Hobbi Kutyaiskola, egyéni foglalkozások az egész országban!

Milyen fajta kutyát válasszak? 1

Milyen fajta kutyát válasszak? 1

Milyen kutyát válasszanak otthonra, maguk mellé.

A kutyaválasztás nem könnyű feladat,mert a kutya átlagkora 8-15 év. Ennyi évre kell tervezni. Ha nincsenek tisztában a vásárolni ,vagy örökbefogadni kívánt kutya genetikájával, vagy nem olvasnak utána,hogy évtizedeken át mire használták a kiválasztandó kutyafajtát, milyen tenyésztési folyamatok révén, és milyen fajták keresztezésével született meg, akkor valóban lesznek problémák és meglepetések.                                                        Egy ausztrál hölgy elmesélte, hogy dingót szeretett volna felnevelni. Az igazi, vad dingó azonban nem szoktatható és nem idomítható. Igen határozott, erős egyéniségű vad kutya. ezért a hölgy egy keverék, de még dingónak számító egyedet vett magához. Vele már sikeresebben tudott együttműködni.                                                                                                                                                                                                                                                      De hozhatunk egy közelebbi példát. A cseh farkaskutya valóban kutya és farkas kereszteződéséből jött létre. A gazdik elmondása alapján, igen nehezen is tanítható.Egy farkast befogó, és azt tartó kolléga, több éven át kísérletezett a tanításukkal, mire egy-egy feladatot hajlandóak voltak elvégezni, és együttműködni az emberrel.

Azt már több helyen is olvashatták, milyen szepontokat érdemes figyelembe venni egy kutya vételénél.

Ezért ezzel a részével, csak egy rövid áttekintés formájában foglalkozunk.

 • gazda életmódja – pörgős, aktív, vagy nyugodt, otthonülős
 • az otthon és környéke – kert, panel, szomszédok,kirándulási lehetőség
 • kiválasztandó fajta tulajdonságai
 • kiválasztandó fajta képezhetősége
 • kiválasztandó fajta genetikája

 

Sorozatunk folytatásaként Hogyan válasszunk kutyát 2.rész  most a terrierek és a tacskók világába kalauzolom a gazdikat.

A fajták leírását itt olvashatják, https://www.kutyazona.hu/patkanyfogo-kutya/

A patkányfogó Jack russel terrier

Gyakorlati tapasztalatok:

A tapasztalat, a való világ eltérő lehet a leírtakhoz képest. Miért? a leírások általánosságban írják le a kutya jellemzőit. Csakhogy a kutyák viselkedése, az idők folyamán változnak, és ezt a leírások nem minden esetben követik.

Az emberek világában élő és szocializált kutyák pedig sok, néha csak pici,de jelentős változáson mennek át. Pont azért,mert a környezetünk folytonosan változik,amihez alkalmazkodni kell.

 

Tacskó

A terrierekhez soroljuk most a tacskókat is. A tacskók is munkakutyák. Kis teste miatt a föld alatt lakó rókák és egyéb állatok kiűzésére, pontosabban a vadász lába elé hajtásra képzik. A földi lakók azonban nem adják olcsón az életüket. Ezért a tacskó megtanult küzdeni, és harcolni. Sajnos ezekből a küzdelmekből nem mindig jön ki győztesen a kutya. Előfordul hogy a harc során életét veszti.

Mivel a föld alatt a kutya egyedül marad. Az ember itt már segíteni nem tud, ő már csak kint tud izgulni a kutyáért, ezért a tacskó és a többi kotorékeb, önállóvá, harciassá és irányító magatartású kutyává alakult. Nehezen adja meg magát egy idegennek. A saját gazdának is meg kell néha küzdeni az erősebb egyedekkel. Ezen tulajdonságok  érzékelhetőek:

 • munka irányítása, behívás alkalmával nem mindig fogad szót
 • egy vad után, könnyen megugrik és visszahívhatatlanná válik
 • idegenekkel szemben bizalmatlan
 • könnyen acsarkodóvá, támadóvá válik más állatokkal és emberrel szemben

 

Jack Russel

Jack Russel fajtát is egyre többen szeretnek tartani. Talán a kis mérete miatt. bohókás, kedves, ámde….

 • átlagon felüli energiával rendelkezik
 • ha valamit eltervez, jó és egyértelmű koordinálás nélkül, megy a maga feje után
 • nehezen behívható
 • az egyszerű kutyasétáltatás, számára nagyon kevés
 • kotorékeb, aki az erdőben, föld alatti rágcsálók,rókák búvóhelyének ásása közben érzi magát a legjobban.
 • Munkakutya és ennek megfelelő foglalkozást is igényel
 • Pörgős életet élő gazdiknak ajánlott
 • Számos tapasztalat alapján a szobai életre kényszerített Jack Russel kutya nekiugrik az ajtónak,ugat,harciassá válik
 • Ha nem az egyéniségének megfelelő életet biztosítanak számára, a kertben tartott kutya is mutatni fogja,egy nem kívánt cselekedet formájában.                                                                                                                                                                                                                                                  Mindent megugat, akkor is ha nem kéne, akár reggeltől estig, nincs kedve a gazdához menni hívásra, elrohan, figyelmetlen lesz.

 

West Highland white terrier

Kis termetű kutya lévén, egy időben nagyon sokan kezdték tartani. Nagyon aranyos kutya tud lenni. De a terrier vér bizony nála is megmutatkozik. Mondhatnánk kis hörcsög tud lenni,ha valami nem tetszik neki.

Sajnos az elrontott terriereknél, és még számos fajtánál tapasztalható,hogy nehéz visszakorrigálni a helyes irányba, a terrier makacs és nehezen lehet a szándékától elállítani.

Ha erővel próbálják meg ezt korrigálni,arra acsarkodás és erődominancia lehet a válasz. A terrierek nem adják olcsón az életüket. Ahogy említettem, a föld alatti – rókákkal,patkányokkal, egyéb rágcsálókkal folytatott küzdelem, az évek során arra tanította őket, hogy halálukig küzdjenek. Genetikailag ez már egy kódolt magatartás. ezt pedig egy külső vezényszóval vagy hatalmi harccal nehéz vagy nem is lehet elérni.              A küzdelem a vérükben van. És nem félnek.

Az elrontott, vagy nem jól kezelt állatok helyes útra térítése komplex feladat lesz. Jó reakciókat, megfigyeléseket igényel.

Érdekes történet, hogy számos esetben az ilyen harcias kutyák , ha kiválasztanak egy gazdijelöltet, azzal kedvesen kezdenek el viselkedni, de a többi embert már nem hajlandóak elfogadni. Ennek okát nem feltétlen kell megtalálni. A lényeg, hogy van olyan ember, aki tud majd velük együtt élni, akár harmóniában is. Bár kétségtelen, hogy a környezettel való kiegyensűlyozott életet, érdemes szép finoman az új gazdinak biztosítani a kutyának.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás