Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Mennyire javítható az agresszió, a félelem?

Mennyire javítható az agresszió, a félelem?

A kérdésre a választ több oldalról érdemes megközelíteni.

Az agresszióra való hajlam, illetve a félelem lehet genetikai, és lehet szerzett. Ha már egész pici korában ilyennek látjuk kutyánkat, feltételezhető, hogy sok megmarad belőle felnőtt korára is. Kezelhetővé tehetjük, egy jó életvitellel. A szerzett agressziót, illetve félelmet pedig a rossz bánásmód, vagy épp ellenkezőleg a nagyon engedékeny mentalitás is okozhatja. Ha nem vesszük figyelembe a kutya egyéniségét, minden áron a saját akaratunkat szeretnénk ráerőltetni kutyánkra. Ha minden áron következetesek maradunk, mert ezt láttuk vagy hallottuk. Egyik sem jó megoldás. Nézzünk meg egy példát: Sokan tapasztalták már, hogy egy egyszerű ültetési feladatot a kutya nem mindig hajt végre. Ennek persze több oka is lehet. Kutyánk sokkal érdekesebb dolgot látott meg, és arra figyel. Lehet, hogy egyszerűen nem jól magyarázzák neki az ültetés lényegét, ezért feszült lesz. Ennek következtében persze megmerevedik az egész teste, és még lenyomni sem lehet a fenekét. Ilyenkor sokszor engedetlenségre gondolunk. Pedig egy jó játékkal feloldva a feszültséget, máris végre tudjuk hajtani kutyánkkal az ültetési feladatot. Nos, ha ezeket a jeleket nem jól értelmezik kedves gazdik, akkor a kutya egy idő után nem érti mit kívánnak tőle. Kap egy korrigálást, rosszabb esetben büntetést. Ha ez az állapot más feladatokban is fennáll huzamosabb ideig, akkor a kutya vagy visszatámad egy idő után ( ez persze lehet egy könnyebb figyelmeztető nézés, morgás, engedetlenség), vagy elkezd behódolni. Mivel nem tudja mit várnak el tőle, ezért a meghunyászkodás minden jelét kezdi el a gazdi felé mutatni. Behódol, lefekszik, pacsit ad, kőröz körülöttünk…, remélve, hogy valamelyik mozdulata elnyeri a gazda tetszését, megúszva ezzel a konfrontációt és a büntetést. A baj ezzel az, hogy a kutyában megmaradnak ezek az emlékek és minden, meg nem értett emberi kommunikációra így fog reagálni. Ezt pedig a gazda nem fogja érteni.

 

4 hozzászólás a/z “Mennyire javítható az agresszió, a félelem?

 1. Erdeiné

  Üdvözlöm! 2 éve az utcáról édesanyám befogadott egy stafford keverék kutyát, most kb 2,5 éves lehet. a probléma valószínű sérült bántalmazott kutya lehet, idegenekkel szemben agressziv, a családtagokat imádja. Többször előfordult hogy nem éber állapotba morog, megkapja a gazdáját. A minak váratlanul éber állapotban támad a gazdájára, mikor simogatni akarta. A gazdája 73 éves a probéma hogy egyre jöbban fél a kutyától. Mi lehetne a megoldás? alapba is nagyon öntörvényű a kutya elég antiszociális
  Üdv:E.Kati Iletve lehetne e ezen segíteni valahogy?

 2. Zita írta

  Kedves gazdi,

  alapvetően mindegyik kutyával lehet kezdeni valamit. A kérdés a mérték. Ha valaki nem ért ehhez a fajtához, javaslom, keressen egy befogadót. Előbb- utóbb baj lesz a konfliktus helyzetekből. A kutya azért támad a gazdájára, mert vezér egyéniségként nem értékeli, ha a beosztott ( az idős hölgy ) hozzá akar nyúlni. A szerepek nincsenek a helyükön.

 3. Mercédesz

  Üdvözlöm!

  Fél éve örökbe fogadtam egy 3 éves Rottweiler kant egy idős nénitől. Előélet: kb. 2 évig csak kerítésen belül élt aztán a 3. évben minden héten 1 napot elvitette egy tréner futtatni és vele volt egésznap, de nem tanította. Kutyákkal jol el volt elmondása szerint.
  Első találkozásnál azonnal elfogadott. Mikor elhoztam elég jól viselkedett autóban csak mindig első ülésre akart jönni, amit meg is tett egy idő múlva. Erről gyorsan leneveltem. Nem ugatott, élvezte az utazást. Otthonomba érkezés után pár nappal már erősen védte a területét. Minden nap vittem sétálni 1-2 órát. Az utcánkban már pár nap után ugatott ki az emberekre, az autóból. Ugatott a nagy kukára, járművekre, biciglisre stb. Autóban már elviselhetetlenül ugat, támad a külvilágra. Egy jó ideje vittem mindenhová, hogy megismerjen minél több mindent.
  Egyszer ugat, támad máskor meg szépen viselkedik az utcán. Hullámokban tör rá ez a viselkedés. Nehezen viseli, ha elmegyek már a postaládát szeretné letépni.
  Sok mindenre megtanítottam köztük arra, hogy a kajáját engedéllyel kezdheti elfogyasztani, de csak akkor, ha a szemembe néz. Ezt gyorsan meg is tanulta. Nagyon okos gyorsan tanul. Egy szóra befut a kennelbe, amit nem is tanítottam így neki.Voltunk iskolába is, de egy nagy csalódás volt.
  Kérdésem az lenne, hogy mit tegyek, hogy ne féljen az autóban? Avagy mit tettem, hogy ilyenné vált Ha pályán megyünk akkor csak néha ugat valamit.
  Várom megtisztelő válaszát. Üdv

 4. Zita írta

  Kedves gazdi,

  a kutya ellentmondásos viselkedése alapesetben azért alakul ki, mert az ön által adott reakció, vezényszavak, mozdulatok sorozata nincs összhangban egymással. Lehet, hogy nem is tudja, de latens módon pl a vezényszavak és a mozdulatai nincsenek összhangban. Az is lehet, hogy a korrekció, amit ad a kutyának nem egyértelmű és nem elég hosszan tartó. Ezért a kutya úgy érzi, nincsen biztonságban. És igaz lesz a mondás: legjobb védekezés a támadás. Pont egy ilyen magatartású rotival hozott össze az élet. Egyik pillanatban nyugodt volt, aztán hirtelen eszébe jutott, hogy mégis támadni kéne. Ehhez kell egyértelmű, határozott és megfelelő ideig tartó reakció az ön részéről. Azaz ahogy reagál a kutya, arra kell egy megfelelő válaszreakciót adni. Ez nem könnyű, mivel ezek nem mindig egyeznek a könyvekben leírtakkal. Márpedig az élet nem könyvszerű. üdvözlettel

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás