Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Mi a következménye egy kutya rendszeres bántalmazásának

Mi a következménye egy kutya rendszeres bántalmazásának

Mi a következménye egy kutya rendszeres bántalmazásának.

Bántalmazott kutyákról sajnos egyre többet olvasni. A facebook és egyéb más hírportálok tele vannak a borzasztóbbnál borzasztóbb bántalmazásokkal, videókkal. Mit okoz a kutyának a rendszeres bántalmazás, az állandó stressz, a rossz kézmozdulatok, fenyegető magatartások a gazda részéről. A bántalmazás tönkreteheti -e egy egész életre a kutyát. Vajon kihat-e a magatartására, a viselkedésére. Ezt persze egyede és a kutya idegrendszere és az őt ért negatív hatások határozzák meg. Ez mindig az adott egyednél derül ki. Későbbiekben megnézzük azt is, hogy mi számít hosszútávú, rendszeres bántalmazásnak.

Kölyökhónapokban történt bántalmazások, rossz reakciók sorozata

Kölyökkutya képzés - Erényi Zita kutyakiképző

  • A kölyök első hónapjai,  vagy éve is nagyon meghatározó. Az ekkor ért hatások akár egész életére kihatnak. Attól függően persze, hogy mennyi ideig tartanak azok a hatások.
  • A rossz beidegződéseket nagyon nehéz elfeledtetni a kutyával. Nincs az a tréner, aki az éveken át tartó rossz bánásmódot, vagy rossz reakciókat teljes mértékben javítani tudja.
  • Ilyenkor karácsonykor, nagyon sokan szeretnének menhelyről örökbefogadni kutyát. Ez nagyon megható, de számoljanak azzal, hogy a kutyának lesz múltja.

Felnőtt, bántalmazott kutyák évei

  • Az egy éves elmúlt kutyáknál is, ugyanilyen meghatározó a rossz reakciók sorozata. Persze nem minden felnőtt kutya idegrendszere érzékeny. Van, amelyik sokáig bírja, és sokszor nem is láthatóak nagyon a viselkedésén a problémák. Szakember azonban ezeket is fogja látni.
  • A túl szigorú fegyelmezés, a kutyaiskolákban tanultak állandó sújkolása a kutyába. Vagy ezen feladatok gyakorlása közben elkövetett hibák – rosszkor megrántott póráz, rossz időben alkalmazott dicséret, nem megfelelő ideig tartó pozitív és negatív korrigálások, jutalmazások is mind el tudják rontani a kutya viselkedését. És sokszor ezekre oda se figyelnek a gazdik. Vagy azért, mert meg vannak arról győződve, hogy amit tesznek az úgy jó. Vagy mert a szomszédtól hallotta, filmen látta, iskolában így mutatták ( vagy csak ő értelmezte félre az ott tanultakat).
  • Nagyon nehéz egy gazdának kívülről látni magát, amikor a kutyájával foglalkozik éppen. Ezért nehezen is tudja felfedezni, hol követi el a hibát. Így észre sem veszi. Különösen akkor igaz ez, ha nem tanulta a kutyával kapcsolatos képzési módszereket. Ha tanulta is eltelnek hónapok, évek, mire valaki rájön, hol követi el a hibát.
  • Ha két kutyája van valakinek, bizony sokszor hasonlítgatják őket egymáshoz. Így egyfajta képzési technikával, egyfajta bánásmóddal is kezelik.  Saját két kutyámnál nekem is oda kellett figyelnem az érzékenységükre. A hibákat pedig sokszor akkor lehet érzékelni, amikor az ember látja, hogy másokkal hogyan viselkedik a kutyája. Ha valakiért jobban rajong, mint a gazdáé, akkor már el kell gondolkodni a miértjén. Amennyiben lehet, még javítani kell rajta.

Megoldások a már kialakult rossz szokásra, viselkedésre

  • Ahol a probléma félelemmel párosul, vagy kézmozdulatokhoz, hangokhoz kötötten alakul ki a kutyában, ott hosszabb idő lehet, míg a pozitív bánásmód kioltja a negatívat. Ha egyáltalán kioltja. Lehet, hogy csak csökkenti, de mindig megmarad. Egy keverék kutyussal 6 évig rosszul bánhattak, mert amikor ráteszik a pórázt, mindig félelmi reakciót mutat. A fejét félve elhúzza. Ezen felül olyan gyors és hirtelen morgásai, harapásai vannak, amelyek azt mutatják, hogy megtanulta, nincs idő jelzést adni. Legjobb védekezés a támadás. Gyorsan kell morognia és harapnia, hogy túléljen. Alapvetően a kutyák előbb figyelmeztető jeleket adnak – az egy másik kérdés, hogy azt a gazdik érzékelik-e, vagy sem – és utána támadnak. Ez a kutya azonban pont a fordítottját csinálta. Előbb morgott szinte jelzés nélkül, és utána állt be fenyegető pózba.
  • Sosem lehet feladni. A biztonságos környezetben, kedves, egyértelmű gazdival lehet eredményt elérni a nehéz múltú kutyáknál. Azonban ez sokszor csak hamis illúzió. Az idegenekkel, vagy idegen környezetben, egy váratlan reakcióra, zajra, mozdulatra, a kutya újból ösztönösen vagy a megtanult negatív módon fog reagálni. Mivel ezek berögzött reakciók, ezért ezt tanulással már nem lehet teljes mértékűvé tenni.
  • Sajnos azon kutyák, akiknek a viselkedése az állandó babusgatás miatt, a nem egyértelmű korrigálások hiánya miatt vesznek fel rossz viselkedési vagy magatartási szokásokat is tudnak károkat okozni az állat szokásaiban, sőt idegrendszerében is. Ha egy kutyát pl. nem korrigálnak, amikor az látszólag a gazdát védi és indokolatlanul, akkor az állatban bizonytalanságot fog okozni.

Egyéni képzés és viselkedés kezelésre vonatkozó információt itt talál:

Mit lehet tenni, ha agresszív kutyánk van?

Tel: 20 320 2438

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás