Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Kutya testbeszéd – kutya viselkedése: agresszív,boldog,nyugodt, farkát behúzó

Kutya testbeszéd – kutya viselkedése: agresszív,boldog,nyugodt, farkát behúzó

Bizonyára mindenki próbálta már értelmezni a kutyája testbeszédét. Nos, nézzük meg, a kutya milyen testhelyzetekkel, reakciókkal és testbeszéddel próbál meg az emberrel bizonyos dolgokat közölni, érzelmet közvetíteni, rosszallását kifejezni, vagy éppen az agresszióját, félelmét kimutatni. Sokéle jelzővel jellemezhetnek a kutyáinkat; boldog,frusztrált,agresszív,farkát behúzó,nyugodt kutya. Ezek a jelölések eredhetnek a kutya egyéniségéből,  szerzett tapasztalotokból. Nem önmagában érdemes foglalkozni vele. A nyugodt kutya gyorsan és pillanatok alatt támadó vagy agresszív kutyává tud változni. A boldog kutya pedig lehet komor,búskedvű akár a gazda hangulatától függően, a környezeti hatásoktól.

A kutya testjelzése és hangulata

 • A boldog kutya csóválja a farkát, egész teste jobbra- balra jár, füle hátrasimul, arca mosolyog, a szeme melegséget sugároz, rohangál és szeretné ezt a gazda tudomására is hozni a kommunikációjával.

  Boldog kutya

 • Nyugtalan, frusztrált kutya ide-oda járkál. Tekintete nem nyugodt, kapkodja a fejét. Nem tudja, csak érzi a gazda hangulatát, az események rossz előjelét,vagy csak a gazda részéről érkező testjeleket nem érti, nem egyértelműek a számára. Ez pedig zavart, vagy túlfűtött, esetleg visszahúzódó magatartást fog a kutyánál eredményezni.
 • kutya, farkát maga alá húzva, félelmet mutat. Ezt okozhatja a gazda nem egyértelmű test és hangjelzése. A gazda részéről érkező vezényszavak és a testbeszéde ellentmondásos. A kutya nem tudja, melyiket teljesítse.
 • A rossz időben és nem megfelelő ideig történő korrigálás szintén okozhat bizonytalanságot, hosszú távon félelmet.
 • A kölyökkorban ért negatív hatások, egy életre szóló rossz élményt és félelmet is okozhatnak. Bizonyos dolgokat, amelyeket negatívan, és nem megfelelő környezetben élt meg a kiskutya, azt az idegrendszere nem felejti. Az ilyen szituációkban a kutya ismét félni fog, a farka lekonyul, maga alá húzza.
 • kutya agresszív, ennek jeleként a fogát kivillantja, vicsorog, morog. Testén feláll a szőr, bátran kihúzza magát, ezzel nagyobbnak akar látszani, így félemlítve meg az ellenfelet. A kutya szeme ilyenkor hideggé válik, arckifejezése fenyegető és a figyelmeztető morgások előtt feszült, teste mozdulatlanná válik, majd előrelendülve támadóvá.

  Agresszió

 • kutya mérges, de nem agresszív. A kutya lehet mérges akkor is, ha úgy érzi, nem kap meg valamit. Ez lehet egy labda, vagy nem tud elbánni egy sünivel, mert a tüskéi miatt nem fér hozzá, vagy nem sikerül egy feladatot elvégeznie, nem tudja levezetni az energiáját, vagy a gazda részéről történt korrigálást nem érzi helyénvalónak. A kutyának is van igazságérzete, és ennek több egyed hangot is ad, némi figyelmeztetés formájában.
 • gazdáját figyelő, és vele együttműködő, figyelmes kutya, felveszi a szemkontaktust, füle jelzi, hogy várja a parancsokat, utasításokat.      Egész teste a figyelemről árulkodik.

  Munkára készen

 • kutya sok dolgot eltanul az embertől. Meglepő módon remekül is érti a környezetében lévő folyamatokat, reakciókat. Utánozni is tud. És kutya módra ugyan, de jól eligazodik az emberek bonyolult világában. Talán éppen ezért, mert a környezetük hatással van rájuk, tudnak megélni az emberek világában. A reakciói azonban megmaradtak a ragadozói szinten. A testbeszéde nem változott, hiszen más testalkattal és más idegrendszerrel, agyi kapacitással nem tud változni. De idomulni kíválóan tud az emberi életformához.
 • Azonban még ott tartunk, hogy a kutya sokkal jobban veszi le a hangulatváltozásainkat, sokszor még a betegségeket is előbb jelzik, mint a csúcstechnológia, sokkal érthetőbben és tisztábban reagálnak az emberi környezetre, és gazdáik mozdulatára. Ugyanez viszont csak kevés emberről mondható el. Nevezetesen azt, hogy értik kutyájukat, értelmezni tudják a kutyájuk testének jelzéseit, rezdüléseit, egészen pici, finomra hangult jelzéseiket és mozdulataikat, vagy éppen ellenkezőleg, a mozdulatlanságukat.
 • Pat Parelli és Monthy Roberts, lovakkal suttogó néven lehetnek ismerősök. Ők évekig figyelték a hegységekben,a természetes élőhelyükön a vadlovak viselkedlslt, a csapatban való hierarchiűk kiharcolását, a lovak kommunikációját nyugodt és menekülő szituációkban. Ebből építették fel tapasztalataikat, és írták meg a könyveiket.  https://montyroberts.com/monty-robertsrol/

Monthy Roberts könyvei, mint a  Lovak és emberek, vagy a Shy Boy útmutatás lehet. A gondolkodásra, az odafigyelésre és az állatokkal való                    finom, érzékenyített bánásmódra tanít. Bármely ragadozó állatra, így a kutyákra is alkalmazható. Sőt, mint a könyveiből kiderül, az emberekre is.

Mit lehet tenni, ha agresszív kutyánk van?

Egyéni képzés és viselkedés kezelésre vonatkozó információt itt talál:

Agresszió kezelése

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás