Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Miért rángatjuk a pórázt?

Miért rángatjuk a pórázt?

Vajon milyen könyvekből vagy kutyaiskolában érdemes megtanulni a póráz helyes használatát. És honnan tudhatja a gazda, hogy jól csinálja, jól érti-e a helyes használatot. Látszólag egy könnyű feladat. Csak kézbe kell venni a pórázt, és amikor szükséges irányítani vele, vagy megrántani. Ha ilyen egyszerű lenne…de nem ilyen egyszerű.

Egy rossz időben történő póráz rántás, sokszor ismétlődő, helytelen használat bizony nagy hatással lehet a kutyára. Negatívan. Nagyon nehéz lesz utána a negatív élményt kiszedni a kutyából. A rossz póráz használat ugyanis fájdalmat is okozhat, ezáltal meghatározva a kutya egész sétáltatás alatt végzett tevékenységét, mozdulatát.Kétségtelen, kell tanulmányozni a kutyát, és olykor gyors reagálás szükséges egy jó korrekcióhoz. Ez pedig azt jelenti, hogy már előre észre kell venniük kutyájuk jelzését, amely előre jelzi, milyen mozdulatot fog csinálni. Gyakorlatilag az esetek nagy százalékában fel lehet készülni egy jó időben végzett, és megfelelő ideig tartó, helyes korrigálásra. Vannak persze esetek, pl. ha a kutya egy váratlanul felbukkanó macskára megugrik, amire nem lehet felkészülni. És akkor a gazda éli át, amit a kutya egy helytelen, váratlan és nem jogos póráz rángatásnál. Azaz fájdalmat. Hiszen nem készül fel rá, nem is jogos, és a rángatás erőssége sem megfelelő. Nos, a macska eset pont ilyen hatást fog eredményezni, csak pont fordítva. Nem a kutya, hanem a gazda érez fájdalmat, mert a kutya úgy elrántja, vagy csak megrántja a pórázt, hogy akár még komoly sérülést, rándulást is okozhat. És mi történik ez után.

Az esetek nagy százalékában valamilyen leszidást, büntetést fog kapni a kutya. Legközelebb vagy meghunyászkodik, kedvetlen lesz a sétánál, mert önök a biztonság kedvéért, már szinte előre, mindenért rá fognak szólni a kutyára. Ha azonban ez nem zavarja a kutyát, mert nagy testű, mert nem figyel önökre, mert nincsenek pozícióban és ráadásul még képzetlen is a kutya. No, akkor önök fognak lemondani a kutya utcán való sétáltatásáról, mert önöknek lesz kellemetlen és talán még veszélyes is, egy pórázt rángató, húzó kutyával a sétálás. Szóval önök pont azt fogják érezni, amit a kutyájuk, amikor nem jól kezelik őket, vagy felesleges mozdulatokat használnak, feleslegesen rángatják a pórázt, azt gondolva, hogy helyesen teszik. Korábbi írásaimban már jellemeztem azt a látványt, amikor a pórázt helytelenül használó gazda kutyája mutatott. Rossz volt nézni, a rossz időben adott, kedvetlen mozdulatok sorozata következményeként sétáló kutyát. Ez persze csak egy dolog, ami egy nem kívánatos viselkedéssorozatot indít el egy kutyában.

Aztán meg a gazdában, aki természetesen nem fogja érteni, miért nem úgy viselkedik a kutyája ahogyan azt ő elvárná. Mindenféle gondolattal igyekszik megnyugtatni magát. A kutyája már tud ülni, feküdni, mancsit adni, csak éppen nem érzi jól magát. Éppen nem lesz bátor, vagy ellenkezőleg acsarkodó lesz és váratlan helyzetekben támadni fog. A kutyát egyszerű megérteni. De csak akkor, ha szánnak rá időt. Ha veszik a fáradtságot, hogy megtanulják segíteni őket. Az nem baj, ha néha hiba csúszik be a képzésükbe. De tudják felismerni és törekedjenek rá, hogy csak rövid ideig maradjon fent a hiba, vagy egy rossz korrigálási metódus. Amint lehet, azon javítani kell.

Mindig gondolkodjanak el azon, hogy amit csinálnak a kutyájukkal, az fordítva hogyan hatna önökre. A kutyájuk rángatná önöket, vagy kiabálna önökkel, vagy azért hibáztatná önöket, amit el sem követtek, mit szólnának hozzá. Mivel a kutyában is van igazságérzet, a nem jó bánásmódot akár vissza is fordíthatják a gazda ellen. Van olyan kutya, aki harapással védekezve megtanulta, hogy a jelzésrendszert nem ismerő, és válaszreakciókat, korrigálási eszközöket használó gazdát úgy tudja távol tartani magától, ha megharapja. Aztán ezt a módszert alkalmazza másokkal szemben is.Így biztosítva magának a nyugalmi állapotot. A gond ezzel csak az, ha ez a módszer mélyen és sokáig rögzül a kutyában. Akkor már nehéz átváltoztatni a szokást, vagy csak hosszú munkával.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás