepő módon az a tény terjed, hogy a kutya jól érzi magát kint a kertben. Egy ideig lehet. De hosszú távon nem.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás