Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Kutya és a ló

Kutya és a ló

Mi a különbség kutya és ló között. Kérdezhetnénk úgyis, hogy mi az alapvető magatartásbeli különbség?

Azonkívül, hogy a méretük teljesen más, a legszembetűnőbb különbség az hogy a ló menekülő életmódot folytat, zsákmányállatként reagál a környezetére. Míg a kutya ragadozó és ennek megfelelően is viselkedik, vadászik. Mit jelent az, hogy zsákmányállat. Azok az állatokat, akik életük során nem a támadás mechanizmusára fókuszálva reagálnak a környezeti változásokra,zsákmányállatoknak hívjuk.

Ha megfigyelik, egy váratlan zaj, egy szokatlan tárgy, egy hirtelen felbukkanó személy, vagy ismeretlen zajok, a lovakat menekülésre késztetik. A lovasok jól tudják, hogy a megszokott úton történő lovaglás még nem jelent biztonságot. Ha a megszokott útvonalra, akár csak egy nagyobb zsák is kerül, amit a ló addig még nem látott az esetek nagy százalékában a ló meg fog ijedni. Egy helyben állva topog, és legszívesebben kimenekülne a helyzetből. A lovas ilyenkor próbálja a tárgy mellett elvezetni a lovat, de ha jól megfigyelik a ló fara mindig menekülést fog mutatni, távol fogja tartani az ismeretlen tárgytól. legszívesebben bakolva, farát felrúgva a lehető leggyorsabb iramban száguldana el az ismeretlen tárgy mellett. Miért van ez.

A lovakra nagyon sok, nagyobb testű ragadozó állat vadászik, mint egy fő élelemforrás. A zebrák, antilopok, lovak a szavannán soha sincsenek biztonságban. Van mindig egy őrszem, aki figyel, de alapvetően minden egyes állat állandóan hegyezi a fülét, ha gyanús zajt hallanak, akkor még az evést is abbahagyják. És ha szükséges taktikázva, vagy nagy sebességgel elrohannak. Mivel a szavannán megszokott színek, fények vannak a napszaknak megfelelően, ezért egy sötét folt, egy baljós csend gyanúra adhat okot. Ez az éberség a vadászó ragadozókat arra készteti, hogy elrejtőzzenek, lesből, bokor mögül támadjanak. A türelem, és a kivárás nélkülözhetetlen tulajdonsággá válik. Az elkapkodott vadászatnak, vagy kitámadásnak a következménye lehet egy súlyos sérülés, vagy a vadászat sikertelensége. Ez pedig nem jó a csapatnak, hiszen a létszám csökkenés veszélyezteti a faj fennmaradását, a vadászatok sikerét.

Sokan mondhatják persze, hogy a ló az tud támadni is. Igen, saját bőrömön tapasztaltam ezt a jelenséget. Valóban a lovak, illetve a patás állatok tudnak támadni. De ez már egy reakció, válasz a környezetben keletkezett reakcióra. Ez szükséges is. Egyrészt, mert a hierarchiát egymás között csak harccal tudja megvívni a ló is. Csődörök bizony kemény rúgásokkal és harapásokkal figyelmeztetik társukat az erejükre. Ugyanezt a genetikában kódolt viselkedésformát fogja a ló, emberrel szemben is alkalmazni. Sőt, látni olyan filmeket is, ahol a bivaly vagy zsiráf támad vissza az oroszlánra, amikor kölykét védi, vagy csak egyszerűen működik a csapatszellem. A ragadozóból könnyen lehet zsákmányállat, ha a vezérállat nem jól építi fel a zsákmányszerzési stratégiát, ha egy elhibázott ugrásnál a ragadozó lecsúszik a patás állat lábai vagy teste alá. A zsiráf pedig nagyot tud rúgni. Egy jól irányzott rúgással állkapcsokat tud letörni és szétzúzni, komoly, olykor azonnali halálos rúgást tud produkálni.

De ettől még nem lesznek ragadozók. A növényevő patások – zsiráf, kecske, juh,ló, szarvasmarha és még sorolhatnánk – nem állnak lesben, és nem bújnak el a bokor mögé onnan levadászva a füvet, vagy bokrot, mint zsákmányt. Szépen, békésen elindulnak legelészni. Életüket nem kell kockáztatni a fű elfogyasztásáért.

Ezzel szemben a ragadozóknak meg kell küzdeni az élelem megszerzéséért. A bölény, elefánt, gnú nem fogja harc nélkül magát felkínálni a ragadozónak. Hogy ebben van néha ellentámadás, hogy a zsákmányállat szembefordul a ragadozóval. Ez természetes, hiszen küzd a saját életéért.

A kutya, mint ragadozó egyértelmű jeleit mutatja ragadozó jellemének. A kiegyensúlyozott idegrendszerű kutya egy váratlan hang hallatán nem fog menekülni. Megáll és analizálja a hangot. Próbálja beazonosítani, felkutatni. Előre megy, és nem menekül. Mert a vérében van, hogy neki kell győznie. Ne tévesszen meg senkit, az a tény, hogy a félős állat, legyen az kutya, macska, gepárd,oroszlán, az ilyen esetekben menekülni fog, vagy meglapulni. De ez csak azt jelenti, hogy valamikor, valamilyen formában olyan mélyen rögzültek az állatban a negatív élmények, hogy ezért félni fog. Tudatában van annak, hogy fizikai és mentális adottságai  nem teszik őt alkalmassá arra, hogy győzzön egy esetleges harc esetén. Ezért megadja magát. De ettől még ragadozó, hiszen levadássza a négy vagy két lábon járó húsállatokat. Csak egy félősebb ragadozó, aki a hierarchiában nem érzi magát magabiztosnak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás